Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.05.2024 14:11

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą

Jan A.P. Kaczmarek
Fot. East News / Piotr Molecki

21 maja media obiegła smutna wiadomość. Po długiej walce z chorobą zmarł Jan A.P. Kaczmarek, znany kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela". Informację o śmierci artysty przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Polska Fundacja Muzyczna, cytując jego żonę.

Jan A.P. Kaczmarek przegrał walkę z chorobą

Jan A.P. Kaczmarek zmarł w wieku 71 lat po zmaganiach z ciężką chorobą. Artysta chorował na MSA (ang. Multiple system atrophy) - rzadką chorobę neurodegeneracyjną, w której dochodzi do uszkodzenia kilku struktur mózgu. 

Jest to choroba nieuleczalna, a leczenie ma charakter objawowy. Informację o śmierci kompozytora przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Polska Fundacja Muzyczna, cytując jego żonę.

"Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: "Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami... Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek" - napisała Polska Fundacja Muzyczna na Facebooku, cytując żonę artysty. 

Jan A.P. Kaczmarek
Fot. EAST NEWS / TRICOLORS

 

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy Najważniejsza relacja dla Twojego zdrowia

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Kontakt z muzyką miał już od najmłodszych lat – jego dziadek był skrzypkiem. Jako dziecko Jan A.P. Kaczmarek uczył się gry na fortepianie, a swój pierwszy sukces muzyczny odniósł w konińskim liceum, dla którego skomponował hymn szkolny. 

Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad siedemdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Skomponował muzykę do takich produkcji, jak m.in.: “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona”, “Hania”, “Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy”, “Dzieci Ireny Sendlerowej”. W 2015 roku za muzykę do filmu "Marzyciel” otrzymał Oscara. 

Zanik wieloukładowy (MSA) - co to za choroba?

Zanik wieloukładowy (MSA) to rzadka choroba neurodegeneracyjna, w której dochodzi do uszkodzenia kilku struktur mózgu. Schorzenie to zaliczane jest do grupy chorób zwanych parkinsonizmem atypowym lub parkinsonizmem plus - w przebiegu MSA występują objawy typowe dla choroby Parkinsona. 

Do najczęstszych objawów MSA należą:

  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,
  • spowolnienie ruchowe, 
  • sztywność mięśni, 
  • drżenie kończyn,
  • spadki ciśnienia tętniczego,
  • zawroty głowy,
  • zaparcia,
  • problemy z kontrolowaniem pęcherza moczowego,
  • zaburzenia funkcji seksualnych.

MSA jest chorobą rzadką - dotyka 3-4 osoby na 100 000. Zazwyczaj objawy pojawiają się między 50 a 60 rokiem życia. Przyczyna MSA nie została do końca poznana, jednak w badaniu autopsyjnym mózgu obserwuje się nagromadzenie białka zwanego alfasynukleiną. 

Nie istnieje skuteczny lek na MSA. Leczenia ma jedynie charakter objawowy. Aby złagodzić dolegliwości związane z chorobą, stosuje się farmakoterapię oraz fizjoterapię. 

Przeczytaj też:

Zmarła na korytarzu SOR, jej śmierć “przeoczono”

W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji

Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle ZUS wypłacił na konto

Polecane