Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Jedne z ulubionych kosmetyków Polek zniknęły ze sklepów! Unia wprowadziła nowe przepisy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.10.2023 14:33

Jedne z ulubionych kosmetyków Polek zniknęły ze sklepów! Unia wprowadziła nowe przepisy

kosmetyki
Shutterstock

Ze sklepowych półek zniknęły właśnie niektóre z naszych ulubionych kosmetyków. Powód? Zawierały mikroplastik, szkodliwy nie tylko dla planety, ale i dla naszego zdrowia. Z którymi kosmetykami musicie się pożegnać, gdy skończą się Wam domowe zapasy?
 

Nowe przepisy unijne

16 października 2023 r. weszły w życie nowe przepisy Unii Europejskiej, która chce wreszcie ograniczyć ilość mikroplastiku w środowisku. 25 września 2023 r Komisja Europejska zatwierdziła przepisy, z powodu których ze sklepowych zniknie wiele kosmetyków zawierających mikroplastik. Mikroplastik znajduje się również w zabawkach, pestycydach i pastach do zębów. Nowe uregulowania mają za zadanie chronić zarówno środowisko, jak i nasze zdrowie.

Każdego roku do środowiska trafia od 52 do 184 tysięcy ton mikroplastiku. Mikrodrobiny cechuje wysoka trwałość, więc usunięcie ich jest trudne. Znajdują się także w ludzkich organizmach. Spożywają je nierzadko zwierzęta morskie np. żółwie, ptaki i skorupiaki – i jest to częstą przyczyną ich obrażeń fizycznych a nawet śmierci.

Bez wątpienia nowe przepisy unijne najbardziej dotkną branżę kosmetyczną. 
 Projekt bez nazwy - 2023-10-17T141806.774.png

Naturalna alternatywa dla botoksu - na jej punkcie oszalały kobiety na całym świecie! Zwiększa ryzyko zachorowania na Parkinsona. Każdy z nas ma styczność z tą substancją

Które kosmetyki będą wycofane ze sprzedaży?

Kosmetyki usuwane będą stopniowo. Niektóre z nich wkrótce staną się trudno dostępne, lecz nie ma konieczności, by robić zapas na kilka lat do przodu. Cały proces z pewnością potrwa.

Ze sklepowych półek najszybciej zniknęły różne brokaty i peelingi. Wycofane ze sprzedaży są już od 16 października. Następnie usuwane będą niektóre szampony do włosów i żele pod prysznic, lecz realizacja planu potrwa do października 2027 r.

Do października 2028 r. mają zostać usunięte niektóre pasty do zębów, środki czyszcząco-pielęgnacyjne i odświeżacze powietrza. Jednak mikroplastik zawierają także inne kosmetyki np. żele do włosów i kremy – te z kolei mają zostać wycofane ze sprzedaży do października 2029 r.

Do 2035 r. nie kupimy już również niektórych lakierów do paznokci, pomadek i innych kosmetyków z mikroplastikiem.

Czym jest mikroplastik?

Jak wynika z raportu Beat the Microbread, mikroplastik obecny był w 9 na 10 produktach kosmetycznych z 7704 kosmetyków najpopularniejszych marek i największych europejskich producentów. Cząsteczki jego mogą być obecne w kosmetykach marek takich jak: L’oreal, Garnier, Dove, Gillette, Rexona, Nivea.


Mikroplastik  są to drobne cząstki tworzyw sztucznych o wymiarach do 5 mm. Najmniejsze z nich nie są nawet widoczne gołym okiem. Niekiedy mikroplastik jest efektem rozpadu plastikowych śmieci, odpadów z fabryk i fragmentów kosmetyków. Może służyć też jako substancja zagęszczająca niektóre kremy przeciwsłoneczne, mydła i pasty do zębów.

Polecane