Jedz to, żeby udrożnić tętnice. Szybko obniżysz poziom cholesterolu
W Polsce, jak w innych krajach rozwiniętych, najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym zawał serca. Do zawału dochodzi w przebiegu choroby wieńcowej, która charakteryzuje się niedokrwieniem serca w wyniku zwężenia lub zamknięcia światła tętnic odżywiających ten ważny narząd.
Do głównych czynników ryzyka chorób serca zalicza się wiek i płeć, otyłość, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie i predyspozycje genetyczne. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, inne często bagatelizujemy. Tymczasem drobne zmiany w codziennym życiu mogą znacznie przedłużyć nam życie. Co warto jeść, żeby zadbać o zdrowie tętnic?
Smaczne przyprawy na drożne tętnice
Doskonałym dodatkiem przeciwmiażdżycowym do dań okazują się przyprawy korzenne. Badania naukowe dowodzą, że wśród nich goździki i cynamon wykazują największą skuteczność w obniżaniu poziomu LDL we krwi. Dlaczego to ważne? Nadmiar „złego cholesterolu” może powodować odkładanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach, a w konsekwencji do rozwoju choroby wieńcowej.
Wielbicieli rozgrzewających przypraw i zimowych naparów z pewnością ucieszy kolejny bohater tego zestawienia. Do diety na zdrowe tętnice warto włączyć imbir. Korzeń imbiru ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu spożywanie go zmniejsza ryzyko powstawania zatorów w naczyniach krwionośnych. Dodatkowo wspomaga regulację poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
Znakomite właściwości przeciwzapalne wykazuje złoto Indii, czyli kurkuma. Wśród wielu jej dobroczynnych właściwości uwagę zwraca działanie przeciwzapalne, dzięki któremu ogranicza niszczenie ścian naczyń krwionośnych. W badaniach na szczurach udowodniono, że kurkuma może zmniejszać złogi w tętnicach nawet o ponad 25%.
Osoba z chorobą wieńcową nie powinna wykonywać tych czynności! To może skończyć się śmiercią Taki styl życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową. Kardiolog alarmujeTłuszcze, które wzmacniają układ krążenia
Potrawy smażone na głębokim tłuszczu z pewnością nie sprzyjają zdrowiu. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka tłuszcze są jednak niezbędne. Mowa tutaj o zdrowych tłuszczach, będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym korzystnych dla serca kwasów omega-3. Ich najlepszym źródłem w pożywieniu są tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk i sardynki.
Istotną rolę w zapobieganiu miażdżycy odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-9. Na szczególną uwagę zasługuje kwas oleinowy, który obniża poziom całkowitego we krwi, a jednocześnie zwiększa frakcję „zdrowego cholesterolu” HDL. Dużą dawkę kwasu oleinowego dostarczysz sobie z oliwą z oliwek. Dodawaj ją do sałatek, by wzmocnić serce i pomóc sobie w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Przekąski, które wzmocnią twoje serce
Szukasz zdrowego pomysłu na szybką przekąskę lub drugie śniadanie? Wybierz awokado, najlepiej na pełnoziarnistym pieczywie. Owoc awokado jest bogatym źródłem kwasów omega-6, które redukują nadciśnienie, usprawniają pracę serca i nerek, a przede wszystkim są ważnym budulcem komórek ciała. Nienasycone kwasy omega-6 znajdziesz też w orzechach włoskich i ziemnych, pestkach słonecznika, dyni oraz sezamu.
Czytaj także:
Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają
Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia
Produkty, które zwiększają ryzyko zawału i miażdżycy. Polacy je wprost uwielbiają