Pacjenci.pl

canva.com

Produkty, które zwiększają ryzyko zawału i miażdżycy. Polacy je wprost uwielbiają

24 Lutego 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Nazywana jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ wiąże się z naszym stylem życia, czyli niewłaściwą dietą i niską aktywnością fizyczną. Warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom. Podstawą profilaktyki i leczenia miażdżycy jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. 

Spacer, który ratuje życie

Podaż kaloryczna nie powinna być większa, niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Nie każdy lubi ćwiczenia na siłowni, jednak wystarczy zwykły spacer :) Pamiętajmy, że codziennie ruch sprzyja nie tylko zdrowiu fizycznemu, ale także psychicznemu. Ponosi poziom serotoniny w organizmie i pomaga zredukować stres. 

Ważne, aby wybrany rodzaj aktywności sprawiał nam przyjemność i nie był dla nas uciążliwy. „Powinniśmy się ruszać, chociażby 6000 kroków dziennie. Nie musimy chodzić na siłownię i dbać o rzeźbę, bo nie każdego na to stać finansowo czy emocjonalnie, ale zwykłe 6 000 kroków dziennie to jest absolutne minimum! Wystarczy zwykły spacer, a zmniejszymy ryzyko udaru mózgu i zawału serca! Warto też zadbać o dietę.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 

spacer

zawał serca

Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

CZYTAJ DALEJ
śledź

Zdrowa ryba, której my Polacy wciąż nie doceniamy. Włącz ją do diety nie tylko od święta

CZYTAJ DALEJ

Jakie produkty są zalecane w diecie?

W diecie przy miażdżycy chodzi głównie o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, ponieważ to właśnie cholesterol jest głównym winowajcą choroby. Nasz jadłospis powinien być urozmaicony, bogaty w produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce. Warto spożywać 3-4 porcje warzyw i owoców dziennie. 

Okazuje się, że orzechy mają cudowne właściwości prozdrowotne i zbawienny wpływ na układ krążenia. „Badania kliniczne potwierdzają, że garść orzechów dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu o 20 – 30 procent!” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. Nie zapominajmy też o tłustych rybach morskich, które są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwmiażdżycowym. 

Jakich produktów należy unikać?

Powinniśmy unikać produktów wysokoprzetworzonych, ponieważ zawierają mnóstwo szkodliwych składników, takich jak tłuszcze trans, cukier, barwniki, konserwanty i inne chemiczne dodatki. Przykładami żywności wysokoprzetworzonej są m.in. kolorowe napoje gazowane, dania typu fast food, chipsy, paluszki, słodycze, ciasta, ciastka, margaryna, lody, parówki, kiełbasy, zupy instant, gotowe dania do odgrzania w mikrofalówce, masowo produkowane pieczywo

Na liście produktów zakazanych znajduje się także czerwone mięso. Lepiej wybierać chude mięso, takie jak pierś z indyka czy kurczaka.„Wystrzegajmy się przetworzonego, czerwonego mięsa, również w kontekście onkologicznym.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. Powinniśmy także ograniczyć spożycie tłustych produktów mlecznych, ponieważ podobnie jak tłuste mięso są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. 

miazdzyca

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
dr malek

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

miażdżycadieta - pacjenciukład krwionośny

Podobne artykuły

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >

Zdrowie

Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Przyczyny, objawy, leczenie w rozmowie z ekspertem
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]