Kamery w szkolnej toalecie. Zdrowie psychiczne uczniów zostało narażone
W Liceum Ogólnokształcącym numer 2 im. Mieszka I w Szczecinie umieszczona została kamera –monitoring zainstalowano jednak w…. toaletach dla uczniów i uczennic. Co gorsze, uczniowie nie zostali o tym poinformowani. Jak tłumaczy się dyrekcja szkoły? Fundacja GrowSpace wskazuje, jak tego rodzaju działania szkodliwie wpływają na psychikę młodzieży.
Kamera w szkolnej łazience
Jak wynika z informacji podanych przez uczniów i uczennice szczecińskiego liceum, 25 października w toaletach szkolnych zamontowany został monitoring. Jednak młodzież dowiedziała się o tym dopiero w dniu, gdy instalowano urządzenia.
Paulina Kosiniak-Kamysz: "Ta choroba jest bardzo zaraźliwa" Dr Monika Ksieniewicz-Mil o zdrowiu psychicznym. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocąDyrekcja szkoły nie zmienia zdania
Mimo iż w sprawie zareagowali urzędnicy ze Szczecina, dyrekcja szkoły uznała, że kamery będą nadal funkcjonować. Szkoła tłumaczy, że monitoring został zainstalowany ze względu na dobro uczniów – przyczyną były rzekome zachowania uczniów, będące przejawem demoralizacji i łamania powszechnie obowiązujących praw i przepisów statutowych. M.in. dotyczyło to palenia wyrobów tytoniowych w toaletach.
Uczniowie protestują
29 października uczniowie złożyli skargę do dyrektorki szkoły – przyczyną było zarówno wprowadzenie monitoringu, jak i miejsce umieszczenia kamer. 17 listopada dyrekcja zorganizowała tzw. okrągły stół, w którym oprócz nich udział wzięli po dwie osoby reprezentujące każdą klasę. Jednak sytuacja nie została rozwiązana.
Dlaczego monitoring w szkolnej toalecie jest szkodliwy?
„Kamery zamontowane w toaletach nie rozwiązują problemów, a tylko tworzą kolejne. Uderza to w poczucie godności i bezpieczeństwo psychiczne osób uczniowskich. Zamiast tworzyć nowe sposoby kontroli, powinniśmy zastanowić się, czy osoby uczniowskie mają miejsce oraz zaufane osoby, które mogą pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów, np. psychologów i psycholożki szkolne. Ustawienie monitoringu powoduje zwiększenie się stanów lękowych, może powodować traumy i długotrwałe skutki dla psychiki młodzieży. - Komentuje Wojciech Szumiło, koordynator woj. zachodniopomorskiego Fundacji GrowSPACE.
Interwencję w Urzędzie Miasta Szczecin podjęły organizacje pozarządowe. Organizacje domagają się kontroli ze strony organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu miasta. W piśmie podawane jest uzasadnienie bezprawnego podjęcia działań przez placówkę. O 13:30 odbywa się kolejna komisja edukacji, w związku z czym pismo ma skłonić władze miasta do ochrony bezpieczeństwa uczniów i uczennic.
Kamery wciąż nie zostały wyłączone.