Kaski będą obowiązkowe do 16. r. ż. Posłowie zdecydowali

Wielu rodziców dba o bezpieczeństwo swoich dzieci i pilnuje, by miały założone kaski, kiedy jeżdżą na rowerach czy hulajnogach. Jednak nie jest to obowiązek – dziecko wcale nie musi mieć na głowie kasku. Na szczęście to się teraz zmieni. Posłowie jednogłośnie zdecydowali: kaski będą obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia.
- Kaski staną się obowiązkowe dla dzieci do 16. roku życia
- Przepis obejmie jazdę na rowerze i hulajnodze elektrycznej
- Zmiana zostanie wprowadzona do ustawy o ruchu drogowym
Posłowie w końcu podjęli decyzję
Do tej pory w Polsce nie było przepisu, który nakazywałby dzieciom – zresztą dorosłym również – noszenia kasków podczas jazdy na rowerze. Kaski są oczywiście zalecane i wiele osób zdaje sobie sprawę, że to nakrycie głowy to ważna ochrona. Jest jednak różnie: jedni pilnują, by kask był zawsze na głowie, inni nie przywiązują do tego większej wagi. A szkoda, bo skutki tej beztroski mogą być tragiczne.
Jazda bez kasku, zwłaszcza po mieście, wiąże się z dużym ryzykiem. Wystarczy moment nieuwagi, zbyt szybki zjazd z chodnika czy kontakt z innym uczestnikiem ruchu, by doszło do groźnego wypadku.
Dane za pierwsze półrocze 2025 roku są zatrważające. W porównaniu do danych z tego samego okresu 2024 roku liczba wypadków z udziałem hulajnóg wzrosła o prawie 85 %, a liczba osób rannych zwiększyła się o ponad 95 % – napisał na platformie X minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Przeczytaj też: Pomorze. Nie żyje 13-letni chłopiec. Doszło do wypadku
Będzie obowiązek do 16. r.ż.
W poniedziałek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował o ważnej decyzji. Uchwała ws. wprowadzenia obowiązkowego kasku dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia została przyjęta jednogłośnie. Zmiana zostanie wprowadzona w ustawie o ruchu drogowym.
Obowiązek stosowania kasku dla dzieci do 16. roku życia na rowerze i hulajnodze elektrycznej już wkrótce w polskim prawodawstwie! – poinformował minister Klimczak.
Szef resortu podkreślił również, że Polska w tej sprawie nadrabia zaległości względem wielu państw Unii Europejskiej, gdzie takie przepisy już obowiązują. Jak dodał, dane z pierwszego półrocza 2025 roku są zatrważające – liczba wypadków z udziałem hulajnóg wzrosła o prawie 85 proc., a liczba rannych zwiększyła się o ponad 95 proc.
Przczytaj też: Dwie osoby na hulajnodze to podwójne zagrożenie. Włącz wyobraźnię
Kask to podstawa bezpieczeństwa
Nie jest tajemnicą, że kask rowerowy może uratować życie. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona głowy przed skutkami uderzeń. W przypadku upadku rozprasza siłę uderzenia, chroniąc mózg przed poważnymi urazami. Dobrze dobrany i prawidłowo założony kask może zmniejszyć ryzyko urazu głowy nawet o 44 proc. – zwłaszcza w przypadku dzieci, których czaszka jest bardziej podatna na urazy.
Nowe przepisy mają nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale też zmienić podejście do ochrony głowy jako standardu, a nie wyjątku. Być może już niedługo kask stanie się dla dzieci tak oczywisty, jak zapięcie pasów w samochodzie.
Przeczytaj też: Dofinansowanie na elektryczny rower. Można dostać nawet 4500 zł





































