Klarmin – wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Autor Marcelina Dzięciołowska24.02.2021

Klarmin to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym przeznaczony do stosowania ogólnego. Wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie, w szczególności przy zapaleniu płuc, leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Klarmin?

Klarmin – opis leku

Klarmin to lek antybiotyk makrolidowy o działaniu przeciwbakteryjnym. Dostępny jest w aptekach wyłącznie na receptę, ma postać tabletek powlekanych, a jego substancją czynną jest klarytromycyna wykazująca działanie bakteriostatyczne.

Wskazania do stosowania leku Klarmin

Wskazaniem do przyjmowania preparatu Klarmin jest leczenie zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, do których należą:

  • zakażenia górnych dróg oddechowych,
  • zakażenia zatok,
  • zakażenia ucha środkowego,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych: atypowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, bakteryjne zapalenie płuc,
  • zakażenia skóry,
  • zakażenia tkanki podskórnej i tkanek miękkich,
  • leczenie zakażeń Helicobacter pylori u osób z owrzodzeniem dwunastnicy (w skojarzeniu z innymi lekami),
  • zapobieganie rozsianym zakażeniom wywołanym przez mykobakterie u osób z wirusem HIV.

Lek Klarmin wykorzystywany jest także w leczeniu zakażeń zębów i jamy ustnej.

Przeciwwskazania do stosowania leku Klarmin

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Klarmin jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku Klarmin lub na inne antybiotyki makrolidowe.

W czasie leczenia klarytromycyną nie należy przyjmować następujących leków: cyzapryd, pimozyd, terfenadyna, ergotamina, astemizol, lub dihydroergotamina.

Dawkowanie leku Klarmin

Dawkowanie leku Klarmin ustala indywidualnie lekarz w zależności od rodzaju zakażenia, wieku i masy pacjenta. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Klarmin – ostrzeżenia i informacje dodatkowe

Przyjmując preparat Klarmin, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób z niewydolnością wątroby, a także z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek.

Jednoczesne przyjmowanie zawartej w leku Klarmin klarytromycyny i kolchicyny może prowadzić do nasilenia toksycznego działania kolchicyny, co może skutkować zgonem pacjenta, zwłaszcza jeśli to osoba w podeszłym wieku lub u chora na niewydolność nerek.

Jeśli w trakcie kuracji antybiotykiem Klarmin lub po jej zakończeniu wystąpi biegunka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Stosowane leku Klarmin nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednak mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak np. stany splątania, zawroty głowy, dezorientację, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Kobiety w ciąży przed zastosowaniem antybiotyku Klarmin powinny skonsultować się z lekarzem.

Klarmin – interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Klarmin, należy poinformować lekarza w wywiadzie o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty, ponieważ może wchodzić w interakcje z wieloma innymi substancjami.

Klarmin – możliwe działania niepożądane

W efekcie stosowania leku Klarmin mogą wystąpić efekty uboczne, do których należą między innymi: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, pokrzywka, wykwity skórne, neutropenia, bóle mięśni i stawów, martwica wątroby i niewydolność wątroby, żółtaczka cholestatyczna, zaburzenia trawienia, zapalenie języka, zapalenie jamy ustnej, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa i zespół Johnsona).

Następny artykuł