Koferdam – co to jest? Do czego służy i jak go używać?
Co to jest koferdam?
Koferdam to zabezpieczenie przed nadmiernym wydzielaniem się śliny z ust pacjenta. Pozwala nie tylko zwiększyć higienę i komfort w trakcie przeprowadzania zabiegu dentystycznego, ale także oszczędza czas wykonania, ponieważ nie ma potrzeby wymiany wałeczków ligniny i osuszania pola operacyjnego.
Z czego wykonany jest koferdam?
Koferdam wykonany jest z gumowej, cienkiej membrany – najczęściej z lateksowej gumy, najczęściej koloru niebieskiego lub zielonego. Ogólnie rzecz biorąc, koferdamy wykonuje się z gumy o barwie, która będzie kontrastować z obszarem objętym zabiegiem stomatologicznym.
Uniwersalny rozmiar koferdamu to zazwyczaj 15 x 15 cm. Dostępne są także w postaci rolki o szerokości od 12,5 do 15 cm. Im jest cieńszy, tym łatwiej się go zakłada, dlatego też dostępne są jego różne grubości.
Sposób użycia
Przed przystąpieniem do zabiegu stomatologicznego dentysta wycina w koferdamie otwór i zakłada w taki sposób, aby przez otwór przechodził ząb który ma zostać poddany leczeniu (niekiedy także brane są pod uwagę także zęby sąsiednie).
Następnie zakłada się specjalną klamrę, która dostosowana jest do wielkości i kształtu zęba i naciąga koferdam na ramkę, która znajduje się wokół ust pacjenta.
Koferdam należy naciągnąć tak, aby stał się niemal przezroczysty, należy to jednak robić niezwykle ostrożnie, ponieważ może dojść do przerwania membrany.
Przy pracy z koferdamem niezwykle istotne jest sprawdzenie przestrzeni międzyzębnych izolowanych zębów przy użyciu nici dentystycznej. Każde miejsce, w którym nić nie przechodzi swobodnie, jest miejscem, w którym może dojść do przerwania koferdamu w trakcie jego aplikacji. Aby tego uniknąć, należy delikatnie, w miarę potrzeb, podszlifować przeszkadzające przestrzenie międzyzębne.
Zastosowanie koferdamu
Koferdam wykorzystywany jest w różnego rodzaju zabiegach, np. w leczeniu ubytków, wykonywaniu wypełnień, odbudowie zębów i w leczeniu endodontycznym. Zastosowanie koferdamu niesie ze sobą wiele korzyści, np.:
chroni tkanki miękkie w jamie ustnej przed potencjalnymi uszkodzeniami,
zabezpiecza obszar zabiegowy przed przedostawaniem się wilgoci w trakcie zabiegu,
umożliwia zdecydowanie lepszą widoczność podczas przeprowadzania zabiegu (odsunięcie warg i języka, brak parowania lusterka),
zabezpiecza leczony ząb przed kontaktem z drobnoustrojami znajdującymi się w jamie ustnej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń, infekcji i możliwych powikłań.
Co ważne, większość stomatologów korzysta na co dzień z koferdamów lateksowych. Jeśli pacjent jest uczulony na lateks, należy poinformować o tym fakcie dentystę. W takich sytuacjach lekarze stosują koferdam silikonowy.