Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Kolejne zaginięcie. Policja szuka 16-latki z Małopolski
Marta Uler
Marta Uler 20.05.2025 09:05

Kolejne zaginięcie. Policja szuka 16-latki z Małopolski

Zaginiona 16-latka
Fot. KPP Myślenice

Policja w Małopolsce poszukuje 16-letniej Anny Olesek. Dziewczyna wyszła z domu w sobotę i do tej pory nie wróciła. Nie ma z nią kontaktu.

Nastolatka ma 158 cm wzrostu, jest szczupła, ma długie, kręcone włosy w kolorze jasnobrązowym. Osoby, które mają jakiekolwiek informację na temat zaginionej, proszone są o kontakt z policją.

Zaginęła Ania z Małopolski

Policja w Myślenicach (woj. małopolskie) opublikowała informację o poszukiwaniu 16-letniej Anny Olesek. Dziewczyna wyszła z domu w sobotę 17 maja ok. godz. 15:00 i do tej pory nie wróciła. 

Na stronie Policji czytamy:

„W chwili zaginięcia ubrana była w szerokie spodnie typu jeans, czarną pikowana kurtkę z kapturem i okulary korekcyjne w metalowej oprawie.

Dziewczyna ma 158 cm wzrostu, włosy długie, kręcone w kolorze jasny brąz, szczupła budowa ciała.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionej, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Myślenicach pod nr tel. 47 83 29 200, lub pod numerem alarmowym 112.”

Przeczytaj też: Co przydarzyło się 11-letniej Patrycji? Ta hipoteza rzuca nowe światło na jej zaginięcie

Fot. KPP Myślenice
Czy grozi ci zawał serca? Kardiolożka mówi, jak można to sprawdzić "Zioło nieśmiertelności” działa lepiej niż zielona herbata. Spłyca zmarszczki, cofa czas, wzmacnia odporność

To kolejna zaginiona nastolatka

W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące wieści na temat zaginięć kolejnych dzieci i nastolatków. Kilka dni temu poszukiwano 16-letniej Nikoli z Namysłowa. W piątek wyszła z domu do szkoły, a potem kontakt z nią się urwał. Na szczęście po kilku dniach odnalazła się: "Nikola jest cała i zdrowa, a jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" – poinformowali policjanci z Namysłowa.

W mijającym tygodniu żyliśmy też sprawą zniknięcia 11-letniej Patrycji ze Strzelców Opolskich. Odnaleziono ją, na szczęście także całą i zdrową, w mieszkaniu 24-letniego mężczyzny, kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania dziewczynki.

Przeczytaj też: Mama Krzysia Dymińskiego zabrała głos po zaginięciu 11-letniej Patrycji. Wspomniała o synu

Wychodzą z domu i nie wracają

Nagłe zniknięcia nastolatków to zawsze niezwykle dramatyczne wydarzenia dla ich rodzin. Ale patrząc na to z perspektywy psychologicznej, to też sygnał, że w wewnętrznym świecie tych młodych ludzi dzieje się coś trudnego. Nie potrafią jeszcze radzić sobie z emocjami – czasem czują się przytłoczeni, nierozumiani, zagubieni. Kłótnie z rodzicami, presja w szkole, zawód miłosny czy brak akceptacji wśród rówieśników mogą w ich oczach urosnąć do gigantycznych rozmiarów.

Zauważmy, że w wieku nastoletnim psychika przechodzi intensywne zmiany – to czas, gdy mózg dopiero uczy się zarządzać emocjami i przewidywać konsekwencje. Do tego dochodzą burze hormonalne, presja społeczna, media, oczekiwania dorosłych. Ucieczka – z domu, albo od codziennego życia – może być formą wołania o pomoc lub próbą odzyskania wpływu na własne życie, gdy w oczach dziecka świat staje się zbyt chaotyczny i wymagający. 

Każde takie zaginięcie powinno być nie tylko powodem do alarmu, ale też okazją do zadania pytania: co sprawiło, że dziecko nie chciało – lub nie mogło – wrócić do domu?

Przeczytaj też: Zostawiają wszystko i znikają. Co dzieje się w głowie osoby zaginionej?

myslenice.policja.gov.pl, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9831879/