Tak zachowuje się socjopata. 16 zachowań, które są sygnałem alarmowym

Socjopatia, czyli antyspołeczne zaburzenie osobowości, to poważne zaburzenie psychiczne. Cechuje się m.in. brakiem empatii, wysoką zdolnością manipulacji oraz lekceważeniem norm społecznych. Oto 16 alarmujących zachowań, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z socjopatą.
Jaka jest szansa, że spotkamy na swojej drodze socjopatę?
Jak podaje medycynapraktyczna.pl, socjopatia (ASPD), występuje u około 2-3% populacji. Częściej diagnozowana jest u mężczyzn niż u kobiet. Według podręcznika diagnostycznego DSM-5, rozpowszechnienie ASPD w populacji wynosi między 0,2% a 3,3%.
Warto wiedzieć, że socjopatia to zaburzenie osobowości, a nie choroba umysłowa. Co więcej, to, że socjopaci zawsze są przestępcami, to mit. Należy jednak pamiętać, że mogą mieć problemy z przestrzeganiem norm społecznych i praw innych ludzi. W wielu przypadkach świetnie radzą sobie z funkcjonowaniem w społeczeństwie i mogą osiągać sukcesy, jednak w większości przypadków mają problemy w relacjach interpersonalnych.
Jaki procent przestępców to socjopaci?
W mediach często używany jest termin „socjopata” jako synonim niebezpiecznego, przestępczego typu zachowania. Przeczytaj: Senność po jedzeniu? Organizm daje Ci ważny sygnał
„Socjopaci najwyraźniej nie są zdolni do odczuwania winy, wyrzutów sumienia ani moralnej wrażliwości, ale potrafią przedstawiać te uczucia w sposób odpowiadający ich celom. Socjopaci popełniają szeroki zakres przestępstw, ale trudno ich złapać ze względu na ich inteligencję i zdolność do oszukiwania” – czytamy w „Socjopata: Kryminalna zagadka” , Departament Sprawiedliwości USA.
Według badaczy z Cleveland Clinic, socjopatia dotyka 1-4% dorosłych w USA. Jednakże najnowsze dane wskazują, że od 40% do 70% amerykańskich więźniów żyje z antyspołecznym zaburzeniem osobowości. Przeczytaj: Gaslighting to manipulacja i subtelna forma przemocy. Kiedy zapala się czerwona lampka?

„Nie przestrzegają społecznie akceptowanych norm ani zasad. Osoby z ASPD mogą łamać prawo lub wyrządzać krzywdę fizyczną lub emocjonalną osobom wokół siebie. Mogą ignorować konsekwencje lub odmawiać wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny” – podaje z kolei Cleveland Clinic.
Jak rozpoznać socjopatę? 16 zachowań, które powinny być czerwoną flagą
Do zachowań socjopatycznych zaliczamy:
- lekkomyślność lub działanie z lekceważeniem własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych,
- trudności z utrzymywaniem znaczących, długoterminowych, bliskich relacji,
- odmowę przyjęcia odpowiedzialności, gdy coś pójdzie nie tak i skłonność do obwiniania innych,
- arogancję, wywyższanie się,
- agresywne zachowania w całym spektrum od braku uprzejmości aż do przestępstw z użyciem przemocy,
- Wybuchy złości,
- lekceważenie prawa lub konwencjonalnego poczucia „dobra i zła”,
- zachowanie przestępcze i częste interakcje z organami ścigania,
- brak szacunku do cudzej własności,
- gotowość do kłamania, oszukiwania lub manipulowania innymi w celu osiągnięcia osobistych korzyści lub przyjemności,
- brak skruchy za ranienie innych słowami lub czynami,
- uznawanie cudzych myśli, idei lub praw jako nieistotnych,
- zdolność do naśladowania uczuć lub odpowiedniego zachowania, aby być postrzeganym pozytywnie – np. jako dowcipny, czarujący itd.,
- obniżona empatia emocjonalna lub jej całkowity brak, co utrudnia zrozumienie, co czują inni i jak ich działania mogą wpływać na innych.
- wyższe ryzyko współistniejących zaburzeń związanych z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- nieodpowiedzialne i impulsywne zachowania.



































