Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Łamliwe paznokcie, sucha skóra, wypadające włosy: Na co zwrócić uwagę i jak leczyć te problemy?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.12.2024 14:52

Łamliwe paznokcie, sucha skóra, wypadające włosy: Na co zwrócić uwagę i jak leczyć te problemy?

Wypadające włosy, sucha skóra
Fot. Freepic

Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, kruchymi, rozdwojonymi paznokciami czy też suchość skóry mogą wynikać z różnych czynników. Warto wtedy przyjrzeć się nawykom żywieniowym i stylowi życia. Jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają, powinniśmy rozważyć konsultację z lekarzem lub specjalistą, aby ustalić przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jak sobie poradzić z tymi problemami, na co zwrócić uwagę i jakie badania należy wykonać?

Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów i rozdwojonymi paznokciami wynikają z różnych czynnnikó

Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów oraz kruchymi, rozdwojonymi paznokciami mogą wynikać z różnych czynników. Jako kilka z nich wymienia się:

  • Niedobory pokarmowe:

Witaminy i minerały: Niedobory takich składników odżywczych jak żelazo, cynk, biotyna, witaminy z grupy B, witamina A i E mogą wpływać na zdrowie włosów i paznokci.
Białko: Włosy składają się głównie z keratyny, białka. Niedobór białka w diecie może prowadzić do osłabienia włosów.

  • Zmiany hormonalne:

Hormony, zwłaszcza te związane z cyklem menstruacyjnym, ciążą, menopauzą lub tarczycą, mogą wpływać na kondycję włosów i paznokci.

  • Stres

Wysoki poziom stresu może prowadzić do tzw. telogenu (wypadanie włosów), co może wpłynąć na ich ogólny stan.

  • Problemy zdrowotne

Schorzenia takie jak niedoczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne (np. łysienie plackowate), czy problemy dermatologiczne (np. łuszczyca) mogą wpływać na wypadanie włosów i stan paznokci.

  • Pielęgnacja

Niewłaściwa pielęgnacja włosów (np. nadmierne używanie prostownic, suszarek, czy agresywnych kosmetyków) oraz paznokci (np. zbyt częste malowanie, zmywanie acetone) może prowadzić do ich uszkodzeń.

  • Styl życia

Brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą również wpływać na zdrowie włosów i paznokci.

Osłabienie włosów może być symptomem różnych chorób

Osłabienie włosów i paznokci może być symptomem różnych chorób lub zaburzeń zdrowotnych. Warto tutaj wspomnieć o m.in. zaburzeniach hormonalnych, chorobach dermatologicznych czy też problemach gastrologicznych, jak m.in. zapalenie błony śluzowej żołądka, czy też chorobach jelit, jak m.in. choroba Crohn czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Te choroby mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych. Warto też wspomnieć o zatruciu metalami ciężkimi, m.in. ołów czy rtęć. Może to prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego czy też osłabienia organizmu, co manifestuje się m.in. osłabieniem włosów i paznokci.

Oczywiście jeśli objawy utrzymują się mimo stosowania zdrowej diety, warto przede wszystkim sięgnąć po poradę lekarza. Badania mogą pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych chorób i dostarczyć informacji umożliwiających wprowadzenie skutecznego leczenia.

 

Co, gdy mamy do czynienia z suchą skórą?

A co w przypadku, gdy mamy do czynienia z suchą skórą?  Warto dodać, że odwodniona i sucha skóra to dwa różne stany skóry, wymagające innego podejścia w pielęgnacji.

Zasady pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry, które wspomagają jej regenerację i ochronę, obejmują:

Ograniczenie kontaktu z wodą, zwłaszcza gorącą:

Gorąca woda wysusza skórę, dlatego warto korzystać z letnich kąpieli lub pryszniców.
Dodawanie olejków do kąpieli pomaga zachować wilgoć w skórze, tworząc ochronny film na jej powierzchni.
Unikanie wysuszających produktów:

Zamiast mydeł i silnych detergentów, które mogą naruszać barierę ochronną skóry, wybieraj syndety (syntetyczne środki myjące) z dodatkiem składników nawilżających i natłuszczających. Unikaj także soli do kąpieli, która może działać drażniąco i wysuszająco.
Regularne stosowanie emolientów:

Aplikuj emolienty dwa razy dziennie, szczególnie w okresie zimowym, gdy skóra jest narażona na większe przesuszenie. Emolienty pomagają zachować wilgoć w skórze i tworzą warstwę ochronną.
Emolienty warto stosować tuż po kąpieli, kiedy skóra jest lekko wilgotna, co zwiększa ich efektywność.
Wybór preparatów hipoalergicznych:

Wybieraj kosmetyki pozbawione substancji zapachowych, barwników i innych składników mogących wywołać reakcje alergiczne. Produkty te są opracowane z myślą o minimalizowaniu ryzyka podrażnień.

Sucha i podrażniona skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni UV, dlatego stosowanie kremów z filtrem UV jest niezbędne, zwłaszcza przy ekspozycji na słońce. Unikaj częstego korzystania z solarium, ponieważ może ono dodatkowo przesuszać i podrażniać skórę. Przestrzeganie tych zasad wspiera ochronę i regenerację suchej skóry, pomagając jej zachować zdrowy wygląd i komfort na co dzień.

Czytaj też:

Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu

Przesuszone, szorstkie dłonie po lecie to problem. Tak naturalnie zadbasz o ich nawilżenie

Ten olejek równa zmarszczki, chroni przed słońcem i zapobiega plamom starczym