Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Lista leków refundowanych do poprawki? Grupa pacjentów niezadowolona
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 19.02.2024 18:18

Lista leków refundowanych do poprawki? Grupa pacjentów niezadowolona

apteka
Marek Bazak / east news

Od września 2023 r. leki na ADHD są całkowicie refundowane dla osób poniżej 18. roku życia. Niestety, wraz z dniem osiągnięcia pełnoletności pacjenci muszą pokrywać pełen koszt leczenia. Ministerstwo zdrowia planuje wdrożenie zmian, jednak będą one dotyczyć tylko części pacjentów. 
 

Ministerstwo zdrowia nie chce refundować leków na ADHD dla dorosłych...z pewnym wyjątkiem

Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na pytanie od Gazeta.pl oznajmiło, że nie planuje wprowadzenia refundacji leków na ADHD dla osób dorosłych. Resort podkreślił, że dotyczy to pacjentów, którzy otrzymali diagnozę już jako pełnoletni. 

Jeśli chodzi o osoby, u których rozpoznano ADHD w okresie dzieciństwa, być może zostaną wprowadzone zmiany, aby nie utraciły uprawnień do refundacji leków wraz z dniem osiągnięcia pełnoletności.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że trwają prace nad refundacją leków na ADHD dla pełnoletnich pacjentów, u których zaburzenie to zostało zdiagnozowane w dzieciństwie.  

W terapii ADHD stosuje się głównie leki zawierające w składzie metylofenidat oraz atomoksetynę. We wrześniu 2023 roku trafiły one na listę bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Niestety, mimo że ADHD nie mija wraz z wiekiem, pełnoletni pacjenci muszą pokrywać 100% kosztów leczenia.

Projekt bez nazwy - 2024-02-19T174929.338.png

ADHD – objawy, rozpoznanie, terapia i leki "Chciałam odejść. Byłam rozjechana psychicznie. Mój mąż ma ADHD"

Co to jest ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to neurorozwojowe zaburzenie psychiczne, powodujące hiperaktywność, impulsywność, zaburzenia uwagi i koncentracji oraz nadpobudliwość ruchową. Występuje u obu płci, jednak objawy u dziewczynek i chłopców nieco się różnią. 

U chłopców dominują objawy nadpobudliwości, natomiast u dziewczynek występują głównie zaburzenia koncentracji, przez co często bywają błędnie diagnozowane.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że ADHD jest problemem tylko dzieci. Już dziś wiemy, że z ADHD się nie wyrasta, a po prostu objawy ulegają pewnym modyfikacjom. Dorosły człowiek jest bardziej świadomy, jak powinien się zachowywać i dostosowuje się do otoczenia, a jego objawy nadruchliwości przechodzą w wewnętrzny niepokój.

Coraz więcej osób dorosłych ma rozpoznawany zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Wielu pacjentów boryka się także z depresją i zaburzeniami lękowymi, które mogą maskować objawy ADHD.

Jeżeli w wieku dorosłym objawy ADHD są nienasilone i nie powodują znacznych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, leczenie nie jest koniecznością. Jeśli jednak są one uciążliwe i mają znaczący wpływ na życie pacjenta, należy podjąć terapię. W zależności od natężenia objawów, zaleca się psychoterapię bądź też połączenie psychoterapii z farmakoterapią.

Jak się objawia ADHD w wieku dorosłym?

Jednymi z typowych objawów ADHD są zaburzenia koncentracji oraz nieustanne odkładanie obowiązków na potem. Osoby z ADHD mają problem z poczuciem czasu i notorycznie się spóźniają, są roztargnione i często zdarza im się zapominać o różnych rzeczach.

„Osoby z ADHD potrzebują dłuższego czasu nauki, częstego powtarzania i stworzenia specjalnych warunków do nauki. Pacjenci często uciekają od trudnych zadań, wymagających dużej koncentracji. Problemy mogą występować w szkole, pracy, ale też życiu codziennym.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

Pacjenci z ADHD często mają problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków i utrzymaniem porządku w domu.

„Funkcjonowanie w dorosłym życiu wymaga pewnej organizacji i planu działania. Rzeczy codzienne, typu pamiętanie, co należy kupić czy utrzymywanie porządku w domu, w przypadku ADHD często sprawiają trudności.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

ADHD pomimo swoich uciążliwości ma również pozytywne strony. Osoby z ADHD lubią wyzwania i osiągają sukcesy w zawodach wymagających niekonwencjonalnego funkcjonowania. Jeśli wykonują interesujące dla nich zadanie, często osiągają stan hiperfokusa, czyli bardzo dużego skupienia i zaangażowania. 

„Kiedy osoby z ADHD są w stanie hiperfokusa i mają deadline w pracy, są w stanie w ciągu jednej nocy zrobić tyle, ile normalna osoba wykona przez tydzień. Osoby z ADHD doskonale wejdą i będą perfekcyjne w tych elementach, które są dla nich fascynujące. Jeśli więc będą wykonywać pracę, która jest dla nich pasjonująca (przykładowo chirurg czy naukowiec z ADHD), będą realizować ją doskonale.” - powiedziała dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

Polecane