Pacjenci.pl
Liszaj płaski narządów płciowych

pixabay.com

Liszaj płaski narządów płciowych

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Wiencierz

Udostępnij:

Liszaj płaski narządów płciowych jest dermatozą dotyczącą nabłonka genitaliów. Choroba ta wywołuje duży dyskomfort i ból przy stosunku. Sprawdź, jakie są inne objawy liszaju płaskiego narządów płciowych i jak wygląda leczenie.

Czym jest liszaj płaski narządów płciowych?

Liszaj płaski narządów płciowych jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry charakteryzującą się występowaniem mlecznobiałych zmian rumieniowych albo nadżerek na narządach płciowych. Jest to choroba autoimmunologiczna.

Liszaj płaski narządów płciowych może występować jednocześnie z innymi zmianami liszajowatymi, np. w obrębie jamy ustnej czy na skórze kończyn.

Przyczyny zachorowań na liszaj płaski narządów płciowych

Przyczyny liszaju płaskiego nie są do końca znane. Badania sugerują, że choroba ta może mieć podłoże autoimmunologiczne, ponieważ powiązana jest z innymi chorobami z autoagresji, m.in. z łysieniem plackowatym, cukrzycą, bielactwem nabytym czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Istnieje również korelacja między zażywaniem niektórych leków (sole arsenu, sole złota, chinina, chinidyna, penicylamina) a występowaniem liszaju płaskiego. Ryzyko zachorowania na liszaj płaski zwiększa przewlekły stres oraz urazy skóry – choroba ta często występuje w miejscach uszkodzeń naskórka.

Objawy liszaju płaskiego narządów płciowych

Liszaj płaski narządów płciowych powoduje występowanie zmian zlokalizowanych na sromie, w pochwie, na żołędzi lub napletku. Są to mlecznobiałe zmiany rumieniowe lub nadżerki, dodatkowo mogą pojawiać się ciemnoczerwone grudki w innych okolicach ciała. Gdy zmiany występują w pochwie, a jej nabłonek jest naznaczony licznymi skłonnymi do krwawienia nadżerkami. U kobiet jednocześnie pojawiają się żółte upławy. Jeśli choroba ma charakter przewlekły, może doprowadzić do powstania zrostów i zwężenia pochwy. Dodatkowe objawy to: duży dyskomfort, pieczenie, bóle podczas stosunków płciowych. Możliwe jest pojawienie się zespołu sromowo-pochwowo-dziąsłowego, czyli jednoczesnego występowania nadżerek lub zmian złuszczających.

Rozpoznanie liszaju płaskiego narządów płciowych

Ze względu na częste współwystępowanie zmian w obrębie narządów płciowych i skóry w innych częściach ciała, lekarz powinien obejrzeć wszystkie obszary, w których liszaj może wystąpić. W większości wypadków do postawienia diagnozy wystarczy sam obraz kliniczny, czasem jednak konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Wycinek zmienionej skóry zostaje pobrany, a następnie poddany ocenie pod mikroskopem.

Leczenie liszaju płaskiego narządów płciowych

Leczenie miejscowe polega na podawaniu sterydów, dodatkowo stosuje się leczenie ogólne prednizonem i hydroksychlorochiną oraz doustnymi retinoidami. Ważne jest monitorowanie stanu pochwy, leczenie możliwych infekcji drożdżakowych lub bakteryjnych. Nieleczony liszaj płaski narządów płciowych może zwiększać ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Podczas leczenia liszaju płaskiego istotne jest również zminimalizowanie ryzyka powstawania blizn po zmianach, ponieważ jeśli się pojawią, zostaną na skórze pacjenta już do końca życia.

Do powikłań nieleczonego liszaju płaskiego narządów płciowych należą: stulejka oraz włóknienie i bliznowacenie sromu. Pomimo zakończonej terapii u części pacjentów te dolegliwości mogą powracać.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >