Liszaj płaski narządów płciowych
Czym jest liszaj płaski narządów płciowych?
Liszaj płaski narządów płciowych jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry charakteryzującą się występowaniem mlecznobiałych zmian rumieniowych albo nadżerek na narządach płciowych. Jest to choroba autoimmunologiczna.
Liszaj płaski narządów płciowych może występować jednocześnie z innymi zmianami liszajowatymi, np. w obrębie jamy ustnej czy na skórze kończyn.
Przyczyny zachorowań na liszaj płaski narządów płciowych
Przyczyny liszaju płaskiego nie są do końca znane. Badania sugerują, że choroba ta może mieć podłoże autoimmunologiczne, ponieważ powiązana jest z innymi chorobami z autoagresji, m.in. z łysieniem plackowatym, cukrzycą, bielactwem nabytym czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Istnieje również korelacja między zażywaniem niektórych leków (sole arsenu, sole złota, chinina, chinidyna, penicylamina) a występowaniem liszaju płaskiego. Ryzyko zachorowania na liszaj płaski zwiększa przewlekły stres oraz urazy skóry – choroba ta często występuje w miejscach uszkodzeń naskórka.
Objawy liszaju płaskiego narządów płciowych
Liszaj płaski narządów płciowych powoduje występowanie zmian zlokalizowanych na sromie, w pochwie, na żołędzi lub napletku. Są to mlecznobiałe zmiany rumieniowe lub nadżerki, dodatkowo mogą pojawiać się ciemnoczerwone grudki w innych okolicach ciała. Gdy zmiany występują w pochwie, a jej nabłonek jest naznaczony licznymi skłonnymi do krwawienia nadżerkami. U kobiet jednocześnie pojawiają się żółte upławy. Jeśli choroba ma charakter przewlekły, może doprowadzić do powstania zrostów i zwężenia pochwy. Dodatkowe objawy to: duży dyskomfort, pieczenie, bóle podczas stosunków płciowych. Możliwe jest pojawienie się zespołu sromowo-pochwowo-dziąsłowego, czyli jednoczesnego występowania nadżerek lub zmian złuszczających.
Rozpoznanie liszaju płaskiego narządów płciowych
Ze względu na częste współwystępowanie zmian w obrębie narządów płciowych i skóry w innych częściach ciała, lekarz powinien obejrzeć wszystkie obszary, w których liszaj może wystąpić. W większości wypadków do postawienia diagnozy wystarczy sam obraz kliniczny, czasem jednak konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Wycinek zmienionej skóry zostaje pobrany, a następnie poddany ocenie pod mikroskopem.