Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.07.2023 12:57

Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie

masaż
canva.com

Bruksizm to nawykowe, nieświadome ściskanie zębów i zgrzytanie nimi. Bardzo często występuje w nocy, przyjmując postać napadowego, bardzo nasilonego zgrzytania zębami. Do głównych przyczyn bruksizmu zalicza się czynniki psychologiczne, a jedną z zalecanych metod terapii jest popularny ostatnio masaż Kobido. W jaki sposób masaż kobido działa na bruksizm? Tłumaczy kosmetolog Joanna Wolna, specjalistka kosmetologii holistycznej, właścicielka salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała". 


 

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to schorzenie, które objawia się niekontrolowaną aktywnością mięśni żwaczy. Osoba cierpiąca na bruksizm zaciska szczęki i zgrzyta zębami, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ataki te najczęściej mają miejsce w nocy, podczas snu. Można wtedy usłyszeć charakterystyczne dźwięki zgrzytania, pocierania i stukania zębami. Zazwyczaj to partnerzy osób cierpiących na bruksizm jako pierwsi zauważają problem, słysząc dźwięki zgrzytania zębami w nocy. Pacjenci zdają sobie sprawę z choroby dopiero w momencie, kiedy do objawów dźwiękowych dołączają bolesne zmiany w jamie ustnej, takie jak między innymi: bóle stawów, przeskakiwanie żuchwy, napięcie mięśni twarzy, zmęczenie, bóle głowy, ucha i okolic oczodołów oraz starte szkliwo zębów. Niestety, w takim przypadku choroba jest już w zaawansowanym stadium i może prowadzić do powikłań, dlatego konieczne jest natychmiastowe leczenie. 

Bruksizm dotyka 8% populacji dorosłej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a jego częstość występowania jest najwyższa między 17 a 20 rokiem życia. U dzieci i młodzieży odsetek ten wynosi około 14-20%, natomiast u dorosłych do 60 roku życia około 8-16%. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej bruksizm występuje jedynie u 3% społeczeństwa. Kobiety częściej zgłaszają zarówno bruksizm dzienny, jak i nocny niż mężczyźni.

Projekt bez nazwy (99).png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Odczuwasz ból w okolicy krocza podczas stosunku? To być może dyspareunia. Seksuolożka tłumaczy

Rola masażu Kobido w leczeniu bruksizmu

Jedną z metod wspierających leczenie bruksizmu jest masaż Kobido - popularny zabieg twarzy, szyi i dekoltu wykonywany przez odpowiednio przeszkolonych specjalistów. Łączy on tradycyjne japońskie metody medyczne z różnymi technikami manipulacji rękami, dzięki czemu działa kompleksowo na wiele warstw tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych. Skutecznie redukuje uczucie stresu i nieprzyjemnego napięcia, a także pozwala osiągnąć imponujące efekty zdrowotne i wizualne. Masaż kobido odpręża i relaksuje, niweluje napięcie mięśniowe, zmniejsza sztywność mięśni twarzy oraz łagodzi bóle głowy, będące częstym skutkiem bruksizmu. 

Masaż Kobido znakomicie się sprawdza przy takich problemach, jak bóle głowy, bóle oczu i napięcia szczękowe. Po wykonaniu serii zabiegów bóle i napięcia szczękowe mijają, ponieważ pracujemy też w okolicy żuchwy i zgryzu. Masaż Kobido pomaga rozluźnić mięśnie żuchwy i zniwelować ból oraz napięcie. Na początku, podczas zabiegu pacjenci z bruksizmem często odczuwają ból, ponieważ mają mocno zaciśnięte okolice szczęki, nad czym pracujemy. Zazwyczaj już po trzecim zabiegu wszystko zostaje odblokowane, dzięki czemu dolegliwości bólowe zostają zniwelowane.” - powiedziała kosmetolog Joanna Wolna, właścicielka salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała”. 

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu są złożone i niejednoznaczne, a dużą rolę odgrywają tu czynniki psychologiczne. Bruksizm jest schorzeniem wieloczynnikowym, związanym z nieprawidłowościami miejscowymi, neurologicznymi, psychologicznymi i dolegliwościami ogólnymi. Wśród przyczyn miejscowych wymienia się nieprawidłowy rozwój jamy ustnej, wady zgryzu i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Do czynników ośrodkowych należą zmiany organiczne i czynnościowe układu nerwowego oraz zaburzenia w zakresie neuroprzekaźników. Zaburzenia psychiczne i schorzenia układu nerwowego, takie jak depresja, ADHD, porażenie mózgowe, Zespół Downa, autyzm, zaburzenia snu i bóle głowy są wymieniane jako czynniki predysponujące do schorzenia. 

Wpływ na bruksizm mają również czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków. Wśród czynników psychologicznych i emocjonalnych na pierwszy plan wysuwają się intorwertyzm, nadpobudliwość, lękliwość, wrażliwość i neurotyzm. W badaniach wykazano także powiązanie bruksizmu z takimi dolegliwościami, jak nieżyt nosa, zapalenie zatok, alergia, astma czy infekcje górnych dróg oddechowych. 

Tagi: Zdrowie