Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zakażenia pokarmowe to ogromny problem latem. GIS radzi, jak się przed nimi ochronić
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 22.06.2024 07:05

Zakażenia pokarmowe to ogromny problem latem. GIS radzi, jak się przed nimi ochronić

Zatrucia pokarmowe
Fot. Shutterstock/ voronaman

W lecie łatwo mogą nas dopaść zakażenia pokarmowe, które niestety bywają bardzo problematyczne i uciążliwe. Ich źródłem mogą być patogeny, takie jak m.in. bakterie z rodzaju Salmonella czy też pałeczki okrężnicy.

Zakażeń pokarmowych doznajemy na wielu wakacyjnych wyjazdach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są one bardzo męczące i osłabiające organizm i potrafią zepsuć każdy wakacyjny wyjazd. Główny Urząd Sanitarny przekazał zalecenia, jak się ustrzec przed rozmaitymi zakażeniami pokarmowymi.

Z tymi objawami najczęściej zmagają się urlopowicze

Ból brzucha, biegunka, wymioty, osłabienie czy odwodnienie to objawy, z którymi mierzy się wiele osób na letnich wyjazdach. Mowa nie tylko o dorosłych, ale również dzieciach, seniorach czy osobach z przewlekłymi chorobami.

Objawy, choć mocno uciążliwe, mogą czasem ustąpić po kilku godzinach, a czasem nawet po kilku dniach. Bywa, że można czuć się jeszcze źle po powrocie. Oczywiście czasem jest tak, że nawet jakbyśmy chcieli uniknąć za wszelką cenę odwodnienia, nie zrobimy tego. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, o których przypomniał GIS.

Jakie zalecenia wydał GIS?
Fot. Freepic
Dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość. Eksperci zapowiadają, jak ograniczyć problem Weronika Książkiewicz chorowała na raka. W trudnych chwilach wspierała ją mama

GIS podkreśla, jak uniknąć zakażenia pokarmowego

GIS podkreśla, że aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, trzeba pamiętać o utrzymywaniu czystości, dokładnie myjąc ręce przed i w trakcie przygotowywania jedzenia, jak i również po wyjściu z toalety. To bardzo ważne dla naszego zdrowia. Absolutną koniecznością jest również pamiętanie o regularnej dezynfekcji powierzchni oraz sprzętu kuchennego. Trzeba też oczywiście chronić jedzenie przez różnymi owadami.

GIS zwraca też uwagę, jak ważna jest obróbka termiczna jedzenia. Szczególni dotyczy to takich produktów jak mięso, jajka czy też owoce morza. Eksperci GIS podkreślają, że temperatura, która pozwoli na pozbycie się zarazków to minimum 70 stopni Celsjusza.

Ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności

Trzeba też wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, jak odpowiednie przechowywanie żywności. Jedzenie nie powinno stać zbyt długo w temperaturze pokojowej, natomiast gotowane oraz szybko psujące się produkty, trzeba umieścić w lodówce. Kolejna zasada jest dość oczywista, lecz niezwykle ważna.  Nie wolno przechowywać żadnej żywności zbyt długo, nawet jeśli jest ona trzymana w odpowiednich warunkach.

GIS przypomina też, by nie rozmrażać produktów w temperaturze pokojowej, gdyż sprzyja to namnażaniu się mikroorganizmów. Zaleca się również sięganie po bezpieczną wodę oraz żywność pochodzącą ze sprawdzonych źródeł.

Czytaj też:

Skontrolowano jedzenie w polskich szpitalach. Wykryto nieprawidłowości

Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory?

Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie