Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Mocne słowa nowej minister. Tego Polacy się nie spodziewali
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 09.08.2023 12:29

Mocne słowa nowej minister. Tego Polacy się nie spodziewali

sójka
canva.com

37-letnia Katarzyna Sójka, posłanka PiS z okręgu kaliskiego została nowym ministrem zdrowia. Wcześniej zasłynęła z szokującej wypowiedzi, która spotkała się z ogromną krytyką. 

Karygodny błąd Niedzielskiego

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o przyjęciu rezygnacji Adama Niedzielskiego z funkcji ministra zdrowia. Były już minister zdrowia wprowadził ograniczenia, które spotkały się z ogromną krytyką w środowisku medyków. 

Jednym ze specjalistów, który nie ukrywał swojego niezadowolenia był lek. Piotr Pisula. Poinformował, że z powodu wprowadzonych zmian, nie mógł wystawić pacjentowi e-recepty. Niedzielski postanowił zainterweniować i zweryfikować informacje przekazane przez lekarza, a następnie podał do informacji publicznej, że lekarz wypisał receptę na siebie samego:

Lek. Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu wczoraj w @FaktyTVN "żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty". Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś.” - napisał Niedzielski na Twitterze. 

niedzielski.png

Zbyt wysoki poziom cholesterolu poznasz po oczach. Zwróć uwagę na te trzy objawy! Stłuszczenie wątroby można leczyć bez farmakologii. Lekarz wskazał, na czym to polega

Dymisja Adama Niedzielskiego

Ujawnienie danych wrażliwych przez Niedzielskiego wywołało ogromną falę krytyki. Ówczesny minister zdrowia został skrytykowany za podważenie tajemnicy lekarskiej i zaufania pacjentów. Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że zgłosi sprawę do prokuratury, deklarując brak zaufania środowiska i niemożność dalszej współpracy z ministrem zdrowia. 

We wtorek 8 sierpnia Mateusz Morawiecki ogłosił, że podczas porannej rozmowy z ministrem Adamem Niedzielskim „podjął decyzję o przyjęciu jego rezygnacji z funkcji ministra”. 

Prof. Alicja Chybicka, kierownik Przylądka Nadziei, Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu zaznaczyła: Od dawna spodziewałam się tej dymisji, bo nie dzieje się dobrze w opiece zdrowotnej. Wystarczy zapytać pacjentów, którzy stoją w gigantycznych kolejkach do specjalistów. Krańcowe przypadki oczekiwania na rehabilitację to obecnie 3, 5, a czasami i więcej lat. Już samo to było wystarczającym powodem do dymisji, ale ujawnianie danych dotyczących lekarza, jest po prostu niezgodne z prawem.” 

Katarzyna Sójka nowym ministrem zdrowia

Premier zaproponował funkcję ministra zdrowia posłance Prawa i Sprawiedliwości Katarzynie Sójce – lekarce internistce, która jest aktywnym członkiem komisji zdrowia. Katarzyna Sójka jeszcze przed objęciem funkcji ministra zdrowia zdążyła wzbudzić niechęć w społeczeństwie. Jeden z jej cytatów wywołał kontrowersje i spotkał się z dużą krytyką w środowisku lekarskim. Chodzi o słowa Sójki w kontekście protestów, które miały miejsce w Polsce po śmierci 33-letniej Doroty – ciężarnej pacjentki, która zmarła z powodu wstrząsu septycznego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w  Nowym Targu. 

W odniesieniu do śmierci pacjentki Katarzyna Sójka powiedziała: „Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą, bo to się zdarza. Błędy lekarskie niestety były, są i będą, bo to też niestety się zdarza”.