Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 29.10.2024 16:00

Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda

Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda
źródło Kapif

Nie żyje Elżbieta Zającówna. Aktorka znana m.in. z "Vabank" odeszła w wieku 66 lat o czm poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda. 

Nie żyje znana aktorka Elżbieta Zającówna

Informację o śmierci Elżbiety Zającównej potwierdził dla Onetu prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster. 

- Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem żegnamy naszą koleżankę Elżbietę Zającównę, członkinię ZASP-u, absolwentkę krakowskiej PWST, którą ukończyła, grając Dziewczynę i Bajaderę w przedstawieniu dyplomowym "Pieszo" Mrożka – poinformował na swoim profilu na Facebooku.

Aktorkę z pewnością znają miłośnicy polskich filmów komediowych. Zagrała w takich hitach jak "Vabank", "Seksmisja", "Matki, żony i kochanki". W latach 90. cieszyła się szczególną popularnością, jednak w pewnym momencie jej kariera zwolniła i aktorka usunęła się w cień. Całkowicie oddała się rodzinie i wychowaniu dziecka. Jej córka Gabriela Jaroszyńska była owocem jej małżeństwa z Krzysztofem Jaroszyńskim.

Objawy zakażenia anisakiozą. Pasożyty mogą być w sushi Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Elżbieta Zającówna zmagała się z chorobą von Willebranda

Elżbieta Zającówna toczyła walkę z rzadką chorobą. Jak sama przyznawała, choroba von Willebranda odmieniła jej podejście do życia.

- Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Zmieniło się moje podejście do zawodu. Powiedziałam sobie, że nie będę umierać na scenie – informowała. 

Ta wrodzona skaza krwotoczna polega na zaburzeniu krzepnięcia krwi. Wywołana jest niedoborem lub zaburzeniem funkcji czynnika von Willebranda. Jej objawy zmieniają życie chorego, który musi zmagać się z częstymi i wydłużającymi się krwawieniami, które są bardzo groźne dla zdrowia i życia. 

Choroba von Willebranda - diagnostyka i leczenie

Aby móc zdiagnozować chorobę von Willebranda konieczne są badania zlecone przez lekarza hematologa i przeprowadzenie przez niego wywiadu medycznego. Diagnostyka tego schorzenia dzieli się na trzy etapy:

  • Badania przesiewowe: morfologia, czas trombinowy (TT), czas protrombinowy (PT), fibrynogen, czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT); 
  • Badania potwierdzające i określające typ choroby – oznacza się współczynnik aktywności vWF; 
  • Badania szczegółowe (w typach 2 i 3), umożliwiające określenie podtypów choroby i ostateczne jej potwierdzenie, wykonywane są w laboratoriach referencyjnych.

Wiele osób zastanawia się, czy choroba von Willebranda jest wyleczalna. Niestety, nie ma metody, dzięki której można całkowicie wyzdrowieć. Leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów oraz, jeśli jest taka potrzeba, uzupełnianiu dożylnie poziomu czynnika von Willebranda we krwi. Jeśli choroba występuje u kobiet, które mają obfite miesiączki, zalecane są dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne lub wkładka hormonalna. W skrajnych przypadkach lekarze nie wykluczają usunięcia macicy.

Zobacz też:

Jeśli masz wysoki cholesterol, tych produktów unikaj. Lekarze mówią, czego nie jeść

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania

 

Nie kilka dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Takie L4 wypisze ten specjalista
Nie kilka dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Takie L4 wypisze ten specjalista
Niewiele osób wie, że zwolnienie lekarskie może być wystawione nie kilka dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Z tej możliwości nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Oto warunki, które należy spełnić, by otrzymać tego typu L4. 
Czytaj dalej
Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
Rak piersi, nowotwór, NFZ
Statystyki dotyczące raka piersi w Polsce są niepokojące. Każdego roku około 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę, a ponad 7 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Współczynnik umieralności na raka piersi jest w Polsce wyższy niż w wielu krajach europejskich, co częściowo wynika z niskiej częstotliwości badań profilaktycznych.Regularne badania, zwłaszcza mammografia, są bardzo ważne w wykrywaniu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Niestety, wiele kobiet w naszym kraju  nie korzysta z przysługujących im badań profilaktycznych. Wszystko przez m.in.brak wiedzy na temat konieczności regularnych badań, lęk przed diagnozą, a czasem też problemy z dostępem do opieki medycznej.Gdyby więcej kobiet korzystało z mammografii, znacznie łatwiej byłoby wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co poprawiłoby rokowania i zwiększyłoby szanse na pełne wyleczenie. Eksperci wyjaśniają, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą formą ochrony przed rakiem piersi, a zwiększenie świadomości społecznej i dostępności badań mogłoby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby w Polsce.
Czytaj dalej