Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 18.05.2024 17:14

Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem

Andriej Kudriaszow
Fot. Instagram, Canva

Nie żyje 32-letni żużlowiec, Andriej Kudriaszow. Informację przekazał w sobotę 18 maja 2024 roku OK Bedmet Kolejarz Opole. Przyczyną śmierci sportowca był nowotwór skóry, z którego powodu wcześniej już zakończył karierę. 

Andriej Kudriaszow zmarł na nowotwór

Andriej Kudriaszow urodził się w 1991 roku w Rosji. W 2010 roku przyjechał do Polski, gdzie reprezentował klub Wanda Kraków. W kolejnych latach reprezentował m.in. drużyny z Grudziądza, Lublina, Bydgoszczy, Łodzi i Gniezna. Jego ostatnim klubem był Kolejarz Opole. W 2003 roku zdiagnozowano u niego nowotwór skóry, który wymagał amputacji nogi. Z przyczyn zdrowotnych sportowiec musiał zakończyć karierę. 

Choroba postępowała

Rok po przebytej amputacji nogi poinformowano o śmieci sportowca. Jego stan był ciężki, a choroba postępowała szybko. 

Nowotwór skóry - nie tylko czerniak

Nowotwory złośliwe skóry obejmują dwie grupy:

  • czerniaka,
  • niebarwnikowe nowotwory skóry (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz rak skóry z komórek Merkla).

Nowotwory podstawnokomókowe skóry mają na ogół dobre rokowania, o ile zostaną wcześnie wykryte (około 3 proc. zachorowań kończy się zgonem). Z kolei w przypadku raka kolczystokomórkowego bez przerzutów, przeżywalność sięga 90%. Przy pojawieniu się przerzutów do węzłów chłonnych przeżywalność wynosi około 50 proc. Niestety rokowania przy zaawansowanym czerniaku są niezadowalające, zależą w dużej mierze od czasu zdiagnozowania choroby oraz obecności przerzutów.

Czytaj też:

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom
Czerniak, szczepionka
To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
Czytaj dalej
Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Dermatolog badająca znamiona
Dermatoskopia - dermatolog bada znamiona
Większość ludzi boi się, że znamiona i pieprzyki mogą być czerniakiem. A to mit. - Czerniak zwykle nie powstaje ze znamienia, choć z pozoru wygląda jak znamię - mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg.Może być brązowy, bezbarwny albo czarny. Pojawia się na plecach, pod paznokciami, na rękach, czy nogach. Często mylimy go z niegroźnym pieprzykiem. Jak rozpoznać czerniaka, który jest groźnym nowotworem skóry?Czerniak to rak skóry zaczynający się w komórkach zwanych melanocytami. Jest niebezpieczny ze względu na zdolność do szybkiego o rozprzestrzeniania się na inne narządy. Może przybierać różne postaci – od bezbarwnych guzków po ciemnoczarne plamy. Choć boimy się znamion, zwykle to nie z nich rozwija się rak. –  Zezłośliwienie znamienia jest rzadszą formą powstawania czerniaka, niż powstanie nowego – mówi Maciej Kowalewski z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa.  Jak rozpoznać czerniaka? Podpowiadamy.
Czytaj dalej
Polecane