Nie żyje znana kostiumografka. Przyczyną był nowotwór
Wierzyła, że uda się jej wyzdrowieć z nowotworu. Niestety, 12 lutego zmarła. Jej śmierć jest wielką stratą dla świata show-biznesu i nie tylko. Katarzyna Kwiecień-Kaniewska, kostiumografka, odpowiadała m.in. za stroje uczestników „Twoja twarz brzmi znajomo”. Przyczyną jej śmierci był nowotwór. Artystka nigdy nie ukrywała, że choruje. Apelowała, by każdy z nas dbał o swoje zdrowie.
Zmarła Katarzyna Kwiecień-Kaniewska
Katarzyna Kwiecień-Kaniewska była projektantką, kostiumografką i stylistką. Jej kreacje mogliśmy oglądać m.in. w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. O jej śmierci poinformował Piotr Mikołajczak, producent telewizyjny. Na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: "Katarzyna Kwiecień. R.I.P. Daj jej tam panie Boże wszystko".
Katarzyna Kwiecień-Kaniewska miała raka mózgu. O chorobie mówiła jednak otwarcie. Głośnym echem odbił się jej wpis w 2022 r., w którym apelowała, by dbać o swoje zdrowie.
Szczegółu dotyczące ceremonii pogrzebowej pojawiły się na jej profilu w mediach społecznościowych.
Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u PolekCzym jest nowotwór mózgu?
Z nowotworem mózgu zmaga się wielu pacjentów. Wśród nowotworów tego rodzaju wyróżniamy: oponiaki, glejaki wielopostaciowe, gwiaździaki, wyściółczaki, skąpodrzewiaki. Przyczyny ich powstawania nie są w pełni poznane – pewne jest jednak, że wpływa na to promieniowanie jonizujące. Osoba pod jego wpływem jest bardziej narażona na zachorowanie. Za czynniki ryzyka uznawane są także przebyte urazy głowy, zakażenia wirusem HIV i styczność z substancjami chemicznymi.
U dorosłych najczęściej występującym nowotworem pierwotnym mózgu jest glejak. Wyróżnia się kilka jego rodzajów, a każdy ma odmienny stopień złośliwości i inaczej reaguje na leczenie. Gdy złośliwe glejaki naciekają mózg poza strefą widoczną na badaniach obrazowych, usunięcie ich uznawane jest za niemożliwe. Wówczas celem leczenia jest poprawa jakości życia chorego i jego przedłużenie. Gdy glejak zlokalizowany jest w innych lokalizacjach, zabieg polega na usunięciu guza w obszarze zdrowej tkanki.
6 na 100 000 osób rocznie choruje na pierwotne złośliwe nowotwory wewnętrzczaszkowe. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. W przypadku dorosłych guzy mózgu mają inne rokowania niż wśród dzieci i są bardziej różnorodne.
Te objawy mogą oznaczać nowotwór mózgu
Symptomy raka zależą od rozmiaru guza i miejsca, w którym jest zlokalizowany. Można je podzielić na ogólne i ogniskowe. Te pierwsze pojawiają się niezależnie od rodzaju raka. Ogniskowe z kolei zależą od miejsca, w którym znajduje się guz. Do objawów ogólnych zaliczają się:
- silny, narastający ból głowy,
- nudności,
- wymioty poranne,
- utrata przytomności,
- osłabienie sprawności umysłowej,
- zaburzenia pamięci,
- zawroty głowy,
- napady padaczkowe.
O objawach ogniskowych związanych z uszkodzeniem funkcji, za które odpowiedzialny jest mózg, świadczyć mogą:
- zmiany w osobowości,
- zaburzenia mowy, towarzyszące głównie nowotworom rozwijającym się w płacie skroniowym półkuli dominującej,
- problemy ze wzrokiem,
- niedowłady ruchowe,
- zaburzenia czucia.
Na czym polega leczenie nowotworu mózgu?
Sposób leczenia raka mózgu zależy od miejsca, w którym się znajduje i jak bardzo jest zaawansowany. Osobą decyzyjną w tej kwestii jest lekarz. W początkowym stadium choroby dopuszczalna jest obserwacja guza, gdy zmiany są małe. Gdy jednak przybiorą większy rozmiar, guza się wycina- całkowicie lub częściowo. Leczeniem uzupełniającym zabieg chirurgiczny jest radioterapia.
źródła; zwrotnikraka.pl, wapteka.pl,