Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje znana kostiumografka. Przyczyną był nowotwór
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.02.2024 14:38

Nie żyje znana kostiumografka. Przyczyną był nowotwór

Katarzyna Kwiecień-Kaniewska
FB/Katarzyna Kwiecień-Kaniewska

Wierzyła, że uda się jej wyzdrowieć z nowotworu. Niestety, 12 lutego zmarła. Jej śmierć jest wielką stratą dla świata show-biznesu i nie tylko. Katarzyna Kwiecień-Kaniewska, kostiumografka, odpowiadała m.in. za stroje uczestników „Twoja twarz brzmi znajomo”. Przyczyną jej śmierci był nowotwór. Artystka nigdy nie ukrywała, że choruje. Apelowała, by każdy z nas dbał o swoje zdrowie. 

Zmarła Katarzyna Kwiecień-Kaniewska

Katarzyna Kwiecień-Kaniewska była projektantką, kostiumografką i stylistką. Jej kreacje mogliśmy oglądać m.in. w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. O jej śmierci poinformował Piotr Mikołajczak, producent telewizyjny. Na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał:  "Katarzyna Kwiecień. R.I.P. Daj jej tam panie Boże wszystko".

Katarzyna Kwiecień-Kaniewska miała raka mózgu. O chorobie mówiła jednak otwarcie. Głośnym echem odbił się jej wpis w 2022 r., w którym apelowała, by dbać o swoje zdrowie.

Szczegółu dotyczące ceremonii pogrzebowej pojawiły się na jej profilu w mediach społecznościowych.

Projekt bez nazwy - 2024-02-14T132403.808.png

Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Polek

Czym jest nowotwór mózgu?

Z nowotworem mózgu zmaga się wielu pacjentów. Wśród nowotworów tego rodzaju wyróżniamy: oponiaki, glejaki wielopostaciowe, gwiaździaki, wyściółczaki, skąpodrzewiaki. Przyczyny ich powstawania nie są w pełni poznane – pewne jest jednak, że wpływa na to promieniowanie jonizujące. Osoba pod jego wpływem jest bardziej narażona na zachorowanie. Za czynniki ryzyka uznawane są także przebyte urazy głowy, zakażenia wirusem HIV i styczność z substancjami chemicznymi.

U dorosłych najczęściej występującym nowotworem pierwotnym mózgu jest glejak. Wyróżnia się kilka jego rodzajów, a każdy ma odmienny stopień złośliwości i inaczej reaguje na leczenie. Gdy złośliwe glejaki naciekają mózg poza strefą widoczną na badaniach obrazowych, usunięcie ich uznawane jest za niemożliwe. Wówczas celem leczenia jest poprawa jakości życia chorego i jego przedłużenie. Gdy glejak zlokalizowany jest w innych lokalizacjach, zabieg polega na usunięciu guza w obszarze zdrowej tkanki.

6 na 100 000 osób rocznie choruje na pierwotne złośliwe nowotwory wewnętrzczaszkowe. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. W przypadku dorosłych guzy mózgu mają inne rokowania niż wśród dzieci i są bardziej różnorodne.

Te objawy mogą oznaczać nowotwór mózgu

Symptomy raka zależą od rozmiaru guza i miejsca, w którym jest zlokalizowany. Można je podzielić na ogólne i ogniskowe. Te pierwsze pojawiają się niezależnie od rodzaju raka. Ogniskowe z kolei zależą od miejsca, w którym znajduje się guz. Do objawów ogólnych zaliczają się:

 • silny, narastający ból głowy,
 • nudności,
 • wymioty poranne,
 • utrata przytomności,
 • osłabienie sprawności umysłowej,
 • zaburzenia pamięci,
 • zawroty głowy,
 • napady padaczkowe.

O objawach ogniskowych związanych z uszkodzeniem funkcji, za które odpowiedzialny jest mózg, świadczyć mogą:

 • zmiany w osobowości,
 • zaburzenia mowy, towarzyszące głównie nowotworom rozwijającym się w płacie skroniowym półkuli dominującej,
 • problemy ze wzrokiem,
 • niedowłady ruchowe,
 • zaburzenia czucia.

Na czym polega leczenie nowotworu mózgu?

Sposób leczenia raka mózgu zależy od miejsca, w którym się znajduje i jak bardzo jest zaawansowany. Osobą decyzyjną w tej kwestii jest lekarz. W początkowym stadium choroby dopuszczalna jest obserwacja guza, gdy zmiany są małe. Gdy jednak przybiorą większy rozmiar, guza się wycina- całkowicie lub częściowo. Leczeniem uzupełniającym zabieg chirurgiczny jest radioterapia.

 

źródła; zwrotnikraka.pl, wapteka.pl, 

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych
Farrah Fawcett fot. Reuters, ABC Photo Archives/Getty Images
Farrah Fawcett była jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych amerykańskich gwiazd lat 70. Widzowie pokochali ją głównie za rolę blond piękności walczącej z przestępcami w kultowym serialu "Aniołki Charliego". Niestety, w 2006 r. aktorka usłyszała druzgocącą diagnozę – rak odbytu. Gwiazda postanowiła się nie poddawać i walczyć do końca, jednak zmarła po 3 latach zmagań ze śmiertelną chorobą. Co należy wiedzieć o raku odbytu?  
Czytaj dalej
Polecane