Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Omdlenie – przyczyny, objawy, wskazówki.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Omdlenie – przyczyny, objawy, wskazówki.

Omdlenie – przyczyny, objawy, wskazówki.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%82%C3%B3%C5%BCko-osoby-spanie-kobieta-1836316/

Omdlenie według najbardziej standardowej definicji to czasowa utrata przytomności wywołana chorobą lub przejściowymi czynnikami zewnętrznymi. Większość osób doświadczających omdleń nie zwraca się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. To ogromny błąd! Nie wszystkie omdlenia to wynik stresu, upału czy odwodnienia. Wiele z nich to objaw poważnej choroby. Dlatego właśnie zachęcamy do przeczytania znajdujących się niżej informacji na temat omdleń, ich zapobiegania oraz praktycznych wskazówek, jak radzić sobie w sytuacji omdlenia. Każdorazowo namawiamy również do wizyty lekarskiej.

Kiedy czujesz, że zemdlejesz – typowe objawy omdlenia i reakcja

Objawy omdlenia pewnie nie są dla nikogo tajemnicą. Samo omdlenie, czyli utratę przytomności poprzedza najczęściej kilka bardzo charakterystycznych znaków, które zauważyć mogą również osoby przebywające w towarzystwie omdlewającego. Są to między innymi bladość skóry, często biała obwódka wokół ust. Charakterystycznym objawem są również zimne poty oraz zawroty głowy, mroczki przed oczami, często także nudności.

Kiedy czujesz, że zemdlejesz, masz najczęściej jeszcze co najmniej kilkanaście sekund na reakcję. Postaraj się popracować nad oddechem. Przede wszystkim nie panikuj! Koniecznie połóż się na plecach. Nogi powinny znajdować się powyżej linii pleców i wyżej niż głowa. To pomoże w poprawieniu krążenia. Poproś również kogoś, aby ci towarzyszył. Być może uda ci się zapobiec omdleniu. Jeśli nie, leżąc unikniesz przynajmniej urazów, które mógłby spowodować upadek na ziemię.

Rodzaje i przyczyny omdleń

Wśród najpowszechniejszych rodzajów omdleń wyróżnia się trzy podstawowe:

·        Omdlenia odruchowe (inaczej zwane neurogennymi). Ich przyczyna leży w chwilowym niedokrwieniu mózgu, wynikającym z błędu łuku odruchowego, który nie przekazując prawidłowo impulsu, wywołuje właśnie w końcowym efekcie omdlenie. W wyniku omdlenia odruchowego dochodzi do spadku ciśnienia, nieraz do zwolnienia rytmu serca. Są to jednak objawy, które dość szybko mijają, a osoba, która zemdlała już kilka minut po ocuceniu jest w stanie normalnie funkcjonować – odpowiada na pytania, może się bez problemu poruszać.

·        Omdlenia kardiogenne następują przede wszystkim w wyniku zaburzeń rytmu serca (arytmii). Po względem częstotliwości występowania plasują się na drugim miejscu, zaraz za omdleniami odruchowymi.

·        Hipotensja ortostatyczna (niedociśnienie ortostatyczne) jest zazwyczaj powtarzającym się w czasie incydentem. Omdlenie następuje w wyniku spadku ciśnienia krwi podczas przebywania w pozycji stojącej. Przyczyną takich omdleń są zaburzenia krążenia, którym oprócz omdleń towarzyszą również zawroty głowy, zmęczenie, kołatanie serca oraz zaburzenie widzenia.

Zapobieganie omdleniom i leczenie

Jeśli doświadczasz omdleń i nie planujesz wizyty u lekarza, popełniasz ogromny błąd. Omdlenia mogą występować w wyniku chwilowego zaburzenia rytmu serca wywołanego stresem lub szokiem, zmęczeniem czy też nawet odwodnieniem. Nieraz jednak bywają również jednym z objawów groźnych i przewlekłych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Nie zwlekaj zatem z wizytą lekarską, ponieważ wszystkie działania, jakie podejmiesz samodzielnie (odpoczynek, uzupełnianie elektrolitów), będą zaledwie maskowaniem objawów.

Na wizycie lekarskiej musisz przede wszystkim z dużą dokładnością opisać swój stan kilka minut przed omdleniem oraz po ocuceniu. Jest to ważne dla diagnozy. Lekarz na pewno przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci zrobienie podstawowego badania, jakim jest EKG. Jeżeli z zapisu specjalistycznego sprzętu nie będzie wynikać żadna potencjalna choroba lub zaburzenia pracy serca, prawdopodobnie skończy się na diagnozowaniu w kierunku omdlenia odruchowego. W innym przypadku lekarz może skierować cię na dodatkowego badania. Najpopularniejszym z nich jest podłączenie Holtera, który rejestruje pracę serca przez kolejne 24 godziny non stop.

Zapobieganie omdleniom – styl życia

Okazało się, że omdlenia, których doświadczasz wynikają z arytmii serca czy też chwilowego niedokrwienia, które wywołane zostały czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres czy upał? Jesteś w stanie takim omdleniom zapobiegać sam! Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, które musisz wprowadzić, aby uniknąć omdleń:

·        Zadbaj o higienę życia! Już od dziś zwracaj większą uwagę na odpowiedni odpoczynek, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wysypiaj się oraz pamiętaj o regularnym przyjmowaniu płynów (2 litry dziennie to absolutne minimum, w gorące dni to nawet 3-4 litry).

·        Ogranicz stres! Wiemy, że brzmi to bardzo utopijnie, ale ogranicz stres do minimum lub postaraj się nauczyć radzić sobie w najgorszych momentach. Pomocne mogą być tutaj ćwiczenia oddechowe lub wykonywanie relaksujących cię czynności takich jak na przykład kolorowanki dla dorosłych czy rozwiązywanie krzyżówek.

·        Unikaj dusznych oraz ciasnych pomieszczeń! Do omdleń, nie wynikających z choroby, dochodzi najczęściej w miejscach takich jak zatłoczone wagony metra czy wypełnione po brzegi autobusy. Wiedząc, że masz skłonności do omdleń, unikaj sytuacji, w których mogłoby do nich dojść. Jeśli to pomoże, wybierz spacer lub rower. W upalne dni, gdy istnieje zwiększone prawdopodobieństwo omdlenia, wybierz nawet taksówkę.

·        Uprawiaj sport! Nie chodzi oczywiście o żadne sporty wyczynowe, szczególnie skomplikowane lub wyczerpujące. Zacznij od szybkich spacerów, zapisz się na basen lub uprawiaj jogę. Każda z tych aktywności poprawi krążenie oraz odporność organizmu na zmiany ciśnienia czy zmęczenie.

Tagi:
Polecane