Ostre zapalenie ucha wewnętrznego – charakterystyka, objawy, leczenie.
Ból ucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Może mieć on wiele przyczyn – wynikających zarówno z infekcji ucha, jak i problemów zlokalizowanych w innym miejscu. Brak leczenia lub jego nieodpowiedni przebieg może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest zapalenie ucha wewnętrznego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są typowe objawy, sposoby leczenia i ewentualne zagrożenia, przeczytaj uważnie dalszą część artykułu.
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego – przyczyny
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego, często nazywane również zapaleniem błędnika, jest rzadką, lecz bardzo groźną chorobą. Dotyczy ono wszystkich elementów ucha wewnętrznego – błędnika przedsionkowego i ślimakowego, jak również kanałów półkolistych. Jest wywoływane przez infekcje bakteryjne i wirusowe, zwykle jako powikłanie po innej przebytej chorobie (głównie: ostre i przewlekłe zapalenia ucha środkowego). Do najczęstszych powodów należą zakażenia:
· grypą,
· świnką,
· ospą wietrzną,
· odrą,
· wirusem HIV.
Uwaga!!! Czasem ostre zapalenie ucha wewnętrznego jest też wynikiem mechanicznego urazu. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci – perforacja (przerwanie) błony bębenkowej na skutek włożenia do ucha ciała obcego (np. długopisu). Dlatego właśnie należy szczególnie uważnie pilnować najmłodszych podopiecznych, by w razie urazu zareagować odpowiednio szybko i nie dopuścić do rozwoju poważnych powikłań!
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego – objawy
Objawy ostrego zapalenia ucha wewnętrznego często są dyskretne, bardzo rzadko towarzyszy im gorączka i silny ból. Z tego powodu czasem nie zostają wystarczająco szybko zauważone. Ich nasilenie może się różnić w zależności od pacjenta, dlatego w przypadku wszelkich wątpliwości konieczna jest konsultacja medyczna. Chory może doświadczać np.:
· osłabienia, zmęczenia,
· zawrotów głowy (ew. omdleń),
· nudności, wymiotów,
· oczopląsu (szybkich, niekontrolowanych ruchów gałek ocznych),
· uczucia szumu w uszach.
Jednym z najbardziej charakterystycznych i najłatwiejszych do wychwycenia objawów są zaburzenia równowagi (związane z nieprawidłowym działaniem błędnika).
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego – diagnozowanie
Pierwszym krokiem do postawienia odpowiedniej diagnozy jest oczywiście wywiad lekarski. Typowe objawy wskazujące na ostre zapalenie ucha wewnętrznego muszą jednak zostać potwierdzone przez specjalistyczne badania. Początkowe wykonuje laryngolog, do którego skieruje pacjenta lekarz pierwszego kontaktu. Ogląda on dokładnie wnętrze ucha przy pomocy otoskopu, dzięki czemu może rozpoznać charakterystyczne zmiany w wyglądzie układu słuchowego. Następnie w miarę potrzeby wykonuje się dodatkowe badania takie jak badanie rentgenowskie (zazwyczaj jest to konieczne) i tomografia komputerowa głowy.
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego – leczenie
Po rozpoznaniu ostrego zapalenia ucha wewnętrznego pacjent jest kierowany na specjalistyczne leczenie na oddziale laryngologicznym. Stała obserwacja jest niezbędna, ponieważ lekarz nie jest w stanie przewidzieć, czy i kiedy nastąpi zaostrzenie choroby (szczególnie niepokojącym objawem jest tu wystąpienie gorączki), które wymaga bezzwłocznej reakcji medycznej.
Leczenie opiera się przede wszystkim na podawaniu choremu antybiotyku (metodą dożylną), by niwelować ryzyko dalszego rozwijania się stanu zapalnego. W celu łagodzenia objawów podaje się również środki przeciwbólowe czy przeciwwymiotne. Jeśli ostre zapalenie ucha wewnętrznego zostało rozpoznane na wczesnym etapie, z dużym prawdopodobieństwem terapia farmakologiczna będzie wystarczająca.
W niektórych przypadkach ostrego zapalenia ucha wewnętrznego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jedną z możliwości jest drenaż wentylacyjny, który ma za zadanie ułatwić odpływanie zalegającej wydzieliny. Jest to nieco mniej inwazyjna metoda niż usunięcie błędnika – operacja, którą wykonuje się w niezwykle rzadkich, najtrudniejszych przypadkach.