Papież Franciszek był "ostatnim papieżem"? To mówi przepowiednia Malachiasza

Niespodziewana śmierć Ojca Świętego wstrząsnęła całym światem. W obliczu takiej tragedii pojawiają się różne interpretacje i próby doszukania się w niej głębszego sensu. Zwolennicy przepowiedni św. Malachiasza wskazują, że papież Franciszek był tym, który miał zakończyć linię papieży, stając się "ostatnim papieżem" zgodnie z wizją sprzed wieków. Czy to tylko zbieg okoliczności, czy może historia papiestwa zmieni się na naszych oczach?
Papież Franciszek nie żyje
21 kwietnia nad ranem cały świat usłyszał o śmierci papieża Franciszka. Duchowny, który jeszcze miesiąc temu przeszedł kryzys zdrowotny w wyniku zapalenia płuc, zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7:35. Nieco ponad 2 godziny później kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej, przekazał te informacje opinii publicznej:
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O 7.35 rano, Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych. Z ogromną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego — podał Vatican News.
Według nieoficjalnych doniesień, papież Franciszek krótko przed śmiercią miał czuć się dobrze. Virginia Piccolillo, dziennikarka włoskiego dziennika “Corriere della Sera”, przekazała, że Ojciec Święty "obudził się o godz. 6 rano i czuł się całkiem dobrze". Godzinę później jego stan się pogorszył i duchowny zmarł. Co było przyczyną jego śmierci?
Sprawdź też: Wystawiono ciało papieża Franciszka. Wiadomo, kiedy będzie pogrzeb
Wystawiono ciało papieża Franciszka. Wiadomo, kiedy będzie pogrzeb To działo się kilka minut po śmierci papieża. Tak wygląda tradycyjny obrzędPotwierdzenie zgonu i przyczyna śmierci Franciszka
Zgodnie z tradycją, śmierć papieża jest oficjalnie potwierdzana przez kardynała kamerlinga, czyli tę samą osobę, która przejmuje kontrolę nad Watykanem do czasu wyboru nowego przywódcy Kościoła katolickiego. Kameling wchodzi do pokoju zmarłego papieża, trzykrotnie wypowiada jego imię i w przypadku braku odpowiedzi, potwierdza zgon, zakrywając twarz zmarłego białym całunem. Dawniej tradycja przewidywała również symboliczne stuknięcie młoteczkiem w czoło papieża, ale dziś zgon potwierdza lekarz po sprawdzeniu pulsu.
Więcej szczegółów: To działo się kilka minut po śmierci papieża. Tak wygląda tradycyjny obrzęd
Każdy papież chorował
Prawdą jest, że każdy papież, jak każdy senior, zaczynał chorować - w przypadku Jana Pawła II widać było na lata przed jego śmiercią, że cierpiał na chorobę Parkinsona. Papież Benedykt abdykował ze stanowiska właśnie z powodu problemów zdrowotnych. Papież Franciszek cierpiał na ostrą niewydolność oddechową spowodowaną obustronnym multimikrobiotycznym zapaleniem płuc, rozstrzenie oskrzeli, nadciśnienie i cukrzycę typu 2. Jednak w oficjalnym komunikacie medycznym wydanym przez dyrektora watykańskiej służby zdrowia, profesora Andreę Arcangeliego, podano, że bezpośrednimi przyczynami śmierci papieża Franciszka były: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Papież Franciszek był "ostatnim papieżem"?
Istnieją trzy główne przepowiednie dotyczące końca papiestwa i Kościoła: św. Malachiasza, królowej Saby i Nostradamusa. To właśnie ta pierwsza jest jedną z najpopularniejszych, które dotyczą zapowiedzi końca papiestwa. Zgodnie z legendą, irlandzki duchowny miał otrzymać wizję wszystkich papieży od Celestyna II po ostatniego papieża — Piotra Rzymianina. Na liście św. Malachiasza znalazło się 112 papieży. Jeśli, licząc od początku, uwzględni się w kolejności również antypapieży, wychodzi na to, że Franciszek był ostatnim lub przedostatnim papieżem. Jeśli jednak pominąć antypapieży, do “spełnienia się” przepowiedni brakuje jeszcze kilku papieży.
Zwolennicy proroctwa wierzą, że opisy poszczególnych duchownych pasują do rzeczywistości: np. Jan Paweł I został określony jako “z połowy księżyca” z powodu krótkiego pontyfikatu, a Jan Paweł II “z pracy słońca”, ponieważ urodził się podczas zaćmienia słońca i nowiu księżyca, a także był pochowany podczas zaćmienia słońca i nowiu księżyca. Z kolei Benedykt XVI został nazwany “chwała oliwie”, co nawiązuje do benedyktyńskich mnichów znanych z uprawy oliwek.
Jeśli kierować się przepowiednią św. Malachiasza, papież Franciszek mógłby być opisany jako “Piotr Rzymianin” lub “światło na niebie”, odnosząc się do jego otwartego podejścia do nowych idei. Należy jednak podkreślić, że interpretacje są różne, a co więcej, Kościół i naukowcy nie uznają tej przepowiedni za prawdziwą.
Kiedy zostanie wybrany nowy papież?
Według doniesień włoskich mediów, pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą, a najbardziej prawdopodobną datą ceremonii jest sobota 26 kwietnia. Watykańskie biuro prasowe potwierdziło ten przedział czasowy, choć dokładny termin zostanie oficjalnie ustalony podczas kongregacji kardynałów — specjalnych narad zwoływanych w czasie sede vacante, czyli wakatu na Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża.
Pierwsza kongregacja odbędzie się we wtorek o godzinie 9:00 w Auli Synodu. Zwoła ją dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, który poinformował o tym wszystkich kardynałów w specjalnym liście. Konklawe, podczas którego kardynałowie-elektorzy wybiorą nowego papieża, ma odbyć się między 5 a 10 maja. Data również zostanie ustalona przez kardynałów w trakcie kongregacji.
Polecamy: Papież Franciszek chorował na zapalenie płuc. Lekarz zwraca się do seniorów

Źródła:
- dziennik.pl
- polskieradio24.pl





































