Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Papież Franciszek nie żyje. Odszedł w wieku 88 lat
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 21.04.2025 10:11

Papież Franciszek nie żyje. Odszedł w wieku 88 lat

Papież Franciszek nie żyje
Maria Grazia Picciarella/Shutter/Rex Features/East News

Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. W ostatnim miesiącu przebywał w szpitalu, gdzie okazało się, że jego stan zdrowia jest poważniejszy, niż początkowo sądzono.  Niedawno opuścił placówkę. Niestety – jak informuje Watykan – Ojciec Święty zmarł. 

 


 

Nie żyje papież Franciszek. Był drugim najstarszym urzędującym biskupem Rzymu

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Został wybrany na papieża 13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany biskupem Rzymu – 266. papieżem. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19:06 czasu rzymskiego. 

Znany wszystkim jako papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Swoją posługę papieską pełnił blisko 12 lat. Był drugim, po Leonie XIII, najstarszym urzędującym biskupem Rzymu. Wyróżniała go m.in. pokora, troska o ubogich i zaangażowanie w dialog międzyreligijny.
 

Ulga podatkowa na leki 2024/2025. Można odliczyć sporą sumę Lekarze alarmują: Nowotwór można pomylić z przeziębieniem

Stan Papieża pogarszał się w ostatnich dniach. Przebywał w szpitalu

We wtorek 18 lutego Watykan poinformował, że papież Franciszek przebywa w Poliklinice Gemelli ze względu na obustronne zapalenie płuc. Dodano też, że “badania laboratoryjne, prześwietlenia klatki piersiowej i stan kliniczny Ojca Świętego w dalszym ciągu przedstawiają złożony obraz” i konieczna jest dodatkowa terapia farmakologiczna.

Chcesz wiedzieć więcej o zapaleniu płuc? Przeczytaj: Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków


Dyrektor naukowy włoskiego stowarzyszenia chorób zakaźnych profesor Massimo Andreoni ocenił w "Il Messaggero", że zdiagnozowana u papieża infekcja jest poważna. 

- Następne godziny będą decydujące. Możliwe są również zaburzenia równowagi w innych narządach - powiedział wówczas lekarz. 

Jak poinformował włoski dziennik, czynnikiem ryzyka były poprzednie problemy Papieża Franciszka z płucami. 

"Stan zdrowia papieża Franciszka pogarsza się" - napisała "La Repubblica".

Zapalenie płuc to bardzo groźna choroba dla seniorów

- Zapalenia płuc stanowią czwartą największą przyczynę zgonów wśród seniorów. Co roku z powodu zapalenia płuc umiera w Polsce 7 tys. osób i to jest za każdym razem wielkie zaskoczenie i szok dla rodziny pacjenta. Nadal lekceważymy powagę tej choroby, a jej należy się bać - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Do głównych objawów zapalenia płuc zalicza się: 

  • gorączka, 
  • dreszcze, 
  • poty, 
  • uczucie rozbicia, 
  • kaszel z odkrztuszaniem ropnej (żółtej) plwociny, 
  • ból w klatce piersiowej,
  • w cięższych przypadkach duszność.


 

Papież Franciszek zmarł

Papież Franciszek odszedł. Zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 89 lat.

"O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi" — przekazał kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.