Rak jelita grubego do niedawna uważany był za przypadłość starszych ludzi. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Missouri-Kansas City wskazuje jednak, że to nieprawda. Zatrważające jest to, że chorują coraz młodsi – również dzieci.Coraz młodsi chorują na raka jelita grubego – badania wykazały drastyczny wzrost zachorowań u dzieci i młodzieży, nawet o 500% w ciągu 20 latNajwiększy wzrost u osób do 34. roku życia – szczególnie zauważalny w grupach wiekowych 10–14, 15–19 i 30–34 latObjawy podobne jak u dorosłych – zmiany w wypróżnianiu, bóle brzucha, krew w stolcu, spadek masy ciała, osłabienie i niedokrwistość
W połowie maja kilkoro mieszkańców powiatu nowodworskiego trafiło do szpitala z objawami choroby Haff, nazywanej również chorobą Zalewu Wiślanego. Byli to rybacy oraz spokrewnione z nimi osoby. Czy można już jeść węgorza, flądrę i inne ryby z Zalewu Wiślanego? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa.
Pieczeniom uszu od wieków przypisuje się szczególne znaczenie. To nieprzyjemne uczucie ma oznaczać, że ktoś nas obgaduje i chociaż jest mocno zakorzenione w polskiej kulturze, medycyna ma na to inne wyjaśnienie. Sprawdź, co może oznaczać pieczenie uszu i kiedy warto udać się do lekarza.
Leczenie psychiatryczne w Polsce to nadal abstrakcja. Placówek nie jest zbyt dużo, do tego brakuje wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmą się m.in. zdrowiem małoletnich. Sygnałów ws. przymusowej reformy jest więcej. Szczególnie jeśli przestudiuje się wyniki ankiet dotyczących zaburzeń psychicznych Polaków. Dane są co najmniej alarmujące.
Pobudka w środku nocy nie jest niczym przyjemnym. Często nie możemy po niej zasnąć, nie wysypiamy się. Na dłuższą metę jest to niezwykle uciążliwe. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tego sygnału od naszego organizmu. Lekarz wyjaśnia dlaczego.
Każdy od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego — deser po obiedzie, ciastko do kawy czy małą czekoladkę. W umiarkowanych ilościach to nic złego. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chęć sięgnięcia po cukier staje się tak silna, że trudno ją kontrolować. Gdy apetyt na słodkie zaczyna przejmować kontrolę, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, skąd się bierze. Często to nie przypadek, lecz sygnał wysyłany przez organizm, który domaga się uwagi. Dobrze jest wsłuchać się w te potrzeby i spróbować zrozumieć, co naprawdę za nimi stoi.
Żylaki to problem wielu z nas. Niestety – nie tylko estetyczny. Gdy się pojawiają, organizm daje nam znać, że dzieje się coś złego. Coraz częściej mówi się, że pojawiają się, gdy nasze nawyki żywieniowe nie są wystarczająco zdrowe. Okazuje się, że wpływ na żylaki ma to, co pijemy. Te 3 napoje należy odstawić lub chociaż ograniczyć, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków.
Karol Nawrocki wyciągnął informacje, że za rządów PO kolejki do lekarzy rosną… Tymczasem zapomniał, że ciężko rozładować system, który przez lata rządów PiS-u zapychał się i kulał. Jak kandydaci na prezydenta widzą przyszłość służby zdrowia w Polsce?
Nie bolą, więc nie budzą niepokoju. A jednak chore nerki mogą po cichu wyniszczać organizm. Gdy zawodzą, toksyny zaczynają krążyć we krwi, a to już prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych — a nawet śmierci. Zamiast bólu pojawiają się nieoczywiste objawy, które łatwo zlekceważyć, ponieważ pozornie nie wydają się związane z nerkami. Dlatego warto poznać sygnały, które wysyła nasze ciało. Objawiają się one m.in. przez skórę.
Nowotwory często kojarzą się z niezdrowym stylem życia – używkami, fastfoodami, brakiem aktywności fizycznej. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że codzienne nawyki również mogą prowadzić do rozwoju choroby. Onkolog ostrzega, co może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.
Dłonie są niczym zwierciadło. Mogą powiedzieć o naszym stanie zdrowia więcej, niż nam się wydaje. Zmiany w wyglądzie dłoni mogą świadczyć o różnych chorobach, od problemów z krążeniem po niedobory witamin. W rozmowie z dr n. med. Ewą Skulską poruszyliśmy kwestię widocznych zmian na dłoniach, które powinny nas zaalarmować i tego, co zrobić, by je wyleczyć. - Na dłoniach, na paznokciach rzeczywiście widać bardzo dużo różnych rzeczy – informuje dr n.med. Ewa Skulska.
Na łamach prestiżowego pisma naukowego „Alzheimer's & Dementia” opublikowano najnowsze badania dotyczące wykrywania choroby Alzheimera. Odkrycie naukowców daje nadzieję na ujawnienie choroby nawet 11 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Test na Alzheimera jest więc na wyciągnięcie ręki.
Wykonywanie okresowych badań stanu zdrowia to absolutna podstawa. Krew, mocz, a najlepiej także wizyty u dermatologa, ginekologa czy urologa. Warto wiedzieć, że wszystkie wyniki badań należy konsultować ze specjalistą, bowiem często sygnały, które wysyła nam organizm, są nieoczywiste. Tak jest w przypadku trzustki. Co powinno nas zaniepokoić?
Dorota Rabczewska, znana wszystkim jako Doda, promuje suplementy na Hashimoto, czym wzbudza ogromne kontrowersje. Eksperci ostrzegają, że nie jest to „słodki deser”, który zdziała cuda, zastępując leczenie farmakologiczne. Żywo krytykują jej słowa.
Nie żyje zdobywca pięciu Oscarów. Greg Cannom, wielokrotnie nagradzany amerykański charakteryzator, zmarł w wieku 73 lat. W ostatnich latach zmagał się z poważnymi schorzeniami.
Demencja to zespół objawów, które budzą lęk. Wielu seniorów, ale i ich najbliższych, obawia się wystąpienia tej choroby w rodzinie. Pierwsze symptomy są często subtelne i wyjątkowo mylące. Podpowiadamy, jak rozpoznać demencję u rodzica.
Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, której nie należy bagatelizować. Nieleczona znacznie utrudnia życie i prowadzi do przykrych konsekwencji. Po czym poznać, że ma się astmę i co się dzieje przy astmie?Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia porozmawiali na temat tej choroby z dr. hab. n. med. Piotrem Dąbrowieckim – przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Gdy wyszło na jaw, że wiele znanych osób z Polski i z zagranicy zażywa lek o nazwie Ozempic, nikt nie wiedział, o co chodzi. Teraz już wiadomo, że mowa o środku, który wykorzystywany jest podczas leczenia cukrzycy typu 2. Okazało się, że jego zażywanie przez osoby zdrowe może przyspieszyć utratę masy ciała. Ma to jednak swoje konsekwencje, które dopadają coraz więcej osób. Jak nagłe odstawienie Ozempicu wpływa na organizm?
5 maja wystartował nowy program. "Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej" zastępuje "Profilaktykę 40 Plus". Dotyczy znacznie szerszej grupy osób, ponieważ z darmowych badań profilaktycznych skorzystają pacjenci już od 20. roku życia.
Udar mózgu to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych przyczyn zgonów oraz trwałej niepełnosprawności na całym świecie. Mimo ogromnego postępu w medycynie świadomość społeczna wciąż pozostaje niewielka i należy to zmienić. Lekarz neurolog alarmuje, że mamy wysyp udarów. Wskazuje też, że odkryto nową przyczynę choroby.
Błonica to niezwykle niebezpieczna choroba, która do lat 50. wywoływała epidemie. W marcu 2025 roku we Wrocławiu potwierdzono pierwszy przypadek błonicy od lat. Eksperci alarmują, że choć została wyeliminowana dzięki szczepieniom, to powraca i może być groźna.
Po spacerze na świeżym powietrzu warto dokładnie sprawdzić swoje ciało, by upewnić się, że nie przyniosło się ze sobą nieproszonych gości — kleszczy. Szczególnie że jest jedno miejsce, które często umyka naszej uwadze, a to właśnie tam te groźne pajęczaki najchętniej się ukrywają. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę i dlaczego regularne sprawdzanie każdego zakamarka ciała w obawie przed kleszczami ma tak duże znaczenie.
Kolejna zapomniana choroba wróciła. W zeszłym roku odnotowano jej ponad 30 tys. przypadków. Dla porównania kilka lat wcześniej było ich tylko 3 tysiące. Mowa o kokluszu, który zaczął zbierać śmiertelne żniwo. Jak odróżnić go od “zwykłego” przeziębienia? Pomocna może być znajomość charakterystycznego objawu, jakim jest pianie.
Każdego roku zapada na nią ok. 50 tys. osób. Toksyny, która ją wywołuje, trudno się ustrzec, bo nie da się jej zauważyć. Nie widać jej, nie ma zapachu ani smaku. Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 6-12 godzin, ale są bardzo niespecyficzne, a czasem też tajemnicze. Mogą przemijać, ale też wracać ze zdwojoną siłą wiele miesięcy po zatruciu.
Dla wielu kobiet kwestie związane z intymnością wciąż są tematami tabu. To ogromny problem, ponieważ chodzi tu o zdrowie, a z tym nie ma żartów. Taka wydzielina na bieliźnie może być dla nas znakiem, że w organizmie dzieje się coś złego. Sprawdź, czego nie wolno bagatelizować.
Grzybica paznokci to choroba, z którą zmaga się mnóstwo osób. Czasami uniemożliwia normalne życie i założenie np. klapek. Niestety, jej leczenie jest długotrwałe, a i tak często dochodzi do nawrotów. Jeśli walczysz z grzybicą i szukasz dodatkowych narzędzi w walce z chorobą, nasz artykuł jest właśnie dla ciebie.
Diagnoza o chorobie nowotworowej jest trudna nie tylko dla pacjenta, ale również osób w jego bliskim otoczeniu. Choroba jednak nie wybiera — zmagają się z nią zarówno zwykli ludzie, jak i znane osobistości. W sieci właśnie pojawiła się informacja o tym, że jedna z gwiazd kultowej produkcji TVP choruje na raka. Fani są zrozpaczeni.
Ta choroba zakaźna zbiera śmiertelne żniwo od wielu lat. Teraz powróciła, a swój wzrost zapadalności w naszym kraju zaliczyła po pandemii COVID-19 i po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak chronić się przed gruźlicą? Odpowiadamy.