Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > choroby

Choroby

Rak to plaga wśród Polaków. Trzeba się badać
05.02.2025 11:55 Masz takie objawy? Oznaczają, że rak zajął organizm. Onkolog alarmuje

Nie ma osoby, która nie obawiałaby się zachorowania na nowotwór. Aby go uniknąć, należy stale się badać. Warto też mieć oczy szeroko otwarte i obserwować, czy organizm nie daje nam znać, że dzieje się coś złego. Onkolog wskazuje na objawy, które powinny nas zaniepokoić.

To, jak chodzisz, mówi o zdrowiu więcej, niż myślisz. Może świadczyć o chorobach
04.02.2025 15:08 To, jak chodzisz, mówi o zdrowiu więcej, niż myślisz. Może świadczyć o chorobach

Nasz chód ma większe znaczenie, niż mogłoby się nam wydawać. Niezwykle ważna jest więc uważna obserwacja. Kroki stawiane w ten sposób mogą bowiem świadczyć o chorobach. Nie wolno więc bagatelizować nieprawidłowości. 

Pomelo
03.02.2025 13:03 Tak objawia się rak trzustki. Te dwa sygnały pojawiają się rok przed diagnozą

Rak trzustki to bardzo agresywny nowotwór. Jest również bardzo niebezpieczny, ponieważ zwykle wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium. Niewiele osób wie jednak, że nasz organizm wysyła dwa sygnały, że dzieje się coś złego nawet na rok przed diagnozą.

Toksoplazmoza
31.01.2025 07:12 Toksoplazmoza – jedna z najczęstszych chorób zakaźnych. Jest bardzo dużym zagrożeniem

Toksoplazmoza to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez pasożyta. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Dlaczego toksoplazmoza jest tak niebezpieczna i jak się przed nią uchronić? Odpowiadamy. 

ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych
30.01.2025 15:24 ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych

Osoby, które doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku choroby związanej z wykonywaną pracą, mogą liczyć na odszkodowanie od ZUS-u. Co ciekawe, w niektórych przypadkach, kwota może osiągnąć nawet 25 tys. złotych. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje odszkodowanie od ZUS-u? Odpowiadamy.

dezynfekcja, ND, rzekomy pomór ptaków, choroba Newcastle
29.01.2025 08:17 Groźna choroba w Polsce. Pierwsze powiaty wprowadzają restrykcje

W Polsce wykryto już 19 ognisk groźnej choroby. Jeśli się rozprzestrzeni, straty będą sięgać milionów złotych. I chociaż dotyka głównie ptaki, wywołuje również objawy u ludzi. Jak ją rozpoznać i gdzie wprowadzono pierwsze restrykcje?

Ból głowy, tętniak mózgu
27.01.2025 09:09 7 objawów tętniaka mózgu. Nie tylko ból głowy

Tętniak mózgu latami może nie dawać żadnych objawów. Wielu chorych dowiaduje się o jego obecności dopiero wtedy, kiedy pęka – taki stan zagraża życia. Chociaż większość  z nas kojarzy tętniaka z bólem głowy, może dawać również inne objawy.Tętniak mózgu to mała bańka z krwią lub uwypuklenie poszerzające ścianę tętnicę. Takie naczynie z czasem może pęknąć, prowadząć do krwotoku. Takie zdarzenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Oto 7 typowych objawów tętniaka, ale – uwaga – nie zawsze występują wszystkie, czasami wcale.

Sterydy donosowe
26.01.2025 08:18 Czy dziecku można podawać sterydy donosowe? Lekarz wyjaśnia

Sterydy donosowe (glikokortykosteroidy stosowane miejscowo w postaci sprayu lub kropli do nosa) są szeroko stosowane w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa czy przewlekłe zapalenie zatok. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy podawanie takich leków dzieciom jest bezpieczne.W serii postów poświęconej sterydom donosowym laryngolog Leszek Cichosz na swoim profilu instagramowym laryngolog_na_dyzurze odpowiada na częste pytania, jakie zadają mu rodzice małych pacjentów. Czy sterydy nosowe są skuteczne i czy podawanie ich dzieciom nie stwarza zagrożenia? Sprawdzamy, co mówi specjalista. 

Wycofane z Auchan
21.01.2025 15:51 Pilne. Market wycofuje popularną herbatę

Kolejny wielki market ogłosił, że wycofuje jeden z produktów, który można było znaleźć na ich półkach. Lepiej sprawdzić, czy nie mamy go w swoim domu. Zawiera bowiem szkodliwe substancje, które po spożyciu mogą odbić się na zdrowiu.

Skrzydlik: przyczyny, objawy, leczenie
21.01.2025 08:55 Skrzydlik – brzmi zabawnie, ale powoduje duży dyskomfort. Na czym polega ta choroba oka?

To całkiem powszechna dolegliwość, która może powodować znaczny dyskomfort u pacjenta, jak światłowstręt, łzawienie, albo uczucie, że coś nam wpadło do oka. Może być także przyczyną problemów natury estetycznej. Skrzydlik, bo o nim mowa, to niewielka zmiana chorobowa, ale należy ją leczyć, ponieważ generalnie wszystkie choroby oczu, pozostawione samym sobie, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 

 Sara Fodrowska
20.01.2025 13:35 Sara nie żyje. 28-latka przegrała walkę z rakiem jajnika

Spełnił się najczarniejszy scenariusz - zmarła Sara Fodrowska, 28-latka, która zmagała się z rakiem jajnika. Informacje o jej śmierci przekazał jej partner. - Sara była bardzo wyjątkowa i wierzę, że pamięć o Niej będzie wieczna, zostawiła po sobie bardzo dużo - napisał. Kobieta prowadziła konto na Instagramie, na którym można było śledzić jej walkę z chorobą.

Migrena a smartfon
19.01.2025 18:54 Nawyk, który zwiększa ryzyko migreny. Wielu z nas wciąż to robi

Migrena to choroba neurologiczna z napadowym, pulsującym bólem głowy, zwykle jednostronnym. Często towarzyszy jej też szereg dodatkowych objawów, jak światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki czy zapachy, a nawet nudności i wymioty. W wielu przypadkach nie mamy wpływu na to, że atak się pojawia. Ale są takie, których możemy uniknąć, bo warto wiedzieć, że istnieje wiele czynników, tzw. migrenogennych. A jednym z nich jest to, co robi każdy z nas codziennie. Czasem przez wiele godzin. 

Diagnoza astmy z badania krwi
19.01.2025 07:52 Diagnoza astmy z badania krwi. Pomoże wielu dzieciom

Nowe badanie sugeruje, że diagnostyka astmy za pomocą analizy krwi może stać się przełomowym narzędziem w leczeniu dzieci. Dotychczasowa diagnostyka astmy u dzieci opierała się na spirometrii, czyli badaniu czynnościowym układu oddechowego i ocenie objawów klinicznych. Taka diagnostyka bywa trudna zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, którzy mogą mieć problem z wykonaniem spirometrii.Naukowcy z Rutgers Health odkryli, że proste badanie krwi może zdiagnozować astmę i określić jej nasilenie. Odkrycie stanowi przełom, który może zmienić sposób identyfikacji i monitorowania choroby.

Pryszczyca w Niemczech
19.01.2025 07:48 Ognisko groźnej choroby w Niemczech. Pierwszy taki przypadek od prawie 40 lat

W Niemczech, niedaleko granicy z Polską, wykryto ognisko pryszczycy. Jest to pierwszy przypadek od 37 lat. W związku z tym służby weterynaryjne podjęły szeroko zakrojone działania prewencyjne. Wdrożono rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na tę chorobę wjeżdżających na terytorium naszego kraju, a także procedury informacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce.

Marcelina Zawadzka
08.01.2025 20:58 Marcelina Zawadzka przyznała się do choroby syna. Postawiono diagnozę

Choroby dotykają nie tylko zwykłych śmiertelników. Również osoby z pierwszych stron gazet, które na co dzień są na świeczniku, miewają problemy ze zdrowiem. Dosłownie wczoraj przepiękna polska celebrytka i Miss, która niedawno została mamą, zmaga się z ogromnym smutkiem. Okazuje się, że jej mały synek Leonidas jest chory. Postawiono już diagnozę.

Wybuch zakażeń u dzieci
07.01.2025 10:04 Wybuch zakażeń wśród dzieci. Niepokojące informacje z Chin

5 lat od wybuchu epidemii koronawirusa Chińczycy po raz kolejny mierzą się z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusowych. Tym razem winny jest metapneumowirus (hMPV), a chorują głównie dzieci.Doniesienia z mediów społecznościowych są co najmniej niepokojące. Zatłoczone szpitale dziecięce przypominają sytuację z początku ostatniej pandemii. Czym jest hMPV i czy mamy się czego obawiać?

głaskanie kota
05.01.2025 11:04 Eksperci alarmują. Groźna choroba atakuje ludzi i koty

Niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. W kraju wykryto kolejne przypadki zarażenia ludzi wirusem ptasiej grypy. Co więcej, chorują też koty. Jak mówią naukowcy, wirus mutuje.

Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”
02.01.2025 17:43 Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”

Zakrzepica to dolegliwość, która dotyka wielu Polaków. Polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Jest często bagatelizowana, choć nieleczona  prowadzi do groźnych powikłań. Podpowiadamy, z czego bierze się zakrzepica i jak sobie z nią radzić.Jak podaje Medonet, w Polsce każdego roku choroba ta dotyka średnio 100 tys. nowych osób. W tym 57 tys. zapada na zakrzepicę kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych.

Zapchane żyły - przyczyny i objawy
02.01.2025 12:39 Po tym poznasz, że masz zapchane żyły. Tak objawiają się zakrzepy

By naczynia krwionośne prawidłowo funkcjonowały, muszą być czyste i drożne. U wielu osób jednak na ścianach żył odkładają się złogi cholesterolowe, blaszki miażdżycowe i mogą tworzyć się zakrzepy. Te zmiany stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.Niestety, problem zwężonych naczyń krwionośnych często rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jest jednak kilka charakterystycznych objawów, które powinny dać nam do myślenia i sprawić, że szybciej udamy się do lekarza. 

Beata Kozidrak poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Wszyscy jesteście moją Białą Armią"
02.01.2025 09:54 Beata Kozidrak poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Wszyscy jesteście moją Białą Armią"

Beata Kozidrak pod koniec listopada ubiegłego roku odwołała wszystkie koncerty. Rezygnacja z występów była spowodowana chorobą. Długo nie mówiła o swoim stanie zdrowia, jednak w końcu wyjawiła, jak się czuje.

Wykryto nowe ognisko groźnej choroby. Oto, czym jest owrzodzenie Buruli
29.12.2024 09:30 Wykryto nowe ognisko groźnej choroby. Oto, czym jest owrzodzenie Buruli

Naukowcy odkryli kolejne ognisko występowania owrzodzenia Buruli. Jest to niezwykle groźna choroba, ponieważ nieleczona jest bardzo inwazyjna. Czym jest owrzodzenie Buruli, gdzie występuje i czy da się przed nią uchronić? Odpowiadamy. Na początku roku australijscy specjaliści ustalili, że owrzodzenie Buruli to choroba, która jest przenoszona na ludzi przez komary. Na szczęście da się ją wyleczyć w trakcie hospitalizacji poprzez odpowiednie stosowanie medykamentów.

GIS
28.12.2024 11:41 Pilny komunikat GIS. Ostrzega przed groźnym wirusem

W Warszawie i Rzeszowie potwierdzono obecność wirusa polio w ściekach komunalnych. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że mimo iż ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano 40 lat temu, nadal prowadzone są badania i nadzór nad wirusami poliomyelitis. Jedyną skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest przyjęcie szczepień ochronnych. 

Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków
28.12.2024 07:00 Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków

Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakim jest zapalenie płuc. Prowadzi do tysięcy zgonów rocznie, a w wielu przypadkach naraża pacjentów na przykre powikłania. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przypominają, że zapalenie płuc to poważna choroba i podpowiadają, jak się przed nią chronić.Według informacji z 2019 roku w całej Unii Europejskiej stan zapalny w płucach każdego roku zabija około 120 tys. osób, a na całym świecie 2,5 mln ludzi. W Polsce było to blisko 12 tys. zgonów rocznie. W 2023 liczba zgonów z powodu zapalenia płuc osiągnęła już ponad 27 tys. osób wśród pacjentów hospitalizowanych.  Oznacza to, że nie wolno bagatelizować tej choroby.

Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków
27.12.2024 14:19 Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków

Miastenia to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych, co powoduje zwiększoną męczliwość mięśni. Od 1 stycznia 2025 r. chorzy zyskają dostęp do innowacyjnej terapii. Nowy lek trafi na listę leków refundowanych. 

Maciej Stuhr
27.12.2024 10:44 Maciej Stuhr otworzył się na temat córki. Przyznał, że jest „lekko niepełnosprawna”

Maciej Stuhr był prowadzącym program „Autentyczni”. Jego miejsce zajęła jednak Dorota Wellman, a on stanął w ogniu pytań. W pewnym momencie znany aktor zdobył się na bardzo osobiste wyznanie. Poinformował, że jego córka jest „lekko niepełnosprawna”.

Rak pęcherzyka żółciowego - przyczyny, objawy, leczenie
25.12.2024 08:47 Coraz więcej przypadków tego raka i to wśród młodych ludzi. Objawy są nieoczywiste

Kamica żółciowa i otyłość to główne czynniki ryzyka, jeśli chodzi o tego raka. Choć wciąż zaliczany jest do nowotworów rzadkich, to liczba zdiagnozowanych przypadków ostatnio niepokojąco rośnie. W dodatku – zdiagnozowanych późno.A czas w przypadku nowotworów jest niezwykle ważny. Niestety, wiele osób bagatelizuje, przede wszystkim kamicę żółciową, twierdząc, że kamienie nie są niczym groźnym. Tymczasem przewlekła kamica prowadzi do raka pęcherzyka żółciowego. 

8 objawów raka żołądka. Nigdy ich nie ignoruj
23.12.2024 14:34 8 objawów raka żołądka. Nigdy ich nie ignoruj

Lekceważenie pierwszych symptomów nowotworu wpływa na opóźnienie prawidłowej diagnozy i zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Dlatego niezwykle ważne jest, by stale przyglądać się swojemu organizmowi, który chętnie daje sygnały, że dzieje się coś złego. Oto 10 objawów raka żołądka, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. wykryto w Polsce 4505 przypadków raka żołądka. Nawet 90% chorych w momencie diagnozy ma nowotwór w stopniu zaawansowanym, co utrudnia podjęcie skutecznej terapii. 

Ten dźwięk zwiastuje śmierć. Jest bardzo charakterystyczny
21.12.2024 09:58 Ten dźwięk przepowiada śmierć. Jest bardzo charakterystyczny

Nadchodząca śmierć daje wiele znaków. Jednym z nich jest charakterystyczny dźwięk, który nazywany jest „grzechotką śmierci”. Nie da się go pomylić z żadnym innym dźwiękiem. Jednak, co ciekawe, da się go uniknąć. Śmierć to proces, który może trwać nawet kilka dni. W tym czasie ciało chorego daje wiele sygnałów, że zbliża się najgorsze. Jak odróżnić „grzechotkę śmierci” od innych dźwięków wydawanych przez chorego? Podpowiadamy.