Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby

Choroby

Głowa meduzy, wątroba, marskość wątroby
06.04.2024 13:12 Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy

Głowa meduzy jest objawem świadczącym o poważnej chorobie. To charakterystyczny wygląd górnych powłok brzusznych, który wskazywać może na marskość wątroby. Jeśli tylko zauważmy te nietypowe zmiany na brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawu nie wolno lekceważyć i trzeba szybko rozpocząć diagnostykę, a następnie leczenie. Jak dokładnie rozpoznać, że mamy do czynienia z tzw. głową meduzy? 

Dziewczyna zasłania usta
01.04.2024 18:48 Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół

Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Kiedy mamy do czynienia z jego niedoborem, stan ten nazywa się hipokalcemią. Deficyt tego pierwiastka może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Po czym poznać, że zaczyna brakować nam wapnia? Niektóre objawy są dość specyficzne, inne możemy przeoczyć. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy. 

Dr House
31.03.2024 16:06 Dr House często rozpoznawał tę chorobę. Jak się objawia?

"Sarkoidoza" – to słowo kojarzy każdy, kto obejrzał jeden odcinek hitowego serialu "dr House". Powiększone węzły chłonne? Sarkoidoza. Dziwne zmiany w płucach? Sakroidoza. Ból nóg? Sarkoidoza. I to doskonale pokazuje, jak wiele narządów zajmuje ta choroba. Na czym polega? Czy jest nadzieja dla chorych?

Wyrostek robaczkowy, operacja
30.03.2024 16:38 "Wycięli mi wyrostek przed Wielkanocą. Tym razem rodzina musi jechać do mnie" [LIST]

Tydzień temu przeszłam operację usunięcia wyrostka robaczkowego, jestem na zwolnieniu lekarskim i w tym roku nie jadę na święta do rodzinnego domu. Moja Wielkanoc będzie bardzo spokojna. Trochę dziwne uczucie, bo zazwyczaj aktywnie spędzam czas. To też pierwszy raz, gdy nie pojadę na święta do rodziców- napisała na naszą skrzynkę 32-letnia Karolina z Gdańska.Mimo że po operacji nie może jeszcze jeździć autem i w tym roku nie zawita do rodzinnego domu na święta, może na szczęście liczyć na obecność bliskich w Gdańsku. Niestety, na rodzinne spacery nad morzem jest jeszcze za wrześnie.

Papież Franciszek, zdrowie
30.03.2024 12:28 Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego

Papież Franciszek ma już 87 lat i niesie na swoich barkach ciężar ogromnej odpowiedzialności. To normalne, że ma momenty zmęczenia - tak na temat obecnego stanu zdrowia wypowiedział się lekarz duchownego, prof. Sergio Alfieri, który dwa razy operował papieża.Wierni niepokoją się o papieża, tym bardziej że Franciszek nie przeczytał homilii podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową. Czy jest się o co martwić? Na to pytanie odpowiedział prof. Sergio Alfieri.

Kobieta rozpakowuje zakupy z warzywami i owocami
26.03.2024 14:35 Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób

Można to jeszcze zjeść, czy lepiej wyrzucić do kosza? Bądźmy szczerzy, każdy z nas miał kiedyś taki dylemat. Boimy się pleśni i słusznie, bo wywołuje wiele chorób. Są jednak skuteczne sposoby na to, by opóźnić jej pojawienie się na warzywach i owocach. Oto one!Pleśń to bardzo szkodliwy związek, który przy długotrwałym spożywaniu, może wywołać nawet raka, a w krótszej perspektywie biegunkę i wymioty. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak przechowywać warzywa, aby zachowały świeżość na dłużej i dokładnie oglądaj je przed spożyciem – to jedyna droga.

Borelioza, kleszcze, Rzecznik Praw Pacjenta
26.03.2024 12:39 Kontrowersje wokół leczenia boreliozy w Polsce. Lekarzom grożą kary 500 tys. zł

25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia  jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.

Mam talent, Konstancja Iwańczyk,Jałowa martwica guzowatości kości główki ramiennej
24.03.2024 18:40 Uczestniczka "Mam talent" poważnie chora. "Lekarze mówili, że to koniec"

Konstancja Iwańczyk to uczestniczka “Mam talent”, która pierwszy raz wystąpiła w show TVN dziewięć lat temu, razem ze swoim trenerem. Teraz wróciła, by zaprezentować się solo i pokazać swoje umiejętności akrobatyczne. Opowiedziała fanom o swojej ciężkiej chorobie. Przeszła już trzy operacje. Przed rozpoczęciem show Iwańczyk zdradziła widzom, że niedawno usłyszała od lekarzy niepokojącą diagnozę. Uczestniczka “Mam talent” choruje na jałową martwicę guzowatości kości główki ramiennej. Co to za choroba?

Kleszcze, borelioza
18.03.2024 20:22 Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

Gdy nadchodzą pierwsze cieplejsze dni, kleszcze budzą się do życia. Te pajęczaki są odpowiedzialne z popularną chorobę, dotykającą wiele osób, czyli boreliozę. Naukowcy przeprowadzili badania wykazujące, które grupy krwi są najbardziej narażone na kleszcze. Jak się okazuje, jest to grupa krwi A,  bardzo popularna w naszym kraju. Autorzy badania podkreślają, że to właśnie osoby posiadające tę grupę krwi powinny najbardziej chronić się przed kleszczami i robić wszystko, by mieć z nimi jak najmniejszy kontakt.

Choroby, zdrowie, język
16.03.2024 20:06 Tych zmian na języku nie lekceważ. Mogą być objawem chorej wątroby

Wygląd naszego języka mówi o chorobach więcej, niż się nam wydaje. W momencie gdy jest gładki, ma różowy kolor, a przy dotyku nie boli, wtedy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre zmiany na naszym języku mogą być powodem do niepokoju i objawem chorób. Czerwone plamki na języku, biały nalot czy obecność grudek to tylko część z nich. Jakie choroby dokładnie oznaczają?

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia
15.03.2024 13:37 "Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia

Nowa lista leków refundowanych będzie dostępna już od 1 kwietnia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna omówiła nową listę refundowanych środków. Na ten moment wiadomo, że zawiera 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dla chorób onkologicznych i 26 nowych dla schorzeń nieonkologicznych.8 wśród nich dotyczy chorób rzadkich. Leszczyna zdradziła podczas konferencji prasowej, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, natomiast “pierwsza, tak bogata. ”Pobilliśmy rekord" - zaznaczyła Minister Zdrowia.

gruźlica w czechach
14.03.2024 14:02 Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo

Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.

Iga Świątek na korcie
13.03.2024 17:01 Iga Świątek jest chora? Tenisistka zabrała głos

Iga Świątek bierze obecnie udział w turnieju Indian Wells Masters w Kalifornii. Niestety polska tenisistka jest chora. Na szczęście nie dolega jest nic poważnego, i jak zapowiada 22-latka z Raszyna pod Warszawą, jej dyspozycja jest dobra. To ważne, ponieważ w czwartek czeka ją ćwierćfinał, a później – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – kolejne mecze o tytuł.Co dolega Idze Świątek? Okazuje się, że przeziębienie. Nie jest to jednak pierwszy, gdy liderka rankingu WTA jest chora. O jej stan zdrowia niepokoją się komentatorzy.

jajka z wolnego wybiegu
13.03.2024 14:17 Jedz takie jajka, a będziesz zdrowszy. Pomagają zapobiegać chorobom serca

Jajka są podstawowym składnikiem diety wielu z nas. Dodajemy je do kanapek, sałatek czy obiadu. A co na temat kurzych jaj mówią badania? Kto może je jeść, a kto nie. Czy osoby z podwyższonym tzw. złym cholesterolem powinny ich unikać, czy może to mit? Kurze jajka mają zwolenników i przeciwników. Jedni je zachwalają, mówiąc, że to zdrowy superfood, inni uważają, że mają zbyt dużo cholesterolu i nie warto ich za dużo jeść. 

czy kto potrafią wyczuć chorobę?
12.03.2024 16:49 Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Mówi się, że koty wyczuwają choroby człowieka i próbują mu na różne sposoby pomóc. Na własnej skórze możemy przekonać się, że gdy mamy słabszy nastrój, koty łaszą się i działają na nas uspokajająco. Czy jednak naprawdę potrafią wyczuć chorobę?W momencie, gdy z kocim opiekunem dzieje się coś niepokojącego, kotowate na różne sposoby usiłują zakomunikować, że widzą, co się dzieje. Ile w tym prawdy?

Plecy, kręgosłup, zdrowie
12.03.2024 11:39 Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Wstajesz rano i zamiast czuć się dobrze i rześko, jedyne, co czujesz, to ból pleców. Ta uciążliwość jest powszechnym problemem wielu osób i wynika z kilku czynników, m.in. z wymuszonej postawy ciała na przykład podczas pracy czy zbyt rzadkiej aktywności fizycznej.Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie warto go bagatelizować.  Aby ból pleców po przebudzeniu zniknął, można oczywiście spróbować samodzielnie zadbać o poprawę jakości życia lub też udać się do lekarza. Podpowiadamy co zrobić, by poranny ból pleców zniknął. 

kobieta, schody
08.03.2024 15:32 Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

Choć oczywiste jest to, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w najnowszym badaniu skupiono się na tym, iż już jedna lub dwie minuty ćwiczeń dziennie mogą obniżyć ryzyko raka. Ale nie chodzi wcale tylko o siłownię, fitnes i gimnastykę w domu. Okazuje się, że dwie proste czynności, których nie kojarzymy w pierwszej chwili ze sportem, też mają taką moc. Zgadniecie jakie?Zdaniem dr Emmanuela Stamatakisa, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie “JAMA Oncology”, aktywność zmniejszająca ryzyko zachorowania na nowotwór obejmuje także dwie, które większość z nas ma okazję wykonywać codziennie.  A na pewno jedną z nich. 

nowotwór rak orzeczenie
07.03.2024 18:00 Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie

Choroba onkologiczna wiąże się z ograniczoną w czasie niepełnosprawnością. Osoby mierzące się z nowotworem mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Chorym przysługuje wiele ulg, znacznie ułatwiających życie. Na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka, którzy uzyskali takie orzeczenie i co im daje?

leki, GIF, wycofane leki
05.03.2024 17:15 Wycofano lek stosowany przy niewydolności serca. Cała seria ma zniknąć z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.

Papież Franciszek przeszedł operację
05.03.2024 12:15 Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?

Papież Franciszek jest już w podeszłym wieku, więc nic dziwnego, że podupada na zdrowiu. Głowa Kościoła coraz częściej ma problemy z układem oddechowym. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o nie najlepszej kondycji Papieża Franciszka.Teraz, według doniesień mediów musiał przejść obrazowe badania klatki piersiowej. Co dokładnie mu dolega?

alergie, pylenie roślin
04.03.2024 16:17 Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy

Alergia to bolączka wielu osób. Z pomocą przychodzi kalendarz alergika, który może pomóc uczulonym osobom na m.in. pyłki drzew i traw. Mapa pylenia umożliwi sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia poszczególnych gatunków roślin w wielu regionach Polski. Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę objawów choroby. W ostatnich tygodniach zrobiło się dość ciepło, a w marcu wiele roślin jest niemal już w pełnym rozkwicie. Co obecnie pyli w marcu? 

samotność
27.11.2023 01:11 Samotność prowadzi do konkretnej choroby. Polski naukowiec już wie, jakiej

Może być źródłem cierpienia, prowadzącym do rozwoju chorób. Interniści powinni pytać o samopoczucie psychiczne pacjenta – mówi dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zbadał wpływ samotności na fizjologię człowieka. O jaką chorobę konkretnie chodzi?Definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny – mówi dr Łukasz Okruszek, socjolog  z Instytutu Psychologii PAN w rozmowie z PAP. Naukowiec z PAN w warunkach laboratoryjnych "wywołał sztuczną samotność" u 129 osób. A potem sprawdził, jak zmieniają się parametry fizjologiczne człowieka. Bo tego aspektu psychologia społeczna nie bada. Za tę przełomową pracę dostał Nagrodę Naukową "Tygodnika Polityka".

  • 1
  • 2