Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Piekący język to objaw tych chorób. Gdy tak wygląda, idź do lekarza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.11.2023 18:15

Piekący język to objaw tych chorób. Gdy tak wygląda, idź do lekarza

ból języka
canva

Piekący język jest dolegliwością, która w szczególności potrafi uprzykrzyć życie. Często towarzyszą temu zaburzenia smaku i czucia, znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Piekący język to nierzadko objaw chorób. Których? Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy eksperta.


 

Atroficzne zapalenie języka

Obejmuje grzbietową część języka. Język staje się wtedy gładki i błyszczący z powodu całkowitego lub częściowego zaniku brodawek – mogą zanikać na całej powierzchni języka lub tylko na pewnych jego obszarach. Gdy zapalenie jest głębokie, dochodzi do mięśni języka. Przeważnie wywołuje bakterie. Gdy zapalenie jest powierzchniowe, obejmuje błonę śluzową.

Przyczyną schorzenia może być palenie tytoniu lub używanie protezy zębowej. Zagrożeniem jest zaleganie na protezie bakterii i płytki nazębnej np. z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej. Może wywołać je także niedobór cynku, żelaza, niedobór białka i awitaminoza.

Objawami atroficznego zapalenia języka są:

  • pieczenie języka,
  • ból języka,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia smaku.

Projekt bez nazwy - 2023-11-29T180012.465.png

Te objawy w jamie ustnej mogą sygnalizować nowotwór. Jeśli je zauważysz, pilnie zgłoś się do lekarza Tak wygląda Twój język? Lepiej zgłoś się do lekarza

Język włochaty i język geograficzny

Objawem języka włochatego jest przerost brodawek nitkowatych – sprawia to, że język wydaje się być owłosiony. Wówczas zmienia się także jego kolor – język chorego może być czarny, biały, żółty, a nawet niebieski lub zielony. Najbardziej narażone są osoby palące, niedostatecznie dbające o higienę jamy ustnej i nadużywające alkoholu. Spowodować go mogą także płukanki do ust z chlorheksydyną.

Język geograficzny, z powodu obecnych na nim jasnych i ciemnych plam, może przypominać mapę – stąd jego nazwa. Przyczyny schorzenia nie są w pełni poznane, lecz powstawaniu ich sprzyjają stres, zaburzenia hormonalne, niedobory pokarmowe i np. doustna antykoncepcja. Może mieć związek z łuszczycą, atopią, alergią, liszajem płaskim i łojotokowym zapaleniem skóry.

Osoby z językiem geograficznym mogą odczuwać pieczenie np. po kontakcie z czynnikiem powodującym drażnienie. Oprócz tego mogą mieć zaburzenie smaku i czucia oraz odczuwać, że w jamie ustnej znajduje się ciało obce.

Afty i kserostomia

Pieczenie języka mogą powodować także afty. Małe afty nie przekraczają 1 cm. Owrzodzenie tego rodzaju ma kolor biały i czerwoną obwódkę. Średnica dużych aft wynosi od 1 do 3 cm i w tym stanie mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Przyczyną prawdopodobnie są niedobory witaminowe, urazy, ucisk a nawet czynnik emocjonalne. Powstają także po zetknięciu języka z substancją chemiczną lub drażniąca. Częste nawroty aft mają osoby chore na AIDS i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Kserostomia jest upośledzeniem wydzielania śliny – u niektórych chorych jej powstawanie zanika. Powoduje to szereg dolegliwości – bez śliny m.in. jama ustna nie może być nawilżona oraz nie zachowuje właściwego pH. Objawem choroby jest pieczenie języka i warg. Chory ma też zaburzenie smaku.

Refluks

Ból języka bywa też objawem refluksu. Refluks może przyczynić się do powstania zespołu pieczenia jamy ustnej. Jest to schorzenie powodujące zaburzenia w odczuwaniu smaku – chorzy przeważnie czują metaliczny posmak lub gorycz. Towarzyszy temu mrowienie, drętwienie i swędzenie w jamie ustnej. Pojawia się także nadwrażliwość na pokarmy gorzkie, słone i kwaśne. W tym przypadku nie towarzyszą tym objawom niepokojące zmiany w błonie śluzowej.

Należy pamiętać, że choroba refluksowa jest dość podstępna i może objawiać się także innymi dolegliwościami, takimi jak: bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, napadowy kaszel, zapalenie krtani, ubytki szkliwa zębów”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Pieczenie języka to symptom, którego nie należy bagatelizować. W tym celu wskazana jest konsultacja z laryngologiem.

Polecane