Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pojawienie się wydzieliny w tym kolorze to sygnał alarmowy. Gdy ją zauważysz, skontaktuj się z lekarzem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.01.2024 12:38

Pojawienie się wydzieliny w tym kolorze to sygnał alarmowy. Gdy ją zauważysz, skontaktuj się z lekarzem

ból piersi
canva

Obecność wycieku z brodawki sutkowej może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach jest to symptom raka piersi – ważne jest, jaki ma kolor i konsystencję. Równie ważne jest, czy wyciek pojawił się w obu gruczołach piersiowych i czy kobieta np. jest w ciąży lub po menopauzie. Jaki kolor wycieku z brodawki sutkowej to sygnał ostrzegawczy?


 

Wyciek z piersi może oznaczać nowotwór złośliwy

Obecność wydzieliny wydostającej się z brodawki sutkowej bywa symptomem raka piersi. Zwiastunem nowotworu piersi może być wydzielina przezroczysta lub podbarwiona krwią. Wyciek z brodawki sutkowej będący symptomem raka piersi ma charakter surowiczy lub surowiczo- krwisty. Rzadkim objawem nowotworu piersi jest też wciągnięcie brodawki. Innymi symptomem są także wykwity o charakterze zmian krostowatych.

Wspomniana wydzielina nie jest jedynym symptomem alarmującym, że w piersi dzieje się coś niepokojącego. O nowotworze świadczyć mogą także:

  • zgrubienie w obrębie gruczołu piersiowego,
  • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
  • ból piersi,
  • zaczerwienienie, naciek i owrzodzenie skóry.

By szybko wykryć nieprawidłowość w obrębie gruczołu piersiowego, wskazane jest, by raz w miesiącu badać pierś i regularnie wykonywać badania obrazowe, które zalecają lekarze.

Projekt bez nazwy - 2024-01-17T121236.975.png

Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Inne przyczyny wycieku

Gdy pojawi się wyciek z brodawki sutkowej, warto zachować spokój. Wydzielina może wystąpić również wtedy, gdy kobieta zajdzie w ciąże. Podczas 9 miesięcy gruczoł przechodzi również zmiany anatomiczne, które umożliwią wytwarzanie pokarmu dla dziecka.

U kobiet w ciąży brodawki mogą ciemnieć pod wpływem estrogenów – wtedy brodawka staje się bardziej uwypuklona i bardziej wrażliwa. Przyczyną jest rozszerzenie naczyń krwionośnych przez wspomniane hormony. W piersiach krew zaczyna intensywniej krążyć, aby kanały mleczne i gruczoły się aktywowały.

Gęsty i żółty wyciek z piersi może powodować połogowy ropień sutka – występuje u kobiet w okresie okołoporodowym i dotyczy 2 i 3 % kobiet karmiących.

Biała wydzielina z sutka często ma fizjologiczne podłoże – może pojawić się przed okresem lub podczas dojrzewania. Mimo to należy poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu. Możliwą pojawienia się białego płynu z sutką są także:

  • przewlekły stres,
  • stosunek płciowy,
  • sen,
  • drażnienie brodawki sutkowej,
  • duży wysiłek fizyczny.

By upewnić się, czy to nie nowotwór, wykonaj te badania

Diagnostyka nowotworów sutka polega na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznym i niekiedy na badaniu rezonansem magnetycznym. Najważniejszą metodą obrazowania piersi jest mammografia – dzięki niej można wykryć nawet niewielkie zmiany o średnicy zaledwie kilku milimetrów i ocenić lokalizację guza.

Od listopada 2023 r. kobiety w przedziale wiekowym 45-74 mogą korzystać z bezpłatnej mammografii.

Polecane