30-krotny wzrost zachorowań. Czy Europie grozi epidemia?
W Europie widoczny jest znaczny wzrost zachorowań na jedną chorobę zakaźną. W Polsce wielu z nas przechorowało ją w dzieciństwie. Najwięcej osób choruje teraz m.in. w Rosji i Rumunii, najmniej w Wielkiej Brytanii. Domyślacie się już, o jaką chorobę chodzi?
Rumunię czeka kolejna epidemia?
W zeszłym tygodniu w Rumunii zarejestrowano 559 przypadków zarażenia odrą. W grudniu ubiegłego roku ogłoszono tam nawet epidemię odry. Od stycznia 2023 r. w Rumunii powodu choroby zmarło sześć osób.
Ostatnia epidemia odry w Rumunii miała miejsce w 2016 r. Wówczas zmarły 64 osoby.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że od stycznia do października 2023 r. 40 z 53 państw członkowskich zgłosiło więcej niż 30 tys. przypadków zachorowania na odrę. W porównaniu z 2022 r. wzrost jest ponad 30-krotny.
Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?Chorych jest coraz więcej
W ostatnich miesiącach wzrost zachorowań na odrę jest znaczny. W pierwszej dziesiątce państw z największą liczbą zgłoszonych przypadków znajdują się Kazachstan (12 tys.), Rosja (6131), Turcja (4602), Kirgistan (3639). Oprócz Rumunii na liście znajduje się także Armenia, Tadżykistan i Uzbekistan. Na końcu listy znajdują się Austria i Wielka Brytania – w obydwu państwach zgłoszono w zeszłym roku 157 przypadków zachorowań.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH-PIB, od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. w Polsce zgłoszono 33 przypadki odry. Rok temu w tym samym okresie było ich 26.
Czym jest odra?
Jest to zaraźliwa choroba wirusowa, mogąca w niektórych przypadkach powodować ciężkie powikłania takie jak: zapalenie mózgu, odwodnienia, zapalenie płuc, ciężką biegunkę, infekcje ucha, a nawet utratę wzroku.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że odra jest w szczególności groźna dla niemowląt i małych dzieci z niedożywieniem oraz osłabionym układem odpornościowym.
Odra rozpoczyna się 2-4 dniowym okresem niespecyficznych objawów, którymi są:
- złe samopoczucie,
- kaszel,
- katar,
- zapalenie spojówek z łzawieniem,
- narastająca gorączka,
Pierwsze stadium odry często mylone jest z przeziębieniem lub grypą. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej albo z moczem chorego.
Źródłem zakażeń w Polsce najczęściej są przypadki importowane z innych państw.
źródło: PAP, gov.pl