Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Posiadanie "brzuszka" dotyczy też szczupłych osób. Dietetyczka radzi, jak pozbyć się oponki
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.07.2024 11:47

Posiadanie "brzuszka" dotyczy też szczupłych osób. Dietetyczka radzi, jak pozbyć się oponki

odżywianie, dieta, wystający brzuch
Fot. Shutterstock

Czasem, choć wykonujemy mnóstwo rozmaitych ćwiczeń na brzuch, bardzo trudno jest zrzucić tzw. oponkę. Mowa nie tylko o tych osobach, które mają nadprogramowe kilogramy. Bywają też szczupłe osoby, które posiadają “brzuszek”.

Dietetyk Milena Nosek w rozmowie z Pacjentami tłumaczy, że same ćwiczenia nie pomogą. Co w sytuacji, gdy w momencie stosowania zbilansowanej diety i uprawiania rekreacyjnie sportu, nie możemy pozbyć się tłuszczu na brzuchu?

Otyłość brzuszna to poważny problem

Samoakceptacja i brak kompleksów to jedno, lecz dietetycy podkreślają, że warto zająć się otyłością brzuszną, bo to nie tylko problem estetyczny, ale prowadzący również do chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie. Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko zawału, udaru oraz raka jelita grubego i trzustki.

“Nadmiar tkanki na brzuchu oznacza najczęściej także jej nadmiar tam, gdzie gołym okiem jej nie widać – chodzi o otłuszczenie narządów wewnętrznych” - podkreśla Milena Nosek, absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która ma także certyfikat psychodietetyki.


 

 

shutterstock_2020324028.jpg
Fot. Shutterstock
Co pić w upały? Zdaniem dietetyków to najlepiej nawadniające napoje To charakterystyczny objaw raka wątroby. Pojawia się u 40 proc. pacjentów

Nawet szczupłe osoby mogą mieć "brzuszek"

Jak się okazuje, nawet szczupłe osoby mogą mieć otłuszczone narządy wewnętrzne, w związku z czym zawsze warto jest kontrolować poziom cholesterolu, tj złego cholesterolu, gdyż to właśnie on sprzyja nie tylko otłuszczaniu się narządów wewnętrznych, ale też miażdżycy.

Badaniem, do którego zachęca dietetyk Milena Nosek, jest tzw. pomiar składu masy ciała, który oferują zarówno poradnie dietetyczne, ale również kluby fitness oraz siłownie.

Zmień dietę i porozmawiaj z trenerem

Dietetyczka Milena Nosek wyjaśnia też, że warto sprawdzić, czy rzeczywiście mamy tłuszcz na naszym brzuchu. Wszystko przez to, że mylimy nadwagę ze wzdęciami. Warto wtedy sprawdzić, czy brzuch jest miękki, czy twardy. Okazuje się też, że powodem wystającego brzucha mogą być też wady postawy lub słabe mięśnie

Dietetyczka radzi, by warto wtedy porozmawiać z trenerem na siłowni lub pójść do rehabilitanta. Warto, by doradził, nad jakimi mięśniami popracować, by ten problem zniknął. Milena Nosek podkreśla też, że do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu prowadzić może kilka czynników, m.in. niezdrowe jedzenie czy brak ruchu. Otyłość brzuszna, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie, nazywana jest chorobą cywilizacyjną.

Z kolei u kobiet, które urodziły dziecko, brzuch może być niechcianą i fizjologiczną pozostałością po ciąży - skóra mogła nie wrócić do dawnego rozmiaru, natomiast mięśnie do dawnej formy.

Czytaj też:

Tak zarazisz się lamblią. To zakażenie może dawać niejednoznaczne objawy

Budzisz się w nocy? To może być objaw choroby wrzodowej

Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni