Co pić w upały? Zdaniem dietetyków to najlepiej nawadniające napoje
Co najlepiej pić w upały? To pytanie, choć może wydawać się banalne, jest bardzo ważne. Wysokie temperatury mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, a odpowiednie nawadnianie może uchronić nas przed ich skutkami.
Oto co zdaniem dietetyków, powinniśmy pić w upały, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Latem, ze względu na wysokie temperatury, pijemy więcej niż w inne pory roku. Najczęściej sięgamy po wodę, a w drugiej kolejności po gazowane napoje. Czy to dobry wybór? Eksperci odpowiadają.
Co najlepiej pić w upały?
Nawadnianie się w upały to konieczność. Zdaniem profesora Douglasa Casa z University of Connecticut, osobom, które nie pracują fizycznie w upały i większość dnia spędzają w pomieszczeniach, może wystarczyć tylko woda.
Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece"Z kolei ci, którzy w ciągu upalnego dnia narażeni są na duży wysiłek, potrzebują już dodatkowych elektrolitów. Zachęca więc do picia napojów izotonicznych. Są smaczne i ludzie chętnie po nie sięgają, a kiedy piją ich dużo, to dobrze się nawadniają” – wyjaśnia prof. Douglas Cas.
W upały sprawdzi się mleko i woda kokosowa
Profesor Stavros Kavouras z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie uważa z kolei, że w upały powinniśmy pić mleko. Poza dostarczeniem płynów zaserwujemy naszemu organizmowi również niewielkie ilości mikro i makroelementów. Jego zdaniem świetnie sprawdzi się też woda kokosowa.
Z kolei Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie w rozmowie z portalem nowiny24.pl poinformowała, że warto pić nie tyko wodę, napoje izotoniczne i mleko, ale też sok z wyciskanych owoców.
Czego nie pić w upały?
W upalne dni powinniśmy odpuścić sobie picie alkoholu. Napój ten ma działanie moczopędne, więc może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto pamiętać, że im więcej procentów, tym gorzej.
Kawa również nie będzie najodpowiedniejszym napojem – podobnie jak cola, napoje energetyczne i herbata. Powinniśmy też ograniczyć słodkie napoje, gdyż mogą dawać uczucie sytości i sprawić, że nie wypijemy tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujemy.
Objawy odwodnienia – jakie są objawy braku wody w organizmie?
Objawami odwodnienia są:
- suche usta;
- suchość śluzówek;
- silne pragnienie;
- zmęczenie;
- senność;
- rzadsze oddawanie moczu;
- ciemny kolor moczu;
- spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej.
Jeśli my sami lub ktoś bliski jest odwodniony, nieuniknione będzie szybkie nawodnienie organizmu. W takich sytuacjach warto sięgać po wody zawierające dużo składników takich jak wapń oraz magnez. Można też sięgnąć po doustne płyny nawadniające – elektrolity, które bez problemu kupimy w każdej aptece – najczęściej w formie saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie.
Czytaj też:
Jak się wyspać w upalną noc? Przetestuj metodę Egipcjan i Japończyków
Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały
Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?