Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Budzisz się w nocy? To może być objaw choroby wrzodowej
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.06.2024 11:11

Budzisz się w nocy? To może być objaw choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa, objawy
Fot. Freepic

Budzisz się w nocy? Jeśli uciążliwe wybudzanie w nocy często ci się przytrafia, warto pamiętać o tym, że może być skutkiem różnego rodzaju schorzeń. Jednym z dolegliwości, które mogą nas wybudzać, są stale pojawiające się bóle brzucha. 

Niewykluczone, że to symptom poważnej choroby, takiej jak choroba wrzodowa. O szczegółach opowiedział w rozmowie z Pacjentami  gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Choroba wrzodowa odpowiedzialna za budzenie w nocy

Każdy z nas chciałby mieć zdrowy i dobry sen, lecz nie zawsze jest to możliwe. Czasem z różnych względów nie możemy spać. Jedną z dolegliwości, która uniemożliwia nam spokojny sen jest ból brzucha. Jeśli zdarzy się nam więcej, niż raz, powinien być to sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza.

Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą martwica tkanki, naciek zapalny oraz nadżerki. Co ważne, w większości przypadków choroba wrzodowa spowodowana jest infekcją Helicobacter pylori. Może być również związana z niezdrowym trybem życia.

Bol brzucha uniemożliwia zdrowy sen
Fot. Shutterstock/ kmpzz
Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona

Helicobacter pylori może przebiegać bezobjawowo nawet wiele lat,

Jak się okazuje, zakażenie Helicobacter pylori może przebiegać bezobjawowo nawet wiele lat, z kolei pierwsze objawy infekcji zazwyczaj pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej są już mocno rozległe.

W rozmowie z Pacjentami o szczegółach opowiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

“Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów” - wyjaśnia lekarz.

Typowy objaw choroby wrzodowej to ból, lokalizowany w podbrzuszu

Zdaniem lekarza, zakażenie Helicobacter pylori to bardzo częste zjawisko w naszej populacji, które dotyczy większości osób dorosłych, lecz dotyka też dzieci.

“W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą” - wyjaśniał  gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Typowy objaw choroby wrzodowej to ból, najczęściej lokalizowany w nadbrzuszu. W zależności, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka, czy też dwunastnicy, pokarm może łagodzić lub też nasilać dolegliwości.

“Głównym objawem jest ból, który umiejscawia się najczęściej w nadbrzuszu. Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
 

Dodajmy również, że choroba wrzodowa poza dolegliwościami bólowymi może powodować też takie objawy jak m.in. wymioty, nudności, wzdęcia, zgaga czy zaparcia na przemian z biegunkami. Jeśli mamy te objawy, absolutnie nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Czytaj też:

Tak boli chora dwunastnica. Po tym poznasz, że narząd błaga o pomoc

Zatrucie w szkole w Przasnyszu. Uczniowie tracili przytomność

Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę