Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Powrót maseczek? Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 28.11.2023 13:07

Powrót maseczek? Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

maseczka
canva

W mediach zaczęły krążyć informacje, że z powodu wzrostu liczby zakażeń do tysiąca dziennie, szykuje się niechciany przez Polaków obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i aptekach. Zadzwoniliśmy do Ministerstwa Zdrowia, by zapytać, co planuje. 

Nie ma dramatycznych wzrostów zakażeń koronawirusem – oprócz weekendów liczba zakażeń oscyluje między 1-2 tys. COVID-19 traktowany jest już jak grypa lub inne zakaźne choroby sezonowe. Poziom zagrożenia epidemicznego jest już mniejszy - tak wynika przynajmniej z oficjalnych danych.Jednak co chwilę wraca temat noszenia maseczek w przychodniach, szpitalach i aptekach. 

Czy czeka nas noszenie maseczek? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia, mimo wzrostu zakażeń koronawirusem i sezonu na grypę, resort nie planuje powrotu maseczek. Apteki, przychodnie i szpitala nie mogą tego samozwańczo ogłosić. To musi zostać odgórnie narzucone przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt bez nazwy - 2023-11-28T123435.669.png

Odszkodowania dla pacjentów po szczepionce przeciw COVID-19. Wciąż możesz złożyć wniosek Pfizer pozywa Polskę za szczepionki i żąda 6 miliardów złotych. Katarzyna Sójka komentuje

Koronawirus w Polsce

Jedynie szpitala mogą samodzielnie decydować o tym, żeby np. w całym szpitalu, czy np. na konkretnym oddziale wstrzymać odwiedziny rodzin i znajomych pacjentów.

Placówki wprowadzają ograniczenia

Nie ma dramatycznych wzrostów zakażeń koronawirusem – oprócz weekendów liczba zakażeń oscyluje między 1-2 tys. Jednak zdaniem ekspertów zakażeń może być więcej.

W szpitalach i przychodniach nie ma obowiązku, by testować pacjentów. Największa zachorowalność na COVID występuje w szpitalach. Placówki coraz częściej wprowadzają ograniczenia w odwiedzinach pacjentów z przyczyn epidemiologicznych. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID i infekcje wirusowe np. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wprowadziło limit odwiedzin. Zakaz ten nie obowiązuje tylko pacjentów małoletnich przebywających na oddziałach pediatrycznych.

Maseczki obowiązują także m.in. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie i Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. Ograniczenia wprowadził także Kujawko-Pomorskie Centrum Pulmonologii.

O przywróceniu obowiązku noszenia maseczek apelowali lekarze Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze nie mogą wymagać od pacjentów, by ci nosili maseczki – jednak wielu medyków wciąż zasłania nos i usta ze względów bezpieczeństwa.

Polecane