Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami

prof. Edward Franek, kier. Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA w Warszawie.
fot. Tomasz Pikula

- Przestrzeganie  diety jest szczególnie ważne zarówno w cukrzycy typu 2, jak i typu 1. Jest jednak ważne także w przypadku osób otyłych, szczególnie jeśli występuje już stan przedcukrzycowy, może bowiem opóźnić rozwój cukrzycy lub w ogóle ją powstrzymać. W przypadku cukrzycy typu 2, która w ogromnej większości jest wynikiem złego stylu życia -  przejadania się, braku ruchu i zazwyczaj towarzyszy jej nadwaga, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia – ruch fizyczny jest równie ważny, jak leczenie żywieniowe.

- Tu nie powinno być wielkiej filozofii – mówi prof. Edward Franek, kier. Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA w Warszawie. –Chorzy na cukrzycę powinni tak samo przestrzegać diety podczas panującej pandemii, jak i przedtem. To nie jest oczywiście tak, że w ogóle nie wolno im od czasu do czasu zjeść czegoś słodkiego, szczególnie jeśli takie są ich ustalenia z lekarzem i dietetykiem. Każdy chory na cukrzycę powinien wiedzieć, jak i co jeść, mieć odpowiednio dla siebie skonstruowaną dietę. Jednak węglowodany powinny być spożywane przede wszystkim jako węglowodany złożone, a nie proste. Biały cukier powinien w zasadzie być wykluczony. I należy kontrolować stężenie cukru, szczególnie po błędach dietetycznych.

- Oczywiście nie zawsze to wystarczy. Wówczas należy wkroczyć z lekami, które dziś są ukierunkowane nie tylko na obniżenie poziomu glukozy we krwi, ale jednocześnie mają zapobiegać najczęstszym powikłaniom cukrzycy, głównie sercowo-naczyniowym oraz prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Kiedy „cukier jest wysoki”, a Poradnia Diabetologiczna nie przyjmuje pacjentów albo nie chcemy do niej iść, zawsze można zadzwonić, a lekarz po wypisaniu e-recepty objaśni telefonicznie, jak dany lek stosować.

- W czasie pandemii, kiedy siedzimy znacznie więcej w domu, może to być trudne, choć zawsze możliwa jest zwykła gimnastyka, nawet spacer „dookoła stołu”. Kiedy jednak brakuje ruchu, tym bardziej musi być przestrzegana dieta.

- Stosowanie tych leków nie oznacza jednak, że można spokojnie siedzieć na kanapie i objadać się.

-  „Zajadanie” stresu słodyczami dla nikogo nie jest zdrowe. Lepiej wziąć gorącą kąpiel albo wyjść na spacer do lasu lub do parku, oczywiście przestrzegając obecnych obostrzeń. I jeszcze raz – jeśli ktoś grzeszy łakomstwem, niech sprawdzi sobie cukier i w razie potrzeby skontaktuje się z lekarzem.

Tagi:
Polecane