Pacjenci.pl
prof. Edward Franek, kier. Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA w Warszawie.

fot. Tomasz Pikula

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Koronawirus przyczynił się do tego, że częściej i chętniej sięgamy po coś słodkiego – dla poprawy nastroju, z nudów, z poczucia osamotnienia. Batoniki, herbatniki i inne słodkie produkty o dłuższym terminie do spożycia cieszą się dziś wśr&oac

- Tu nie powinno być wielkiej filozofii – mówi prof. Edward Franek, kier. Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA w Warszawie. –Chorzy na cukrzycę powinni tak samo przestrzegać diety podczas panującej pandemii, jak i przedtem. To nie jest oczywiście tak, że w ogóle nie wolno im od czasu do czasu zjeść czegoś słodkiego, szczególnie jeśli takie są ich ustalenia z lekarzem i dietetykiem. Każdy chory na cukrzycę powinien wiedzieć, jak i co jeść, mieć odpowiednio dla siebie skonstruowaną dietę. Jednak węglowodany powinny być spożywane przede wszystkim jako węglowodany złożone, a nie proste. Biały cukier powinien w zasadzie być wykluczony. I należy kontrolować stężenie cukru, szczególnie po błędach dietetycznych.

- Przestrzeganie  diety jest szczególnie ważne zarówno w cukrzycy typu 2, jak i typu 1. Jest jednak ważne także w przypadku osób otyłych, szczególnie jeśli występuje już stan przedcukrzycowy, może bowiem opóźnić rozwój cukrzycy lub w ogóle ją powstrzymać. W przypadku cukrzycy typu 2, która w ogromnej większości jest wynikiem złego stylu życia -  przejadania się, braku ruchu i zazwyczaj towarzyszy jej nadwaga, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia – ruch fizyczny jest równie ważny, jak leczenie żywieniowe.

- W czasie pandemii, kiedy siedzimy znacznie więcej w domu, może to być trudne, choć zawsze możliwa jest zwykła gimnastyka, nawet spacer „dookoła stołu”. Kiedy jednak brakuje ruchu, tym bardziej musi być przestrzegana dieta.

- Oczywiście nie zawsze to wystarczy. Wówczas należy wkroczyć z lekami, które dziś są ukierunkowane nie tylko na obniżenie poziomu glukozy we krwi, ale jednocześnie mają zapobiegać najczęstszym powikłaniom cukrzycy, głównie sercowo-naczyniowym oraz prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Kiedy „cukier jest wysoki”, a Poradnia Diabetologiczna nie przyjmuje pacjentów albo nie chcemy do niej iść, zawsze można zadzwonić, a lekarz po wypisaniu e-recepty objaśni telefonicznie, jak dany lek stosować.

- Stosowanie tych leków nie oznacza jednak, że można spokojnie siedzieć na kanapie i objadać się.

-  „Zajadanie” stresu słodyczami dla nikogo nie jest zdrowe. Lepiej wziąć gorącą kąpiel albo wyjść na spacer do lasu lub do parku, oczywiście przestrzegając obecnych obostrzeń. I jeszcze raz – jeśli ktoś grzeszy łakomstwem, niech sprawdzi sobie cukier i w razie potrzeby skontaktuje się z lekarzem.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >