Pacjenci.pl
prof. Mariusz Bidziński, ginekolog onkologiczny, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

fot. Świat Lekarza

Prof. Mariusz Bidziński: Rak w rodzinie? Ważne wskazanie do badań genetycznych

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Badania genetyczne, stanowiące jedną z metod diagnostycznych, wciąż nie są w naszym kraju na tyle powszechne, żeby dostęp do nich miał każdy pacjent, u którego należałoby je wykonać. Dotyczy to w szczególności chorych onkologicznie. I tak di

- Tymczasem zaledwie 30 proc. pacjentek ma wykonywane badania genetyczne – mówi prof. Mariusz Bidziński, ginekolog onkologiczny, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. – To liczba absolutnie niewystarczająca w stosunku do potrzeb. A dzieje się tak głównie dlatego, że lekarze niechętnie kierują kobiety na badania genetyczne, m. in. dlatego, że placówka nie ma podpisanej umowy na tego rodzaju badania.

- A właśnie lekarz pierwszego kontaktu, przeprowadzając wstępny wywiad z pacjentką, powinien wypytać ją o to, czy w rodzinie były przypadki nowotworu, jakie rodzaju i na tej podstawie ocenić, czy takie badanie, poprzedzone konsultacją z genetykiem, jest dla niej wskazane lub wręcz konieczne. Te badania są bezpłatne, objęte programem NFZ.

- Dzięki badaniom genetycznym możemy tak dobierać terapię, żeby była nie tylko bardziej skuteczna, ale dawała pacjentce większy komfort życia. Ponadto, badania genetyczne przeprowadzone jak najwcześniej, to szansa na przekształcenie choroby nowotworowej w chorobę przewlekłą. A dziś jest tak, że chorzy trafiają na badania w dużo bardziej zaawansowanych stadiach klinicznych niż w większości krajów europejskich. Najbardziej dramatycznym przykładem jest rak szyjki macicy, gdzie umieralność wynosi ok. 60 proc. Szwedki, Dunki, Niemki czy Francuzki mają wykrywanego raka w stadiach, które dają bardzo dobre rokowania na leczenie.

- Jeśli wiesz o przypadkach raka w swojej rodzinie, nie ukrywaj tego, tylko poinformuj lekarza. I pamiętaj, ze masz prawo wymagać skierowania na badania genetyczne.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >