Pacjenci.pl
prof. Mariusz Bidziński, ginekolog onkologiczny, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

fot. Świat Lekarza

Prof. Mariusz Bidziński: Rak w rodzinie? Ważne wskazanie do badań genetycznych

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Badania genetyczne, stanowiące jedną z metod diagnostycznych, wciąż nie są w naszym kraju na tyle powszechne, żeby dostęp do nich miał każdy pacjent, u którego należałoby je wykonać. Dotyczy to w szczególności chorych onkologicznie. I tak di

- Tymczasem zaledwie 30 proc. pacjentek ma wykonywane badania genetyczne – mówi prof. Mariusz Bidziński, ginekolog onkologiczny, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. – To liczba absolutnie niewystarczająca w stosunku do potrzeb. A dzieje się tak głównie dlatego, że lekarze niechętnie kierują kobiety na badania genetyczne, m. in. dlatego, że placówka nie ma podpisanej umowy na tego rodzaju badania.

- A właśnie lekarz pierwszego kontaktu, przeprowadzając wstępny wywiad z pacjentką, powinien wypytać ją o to, czy w rodzinie były przypadki nowotworu, jakie rodzaju i na tej podstawie ocenić, czy takie badanie, poprzedzone konsultacją z genetykiem, jest dla niej wskazane lub wręcz konieczne. Te badania są bezpłatne, objęte programem NFZ.

- Dzięki badaniom genetycznym możemy tak dobierać terapię, żeby była nie tylko bardziej skuteczna, ale dawała pacjentce większy komfort życia. Ponadto, badania genetyczne przeprowadzone jak najwcześniej, to szansa na przekształcenie choroby nowotworowej w chorobę przewlekłą. A dziś jest tak, że chorzy trafiają na badania w dużo bardziej zaawansowanych stadiach klinicznych niż w większości krajów europejskich. Najbardziej dramatycznym przykładem jest rak szyjki macicy, gdzie umieralność wynosi ok. 60 proc. Szwedki, Dunki, Niemki czy Francuzki mają wykrywanego raka w stadiach, które dają bardzo dobre rokowania na leczenie.

- Jeśli wiesz o przypadkach raka w swojej rodzinie, nie ukrywaj tego, tylko poinformuj lekarza. I pamiętaj, ze masz prawo wymagać skierowania na badania genetyczne.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >