Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
pixabay.com

Przepuklina brzuszna – rodzaje przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna – przyczyny przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna – objawy przepukliny

Przepuklina brzuszna – leczenie przepukliny

Przepuklina brzuszna – powikłania operacyjne

Przepuklina brzuszna – rodzaje przepukliny brzusznej

Przepuklinę brzuszną można podzielić między innymi na cztery główne rodzaje:

- przepuklina pachwinowa: przepuklina pachwinowa to najczęściej występujący rodzaj przepukliny brzusznej. Skutkuje przesuwaniem się worka przepuklinowego do okolicy pachwiny. Stanowi aż 75% przypadków przepukliny przedniej ściany brzucha.

- przepuklina kresy białej: manifestuje się dyskomfortem w obrębie pępka oraz nadbrzusza, tam gdzie przebiega kresa biała – linia idąca od spojenia łonowego aż do mostka.

- przepuklina pępkowa: charakteryzuje się przemieszczaniu jamy brzusznej przez pępek i powłokę jamy brzusznej, zazwyczaj dotyczy elementów jamy brzusznej. Cierpią na nią głównie noworodki, ale występuje też u starszych dzieci i dorosłych, choć rzadko. Stanowi około 8% wszystkich przypadków przepuklin brzusznych.

- przepuklina udowa: występuje w aż 15% przypadków pacjentów z przepukliną brzuszną. Pojawia się zwłaszcza u kobiet. Objawia się przesuwaniem narządów jamy brzusznej do górnej oraz przyśrodkowej powierzchni uda.

Przepuklina brzuszna – przyczyny przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna tworzy się wtedy, gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się poza granice brzucha. Dolegliwość często uprzykrza życie zwłaszcza osobom otyłym, mężczyznom z problemami oddawania moczu, kobietom w ciąży czy osobom pracującym fizycznie. Schorzenie może dotknąć także osoby cierpiące na choroby, podczas których występują częste i silne ataki kaszlu.

Przyczyn powstawania przepukliny brzusznej jest wiele. Zazwyczaj związane są one z nieprawidłową budową anatomiczną powłok brzusznych lub uszkodzeniami tych powłok.

Przyczyny przepuklin brzusznej to przede wszystkich: wady rozwojowe, które powstały już w okresie życia płodowego oraz wady nabyte, np. osłabienie tkanek wywołane wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej lub urazy w skutek nagłego wysiłku fizycznego.

Co przede wszystkim może wpływać na rozwój przepukliny brzusznej?

- ciężka praca fizyczna,

- sport wyczynowy,

- otyłość,

- palenie papierosów,

- siedzący tryb życia, słabe mięśnie brzucha,

- zaparcia,

- choroby jelita grubego,

- kaszel,

- przerośnięta prostata,

- choroby wpływające na pogorszenie ciągłości tkanki łącznej,

- ciąże, zwłaszcza ciąże mnogie/wielokrotne,

- zmniejszona synteza kolagenu w organizmie,

- blizny po operacji jamy brzusznej,

- wypadki.

Przepuklina brzuszna – objawy przepukliny

Przepuklinę brzuszną raczej łatwo jest rozpoznać, ponieważ objawia się elastycznym uwypukleniem, zwłaszcza w obrębie pępka, nadbrzusza, pachwiny i blizny pooperacyjnej.

Uwypuklenie charakteryzuje się twardym, napiętym guzkiem, którego nie da się przesunąć. Guzek powiększa się, gdy kaszlemy, kichamy lub mamy ciężki wysiłek fizyczny. Kiedy przepuklina brzuszna się rozwija, chorobie mogą towarzyszyć takie objawy jak: wzdęcia, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów oraz stolca.

Przepuklina brzuszna – leczenie przepukliny

Diagnoza przepukliny brzusznej pojawia się na badaniu USG jamy brzusznej, a wcześniej podczas badania fizykalnego i wywiadu lekarskiego.

Leczenie przepukliny brzusznej jest możliwe tylko poprzez operację chirurgiczną! Można wyróżnić dwie metody leczenia:

1.    Leczenie tradycyjne, dzięki użyciu materiałów sztucznych. Tę metodę stosuje się przy leczeniu dużych przepuklin, np. tych zlokalizowanych w nadbrzuszu.

2.    Leczenie laparoskopowe, polegające na wprowadzeniu laparoskopu, który pozwala dobrze obejrzeć przepuklinę. Następnie dochodzi do wprowadzenia narzędzia, które usuwa chore tkanki.

Tagi:
Polecane