Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy, przyczyny, leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy, przyczyny, leczenie.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy, przyczyny, leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/b%C3%B3l-brzucha-atak-medycznych-doktor-2493327/

Pęcherzyk (woreczek) żółciowy znajduje się obok wątroby i dwunastnicy, czyli w okolicy podżebrowej, po prawej stronie. Jest on częścią przewodu żółciowego, którego rola to odprowadzanie żółci z wątroby. Nieprawidłowe przebieganie tego procesu przyczynia się do powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych. Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego bywają bardzo dotkliwe, a rozwinięta lub nieleczona choroba często prowadzi do poważnych komplikacji. Jeśli podejrzewasz, że ten problem może cię dotyczyć, koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wystąpienia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa. Powodem powstania tego schorzenia jest zalegająca żółć, która zbija się w tzw. „kamienie” (zwarte grudki). Uciskają one i podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, co prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Kamica żółciowa występuje najczęściej u osób z wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą. Czynnikami podwyższonego ryzyka są wiek, płeć (kobiety ok. 40 roku życia, zazwyczaj po kilku porodach) i nieprawidłowa waga (otyłość lub wychudzenie).

UWAGA!!! Nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i waga mogą być również przyczyną raka pęcherzyka żółciowego!

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego są podobne do tych, które występują przy kamicy żółciowej, tylko znacznie bardziej nasilone. Do najczęstszych należą:

·        nawracający, silny ból w okolicy żeber, po prawej stronie (promieniujący do łopatki),

·        gorączka lub stan podgorączkowy (do 38°),

·        nudności, wymioty (najczęściej zawierające treść żółciową),

·        gorzki posmak w ustach.

Powyższe objawy występują u niemalże każdego pacjenta wymagającego leczenia w zakresie tego schorzenia. Jednak stopień ich nasilenia może być różny. Dodatkowo w niektórych przypadkach występują takie dolegliwości jak: powiększony (wyczuwalny) pęcherzyk żółciowy, jadłowstręt, żółtawe zabarwienie skóry.

UWAGA!!! Po pierwszej dobie odczuwania dolegliwości objawy mogą stać się znacznie mniej intensywne. Wbrew pozorom nie jest to znak ustępowania choroby. Osłabione odczuwanie bólu jest spowodowane mocnym nadwyrężeniem ścianek, co może doprowadzić do ich przerwania. Takie powikłanie jest niezwykle trudne do wyleczenia, więc w tym przypadku należy bezzwłocznie udać się do szpitala!

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – diagnostyka, rozpoznanie

By upewnić się, że u pacjenta faktycznie wystąpiło ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, przeprowadza się dokładny wywiad. Ma on na celu wykluczenie innych przyczyn objawów na podstawie oceny ich typowości i nasilenia. Następnie lekarz bada chorego palpacyjnie – sprawdza, czy woreczek żółciowy jest powiększony (wyczuwalny) oraz czy występują tzw. objawy Murphy’ego (niemożność zrobienia pełnego wdechu przy uciśnięciu brzucha dłonią) i Chełmońskiego (ból przy lekkim uderzeniu prawego żebra).

Po wykonaniu tych badań pobiera się żółć pacjenta. Na podstawie jej analizy następuje ostateczna diagnoza i ewentualne skierowanie na operację.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – leczenie

Jeśli objawy zapalenia nie są jeszcze mocno nasilone, lekarz przeprowadza leczenie objawowe:

·        podanie pacjentowi leków rozkurczowych i przeciwbólowych,

·        dożylne nawodnienie (kroplówka),

·        podanie leków przeciwzapalnych lub antybiotyków.

W przypadku rozwinięcia się ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego (jeśli objawy nie ustępują po ok. dwóch dobach), zazwyczaj konieczna jest operacja. Polega ona na wycięciu tego narządu jak najszybciej, by zapobiec jego pęknięciu. Jest wykonywana laparoskopowo, czyli przy użyciu specjalnej rurki wprowadzanej do ciała pacjenta, dzięki czemu nie ma konieczności otwierania jamy brzusznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (narkozie), zatem nie musisz obawiać się bólu.

Jak przygotować się do operacji? Pacjent powinien na kilka dni przed operacją spożywać wyłącznie płynne pokarmy. Do zabiegu należy przystąpić na czczo, więc przez minimum 12 godzin musisz powstrzymać się od jedzenia (można pić wodę w niewielkich ilościach).

Tagi:
Polecane