Refluks żołądkowo-przełykowy – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Refluks żołądkowo-przełykowy – charakterystyka
Refluks żołądkowo-przełykowy jest zespołem dolegliwości, które wynikają z nieprawidłowego cofania się treści żołądka do przełyku. Jako że zawiera ona nie tylko spożyty wcześniej pokarm, ale także bogaty w kwas solny i enzymy trawienne sok żołądkowy, powoduje to szereg przykrych dolegliwości i ostatecznie może doprowadzić nawet do rozwoju raka przełyku.Choć istnieje wiele różnych przyczyn refluksu żołądkowo-przełykowego, dolegliwość w każdym przypadku wiąże się z nieprawidłową pracą mięśnia nazywanego dolnym zwieraczem przełyku. Według statystyk problem taki dotyczy nawet 20-40 % populacji w krajach uprzemysłowionych, z czego niemal połowa odczuwa objawy przynajmniej raz w miesiącu, a 35 % raz w tygodniu i częściej.
Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego
Choć refluks żołądkowo-przełykowy jest dolegliwością powszechnie znaną i diagnozowaną od lat, dokładny mechanizm jej rozwoju nie został określony. Pośród czynników mających największy wpływ na upośledzenie pracy dolnego zwieracza przełyku wymienia się m.in. przebyte operacje żołądka, palenie papierosów, picie nadmiernych ilości alkoholu i kawy oraz nieprawidłową dietę. Ponadto refluks żołądkowo-przełykowy często występuje u kobiet w ciąży, osób przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i niektóre leki, a także u pacjentów cierpiących na cukrzycę, zaburzenia hormonalne, twardzinę układową oraz zaburzenia neurologiczne. Zdarza się, że do jego rozwoju przyczynia się również otyłość, ponieważ towarzyszy jej zwiększone ciśnienie brzuszne, które może doprowadzić do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku.
Czym się objawia refluks żołądkowo-przełykowy?
Do objawów refluksu żołądkowo-przełykowego należy pieczenie i ból za mostkiem, zgaga, pieczenie w gardle, czkawka oraz puste odbijanie. Towarzyszy im uczucie cofania się treści żołądkowej, uczucie pełności w gardle i niekiedy chrypka lub suchy kaszel. Charakterystyczne dla refluksu jest nasilanie się symptomów podczas pochylania się oraz leżenia na wznak.Jeżeli dolegliwość nawraca i występuje długotrwale, wskutek uszkodzeń przełyku mogą rozwinąć się także objawy takie jak ból przy połykaniu, dysfagia (zaburzenia połykania), krwawienie z przełyku i utrata masy ciała.
Refluks żołądkowo-przełykowy – rozpoznanie
Przy podejrzeniu refluksu żołądkowo-przełykowego należy udać się do internisty bądź gastrologa. Przeprowadzi on dokładny wywiad lekarski, który zazwyczaj jest wystarczający do postawienia diagnozy. W celu potwierdzenia diagnozy oraz wykrycia przyczyny dolegliwości i występowania ewentualnych powikłań, lekarz może również skierować pacjenta na badanie endoskopowe, pomiar pH w przełyku, wielokanałową impedancję przełykową, test farmakologiczny z użyciem leków PPI i monometrię przełyku.