Reumatyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Czym jest reumatyzm i dlaczego występuje?
Reumatyzm to potoczne określenie chorób reumatycznych – grupy schorzeń powodujących przewlekłe zmiany zapalne w tkance łącznej stawów. Zmiany takie wynikają z nieprawidłowej pracy układu autoimmunologicznego, który identyfikuje komórki obecne w stawie jako obce i stymuluje błonę maziową do reakcji zapalnej oraz do ich zniszczenia. Z związku z postępującym uszkodzeniem stawów w przebiegu chorób reumatycznych dochodzi do ograniczenia ich ruchomości, co w skrajnych przypadkach może skutkować nawet inwalidztwem.Według statystyk tego rodzaju schorzenia występują u 33 % populacji i kilkukrotnie częściej atakują kobiety niż mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najwyższe jest po 50. roku życia.
Reumatyzm – co zwiększa ryzyko zachorowania?
Mimo wieloletnich badań do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, co jest przyczyną nieprawidłowych reakcji autoimmunologicznych organizmu w przebiegu chorób reumatycznych. Istnieje jednak kilka czynników, które mają udowodniony wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania. Znajdują się pośród nich predyspozycje genetyczne, infekcje wirusowe i bakteryjne, silny stres, różnego rodzaju zaburzenia immunologiczne, choroby nowotworowe oraz stosowanie niektórych leków. Ponadto reumatyzm częściej atakuje również nałogowych palaczy, osoby otyłe, osoby w podeszłym wieku i osoby, których stawy narażone były na przeciążenie wskutek uprawiania sportu (np. sportowców wyczynowych).
Jakie objawy daje reumatyzm?
Choć poszczególne choroby reumatyczne mogą różnić się między sobą przebiegiem i intensywnością objawów, istnieje wiele charakterystycznych symptomów, które towarzyszą większości z nich. U chorych najczęściej występuje poranny ból i sztywność stawów, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Bardzo często towarzyszą im obrzęk oraz zaczerwienienie w miejscach zapalenia stawów, ograniczenie ruchomości stawów (np. problem ze zgięciem bądź wyprostowaniem palców u rąk), a także ogólne osłabienie i stany podgorączkowe.Na skutek mających miejsce w organizmie stanów zapalnych u pacjentów chorujących na schorzenia reumatyczne istnieje również znacznie większe ryzyko występowania miażdżycy, chorób serca, osteoporozy, chorób płuc, udaru mózgu oraz zawału serca.
Diagnostyka reumatyzmu
Diagnostykę chorób reumatycznych przeprowadza lekarz reumatolog na podstawie wywiadu lekarskiego oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Pomocne są badania takie jak:
morfologia krwi (w szczególności parametr OB),
badanie czynniku reumatoidalnego (Rf),
badanie białka CRP,
badanie poziomu kwasu moczowego,
badanie poziomu przeciwciał anty-CCP,
badanie ASO,
RTG,
USG,
rezonans magnetyczny.