Ruchy pląsawicze - co to za przypadłość?
Ruchy pląsawicze – czym się charakteryzują
Ruchy pląsawicze są prawie zawsze takie same, niezależnie od przyczyny zaburzenia ruchu.
Mimowolne ruchy mięśni, zwane także ruchami niespokojnymi lub ruchami tanecznymi zwykle pojawiają się w dłoniach, stopach i twarzy. Mogą wpływać na sposób chodzenia, połykania i mówienia. Ruchy mogą być płynne lub nieco szarpane. Mogą sprawiać wrażenie, jakby osoba tańczyła, grała na pianinie, a nawet wiła się z bólu. Ruchy często się pogarszają, gdy pacjent jest zestresowany lub niespokojny, a ustępują podczas snu.
Dzieci i dorośli mogą mieć problemy z mową, ponieważ mięśnie odpowiedzialne za mowę tracą koordynację. Dodatkowo dzieci, u których rozwinęła się pląsawica po gorączce reumatycznej, mogą mieć drgawki i bóle głowy. Niektóre dzieci mają również problemy behawioralne i emocjonalne.
Ruchy pląsawicze - przyczyny
Ruchy pląsawicze to mimowolne, nagłe, szybkie, nieregularne ruchy, które mogą wystąpić na kończynach, twarzy, tułowiu i szyi. Występują zarówno w spoczynku, jak i w kontekście ruchów dobrowolnych.
Ruchy pląsawicze mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Jednak u niektórych grupy ludzi występuje zwiększone ryzyko.
Osoby z chorobą Huntingtona w rodzinie: jeśli masz rodzica z chorobą Huntingtona, istnieje 50% prawdopodobieństwo, że odziedziczysz tę chorobę. U osób z chorobą Huntingtona objawy pojawiają się zwykle między 40 a 50 rokiem życia
Dzieci, które miały gorączkę reumatyczną: u dzieci i młodzieży mogą wystąpić ruchy pląsawicze po przebytej gorączce reumatycznej, która jest powikłaniem nieleczonej anginy.
Osoby z chorobami autoimmunologicznymi (takie jak toczeń) i zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak nadczynność tarczycy i zaburzenia metaboliczne, takie jak hipoglikemia.
Ruchy pląsawicze najczęściej są objawem następujących chorób wrodzonych:
pląsawica Huntingtona
neuroakantocytoza
choroba Wilsona
Mogą wystąpić także w przypadku niektórych chorób nabytych takich jak;
złośliwy zespół neuroleptyczny
zatrucia
zaburzenia metaboliczne
pląsawica ciężarnych
stany infekcyjne i poinfekcyjne (w tym pląsawica Sydenhama)
Przyczyną tej dolegliwości może być także autoimmunizacyjne powikłanie zakażenia paciorkowcem u dzieci.