Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Seniorzy mogą dostać darmowe leki. Powinni spełnić te warunki
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.06.2024 15:50

Seniorzy mogą dostać darmowe leki. Powinni spełnić te warunki

senior, apteka, leki
Fot. Shutterstock/ Ground Picture

Na liście darmowych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia znajduje się ok. 3.8 tys. pozycji. I choć kryterium wieku jest oczywiście bardzo ważne, nie gwarantuje automatycznego braku opłat w aptece.

Aby więc spełnić te warunki i móc korzystać z bezpłatnych preparatów, trzeba spełnić kilka warunków. O czym trzeba wiedzieć w przypadku korzystania z darmowych preparatów?

Od czego zależy sposób refundacji?

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podkreślał, że sposób refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w Polsce nie zależy od dobrej lub złej woli lekarza, lecz od regulacji prawnych oraz wskazań refundacyjnych.

Jak się okazuje, lista uaktualniana jest co dwa miesiące - od początku 2024 r. co trzy miesiące, natomiast lekarz musi kierować się tymi wskazaniami przy ustalaniu poziomu odpłatności za leki.

“Przypominam, że na liście darmowych preparatów dla seniorów powyżej 65. roku życia znajduje się około 3,8 tys. pozycji. Warto jednak zaznaczyć, że samo spełnienie kryterium wieku nie gwarantuje automatycznego braku opłat w aptece” - wyjaśniał Rzecznik Praw Pacjenta.

2148014586.jpg
Fot. Freepic
Nie musisz lecieć do Grecji. Taka pogoda będzie w Polsce Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek

Jakie są warunki otrzymania bezpłatnych leków?

Warunki, o których mowa to skończenie przez pacjenta 65 lat, lek znajduje się na wykazie D1 lub D2 udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjent ma rozpoznane schorzenie, które zgodne jest z zakresem wskazań objętych refundacją. 

Co ważne, niektóre leki są wieloskładnikowe, natomiast poszczególne substancje czynne nierzadko nie ograniczają się tylko do rozpoznania konkretnej choroby. Bywa też tak, że obejmują czas jej trwania - refundacja opatrunków na rany przewlekłe czy też przebieg i rodzaj dotychczasowego leczenia - niektóre rodzaje insulin lub nowoczesne leki, które stosowane są w cukrzycy.

Lista darmowych leków jest modyfikowana

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że lista darmowych leków jest modyfikowana co ok. trzy miesiące, kolejna już w lipcu, w związku z czym zasady refundacji leku mogły się zmienić od czasu wystawienia recepty refundowanej przez lekarza specjalistę.  Trzeba śledzić więc warunki refundacji poszczególnych środków na bieżąco. Dodajmy, że nowe zasady bezpłatnych leków obowiązują od września 2023 r. i dotyczą pacjentów powyżej 65 roku życia, ale też pediatryczych - poniżej 18 roku życia

Od startu programu weszło w życie już kilka modyfikacji, natomiast ostatnia miała miejsce w kwietniu tego roku. Aktualna lista jest mocno rozbudowana, natomiast nowelizacja wprowadziła aż 33 nowych terapii, w tym 7 dla chorób onkologicznych, 26 dla chorób nieonkologicznych oraz 8 dla chorób rzadkich. Pacjenci mają również  możliwość skorzystania z dużych zniżek, dotyczących polskich leków.

Czytaj też:

Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze od ZUS. 330 zł wypłacane razem z emeryturą

Dodatkowe 230 zł co miesiąc dla seniorów. Decyzja i wypłaty pod koniec lipca


Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną