Szykuje się przełom w medycynie? Naukowcy twierdzą, że mają lek na raka
Naukowcy od lat szukają skutecznego leku na raka i inne poważne choroby, w tym chorobę Alzheimera. Zespół badawczy z RPA i Zimbabwe twierdzi, że taki lek już mają opracowany. A wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.
Lek na raka i alzheimera
Naukowcy z Zimbabwe i RPA twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera oraz raka skóry, czyli czerniaka. Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, udzielił wywiadu, w którym jasno dał do zrozumienia, że jego zespół zidentyfikował związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka.
Swój udział w projekcie ma też system komputerowego "Rutava" oparty na działaniu sztucznej inteligencji. Badania były wspierane przez dwie uczelnie wyższe z RPA - Uniwersytet Witwatersrand i Uniwersytet w Johannesburgu.
Polecamy: Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną Zrogowaciałe pięty wskazują na niedobór tej witaminy! Jak szybko wygładzić stopy?Na inne nowotwory też może działać
Teoretycznie badania były prowadzone jedynie pod kątem raka skóry i choroby Alzheimera, ale sztuczna inteligencja może pomóc w walce z innymi przypadkami nowotworów.
- Dobrą rzeczą, którą robi Rutava (sztuczna inteligencja), jest to, że można ją skalibrować pod kątem innych chorób. Więc jeśli chodzi o raka, mamy całkiem sporo nowotworów, prawda? Możemy rozszerzyć zakres badań, aby bez problemu rozwiązać wszystkie inne rodzaje raka, ponieważ mamy teraz innowacyjną technologię - mówił w wywiadzie, który cytuje Pindula News.
Nowoczesna technologia ma potencjał, aby skrócić czas od odkrycia leku do jego realnego opracowania z kilku lat do kilku miesięcy. W tym przypadku, aby potwierdzić odkrycie leku niezbędne jest jeszcze ukończenie badań klinicznych.
Czerniak - trwają prace nad szczepionką
Czerniak jest coraz powszechniej występującym rodzajem nowotworu skóry, także w Polsce. Szacuje się, że rocznie z jego powodu umiera nawet 60 tys. osób. Trwają testy szczepionki przeciwko czerniakowi - są prowadzone przez m.in. lekarzy z University College London i zespół lekarzy z Australii. W samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
Jednym z pierwszych testowanych pacjentów jest 52-letni artysta, muzyk Steve Young ze Stevenage. U gwiazdora w ubiegłym roku wycięto czerniaka ze skóry głowy. Szczepionka ma pomóc układowi odpornościowemu rozpoznać, a następnie zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe.
Zobacz też:
Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom
Nabłyszczacze do zmywarek to samo zło. Naukowcy odkryli, co robią z naszymi jelitami
Sekret gładkiej skóry: tania maść z witaminami za mniej niż 10 zł! Dowiedz się, jak działa