Ta podstępna choroba weneryczna może latami nie dawać objawów. Nieleczona ma groźne powikłania
Kiła to infekcja bakteryjna, przenoszona drogą płciową poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę. Wywołuje ją bakteria spiralna o nazwie krętek blady. Objawy kiły są niespecyficzne i często niezauważane przez chorych. Może latami nie dawać widocznych symptomów, a nieleczona prowadzi do groźnych powikłań.
Jak można zarazić się kiłą?
Kiła przenoszona jest drogą płciową poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę. „Często pacjenci kojarzą błony śluzowe jako okolicę intymną. Warto podkreślić, że błony śluzowe to także jama ustna, okolice policzków i język.” - powiedziała wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Do zakażenia kiłą dochodzi przede wszystkim poprzez stosunek seksualny, zarówno pochwowy, analny, jak i oralny. Jeśli objawy choroby występują w obrębie jamy ustnej, może dojść do zakażenia poprzez pocałunek, jednak ryzyko nie jest duże. „Pocałunek usta – usta nie powinien stanowić zagrożenia, chyba że dana osoba ma objaw pierwotny na wardze, a druga ma uszkodzoną błonę śluzową w okolicy warg. Prawdopodobieństwo zakażenia się kiłą przez pocałunek jest niewielkie i nie zdarza się to często.” - powiedziała wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Kiła - diagnoza, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Wirus HIV - wywiad z ekspertem. Objawy, jak można się zarazić, szczepionka, HIV a AIDSJakie są objawy kiły i gdzie są zlokalizowane?
Objawy kiły są niespecyficzne, dlatego bardzo często zakażone osoby je przeoczają. Europejskie i amerykańskie stowarzyszenie (IUSTI i CDC) zajmujące się badaniem chorób przenoszonych drogą płciową podzieliły kiłę według czasu trwania i objawów. Do pierwszego roku trwania objawów wyodrębniono kiłę wczesną, a po pierwszym roku kiłę późną (trzeciorzędową). Kiła wczesna została jeszcze podzielona na kiłę utajoną, pierwszego okresu i drugiego okresu. Wyróżniamy także kiłę wrodzoną, kiedy dochodzi do zakażenia dziecka w łonie chorej matki.
Objawy kiły mogą występować w miejscach intymnych, ale także w obrębie jamy ustnej (gardło, język). W przypadku wysypki skórnej, jej lokalizacje bywają najróżniejsze.
Zmiana pierwotna charakteryzuje się tym, że jest owalna, naciekowa i twarda. W dotyku można porównać ją do chrząstki. Może mieć charakter mnogi, wrzodziejący lub pęcherzykowy. „Charakteryzuje się tym, że jest bezbolesna i nie sprawia dyskomfortu. Nie towarzyszą jej dolegliwości ogólne, takie jak gorączka, osłabienie czy dreszcze. Brak jest typowych objawów, występujących podczas infekcji intymnych, takich jak wyciek z cewki moczowej, ropna wydzielina, pieczenie, czy szczypanie w okolicach intymnych.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Zmiana pierwotna pojawia się po około 2 - 4 tygodniach po zakażeniu, po czym znika samoistnie w podobnym czasie. „Jeśli pojawi się w obrębie jamy ustnej, może być traktowana jako afta, czy inna zmiana niekoniecznie zakaźna.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Miejsca intymne, gdzie lokalizują się objawy u mężczyzn to okolice żołędzia i napletka. Może zdarzyć się, że kiła doprowadzi do wystąpienia stulejki, załupka, czy do obrzęku limfatycznego.
U kobiet objawy mogą pojawić się na wargach sromowych większych i mniejszych oraz w obrębie pochwy i szyjki macicy. „Kiła u kobiet jest bardziej problematyczna w diagnozie, ponieważ jeśli objawy pojawią się w pochwie, nie możemy ich dostrzec. Jest to możliwe jedynie w badaniu ginekologicznym. W początkowej fazie kiły nie występują jednak dolegliwości, takie jak pieczenie, szczypanie, czy upławy, co nie skłania kobiet do wizyty u ginekologa. Sygnałem ostrzegawczym dla kobiet mogą być powiększone i bolesne węzły chłonne, często występujące przy infekcji.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Objawy kiły na odbycie zazwyczaj nie różnią się od tych w obrębie narządów płciowych. „Mogą wystąpić w postaci dwóch bliźniaczych owrzodzeń obok siebie w obrębie pośladków, bądź też zlokalizować się w obrębie odbytu. Zmiany zazwyczaj są stwardniałe, owalne i naciekowe, ale mogę też być mieć charakter krostek i pęcherzyków.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Na każdym etapie zakażenia kiłą mogą wystąpić wysypki skórne, których charakter zależy od czasu trwania infekcji. Między szesnastym tygodniem a pierwszym rokiem infekcji rozwijają się zmiany grudkowe, krostkowe lub plamicze. „Wysypka może pojawić się w różnych lokalizacjach, nie tylko w miejscu zakażenia. Największa ilość krętków w obrębie całego organizmu (nie tylko w miejscu infekcji) występuje około 16 tygodnia. Poprzez krążące przeciwciała i bakterie, kiła wywołuje różnego rodzaju objawy chorobowe, nie tylko wysypkę. W tym okresie mówimy o kile rozsianej.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Zmiany skórne kiły potrafią być tak różnorodne, że często bywają wyzwaniem dla specjalistów. Mogą przypominać inne schorzenia, m.in. łuszczycę czy liszaj płaski „Różnorodność zmian jest tak duża, że czasami widząc pacjenta, nie od razu możemy stwierdzić, że choruje na kiłę. Stosujemy więc badania przesiewowe, które pomagają nam przybliżyć rozpoznanie.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Do jak ciężkich powikłań może prowadzić nieleczona kiła?
Nieleczona kiła może powodować schorzenia, które nie będą z nią kojarzone, m. in. choroby układu nerwowego, czy układu sercowo – naczyniowego. „Pacjenci nierzadko mają zaburzenia czucia, a nawet urojenia i omamy. Późne objawy choroby mogą być nieodwracalne. Jeśli wiemy, że jesteśmy zakażeni należy poinformować parterów płciowych. Nie dotyczy to jedynie kiły, ale również wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.