Sine usta? To nie przez zimno! Ten objaw może zwiastować groźny niedobór
Naturalną reakcją organizmu, który broni się przed zimnem, jest ograniczenie przepływu krwi do obwodowych części ciała, takich jak palce, uszy, czy usta, by cieplej było nam w tułów, gdzie znajdują się ważne dla życia narządy. To dlatego, gdy się wychłodzimy, możemy mieć sine usta.
Czasem jednak siny odcień warg nie ma nic wspólnego z niską temperaturą. Może być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń krążenia, chorób płuc, a nawet niedoborów niezbędnych składników odżywczych. Kiedy należy się tym zaniepokoić?
Skąd się biorą sine usta?
Poza zimnem, najczęstszą przyczyną sinych ust jest niedotlenienie, które może wynikać z problemów z krążeniem lub oddychaniem. W niektórych chorobach serca, takich jak np. niewydolność krążeniowa czy wady serca, krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek. Podobnie dzieje się w chorobach płuc – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma czy zapalenie płuc, również mogą prowadzić do niedotlenienia, a co za tym idzie, bladości, czy sinienia ust.
Jeszcze inną przyczyną tego objawu może być zatrucie substancjami zaburzającymi transport tlenu we krwi, np. tlenkiem węgla lub azotynami. Sinica pojawia się też w przebiegu niektórych chorób metabolicznych, a nawet jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Niedobory składników odżywczych, które osłabiają funkcjonowanie organizmu i prowadzą do problemów z krążeniem, z dotlenieniem tkanek, także są tu nie bez znaczenia.
Tu przeczytasz więcej o astmie: Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie
Reguluje poziom cukru we krwi, a kosztuje grosze. Jest wprost nafaszerowany białkiem Emeryci załamani prognozami ZUS. Tyle dostaną w 2025 rokuSine usta to objaw poważnego niedoboru
Tak więc czasem przyczyną sinienia ust są braki pewnych substancji w organizmie. Oto najczęstsze niedobory, które mogą prowadzić do zasinienia ust:
- niedobór żelaza – prowadzi do anemii, w wyniku której krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do komórek,
- niedobór witaminy B12 – zaburza produkcję czerwonych krwinek i może powodować anemię megaloblastyczną,
- niedobór kwasu foliowego – podobnie jak w przypadku witaminy B12, jego brak wpływa na prawidłową produkcję czerwonych krwinek i transport tlenu,
- niedobór tlenu (hipoksja) – może być skutkiem przewlekłego niedoboru żelaza, problemów z oddychaniem lub niskiej zawartości tlenu w powietrzu.
Chcesz wiedzieć więcej o anemii i jej odmianach? Przeczytaj: Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Sine usta – kiedy do lekarza?
Jeśli sine usta pojawiają się u ciebie sporadycznie i ustępują po ogrzaniu lub odpoczynku, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli sinienie pojawia się często, utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak osłabienie, zawroty głowy, duszność czy przyspieszone bicie serca. Przeczytaj także: Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce
Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga natomiast sytuacja, gdy sinym ustom towarzyszą:
- trudności w oddychaniu,
- ból w klatce piersiowej,
- nagła utrata przytomności.
Te objawy mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, takich jak zatorowość płucna, niewydolność serca czy ostre niedotlenienie organizmu. Niezwykle niepokojącym zjawiskiem jest zasinienie ust u dziecka. W takich przypadkach nie można zwlekać – szybka reakcja ratuje życie.
Źródła: mp.pl, wylecz.to