Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Sine usta? To nie przez zimno! Ten objaw może zwiastować groźny niedobór
Marta Uler
Marta Uler 06.02.2025 07:00

Sine usta? To nie przez zimno! Ten objaw może zwiastować groźny niedobór

Sine usta - przyczyny
Fot. O czym świadczą sine usta? Canva/Zay Nyi Nyi/Getty Images

Naturalną reakcją organizmu, który broni się przed zimnem, jest ograniczenie przepływu krwi do obwodowych części ciała, takich jak palce, uszy, czy usta, by cieplej było nam w tułów, gdzie znajdują się ważne dla życia narządy. To dlatego, gdy się wychłodzimy, możemy mieć sine usta. 

Czasem jednak siny odcień warg nie ma nic wspólnego z niską temperaturą. Może być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń krążenia, chorób płuc, a nawet niedoborów niezbędnych składników odżywczych. Kiedy należy się tym zaniepokoić?

Skąd się biorą sine usta?

Poza zimnem, najczęstszą przyczyną sinych ust jest niedotlenienie, które może wynikać z problemów z krążeniem lub oddychaniem. W niektórych chorobach serca, takich jak np. niewydolność krążeniowa czy wady serca, krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek. Podobnie dzieje się w chorobach płuc – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma czy zapalenie płuc, również mogą prowadzić do niedotlenienia, a co za tym idzie, bladości, czy sinienia ust.

Jeszcze inną przyczyną tego objawu może być zatrucie substancjami zaburzającymi transport tlenu we krwi, np. tlenkiem węgla lub azotynami. Sinica pojawia się też w przebiegu niektórych chorób metabolicznych, a nawet jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Niedobory składników odżywczych, które osłabiają funkcjonowanie organizmu i prowadzą do problemów z krążeniem, z dotlenieniem tkanek, także są tu nie bez znaczenia. 

Tu przeczytasz więcej o astmie: Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie

Reguluje poziom cukru we krwi, a kosztuje grosze. Jest wprost nafaszerowany białkiem Emeryci załamani prognozami ZUS. Tyle dostaną w 2025 roku

Sine usta to objaw poważnego niedoboru

Tak więc czasem przyczyną sinienia ust są braki   pewnych substancji w organizmie. Oto najczęstsze niedobory, które mogą prowadzić do zasinienia ust:

  • niedobór żelaza – prowadzi do anemii, w wyniku której krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do komórek,
     
  • niedobór witaminy B12 – zaburza produkcję czerwonych krwinek i może powodować anemię megaloblastyczną, 
     
  • niedobór kwasu foliowego – podobnie jak w przypadku witaminy B12, jego brak wpływa na prawidłową produkcję czerwonych krwinek i transport tlenu,
     
  • niedobór tlenu (hipoksja) – może być skutkiem przewlekłego niedoboru żelaza, problemów z oddychaniem lub niskiej zawartości tlenu w powietrzu.

Chcesz wiedzieć więcej o anemii i jej odmianach? Przeczytaj: Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Blade, sine usta, mogą świadczyć o anemii Fot. Canva/Africa Images

Sine usta – kiedy do lekarza?

Jeśli sine usta pojawiają się u ciebie sporadycznie i ustępują po ogrzaniu lub odpoczynku, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli sinienie pojawia się często, utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak osłabienie, zawroty głowy, duszność czy przyspieszone bicie serca. Przeczytaj także: Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce

Zawroty głowy to dodatkowy objaw anemii Fot. Canva/Korrawin/Getty Images

Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga natomiast sytuacja, gdy sinym ustom towarzyszą:

  • trudności w oddychaniu,
  • ból w klatce piersiowej,
  • nagła utrata przytomności. 

Te objawy mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, takich jak zatorowość płucna, niewydolność serca czy ostre niedotlenienie organizmu. Niezwykle niepokojącym zjawiskiem jest zasinienie ust u dziecka. W takich przypadkach nie można zwlekać – szybka reakcja ratuje życie.

Źródła: mp.pl, wylecz.to