Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 03.12.2024 12:05

Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie

Buraczki
Fot. Canva

Dobroczynne działanie buraków jest przez wielu Polaków bagatelizowane. A tymczasem buraki powinny być stałym elementem naszej diety - dodatkiem co najmniej tak popularnym, jak ziemniaki. Bo buraczki zawierają w sobie prawdziwą moc - działają przeciwnowotworowo, poprawiają wygląd włosów i skóry, przyczyniają się do lepszej pracy układu krążenia. A my nadal sięgamy po nie od święta. No właśnie - nie tylko barszcz na święta, barszcz powinien gościć u nas w domu przynajmniej raz w tygodniu. A jeśli nie barszcz, to chociaż buraczana sałatka. I dla tych, to powiedzą, że buraki długo się gotuje, mamy informację - można kupić już gotowe, ugotowane i obrane. I jeść je jak najczęściej. 

Moc zdrowia w buraku

Burak, buraczek - piękny, czerwony, trudny do domycia. Ale przecież nie będziemy się w nim kąpać. Trzeba za to jeść go na potęgę. Burak jest bowiem rośliną odżywczą, bogatą w składniki mineralne takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz pełno w nim witamin - zawiera witaminę C, foliany, witaminy z grupy B, β-karoten. Sok z buraka jest polecany osobom z anemią. A do tego świetnie radzi sobie z zaparciami i usprawnia metabolizm.  

Mamy też informację dla sportowców - burak ćwikłowy jest ergogenikiem, czyli środkiem poprawiającym wydolność sportową. A to tylko wierzchołek mocy buraka. Codzienne spożywanie buraków pomaga w wyrównaniu gospodarki wodnej organizmu, wspiera cały układ kostny - łącznie ze wzmocnieniem zębów praz poprawia funkcjonowanie mózgu. Burak często stosowany jest w diecie osób, które walczą z nadwagą i otyłością, chcą obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz dokucza im zgaga, a to dlatego, że wpływa bardzo dobroczynnie na układ krążenia i pomaga w walce nie tylko z anemią, ale i wysokim cholesterolem. 

Jednak mamy małe ale. Otóż na buraki powinni uważać cukrzycy. Choć polski przysmak w barwach narodowych (w końcu jest czerwony) nie ma wielu kalorii, to po ugotowaniu ma niebezpiecznie wysoki indeks glikemiczny (65). 

Zakazane połączenie. Gnije w jelitach, powoduje wzdęcia i zaparcia Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały

Jak jeść buraka?

Na pytanie jak jeść buraka musimy odpowiedzieć, że często. Jak najczęściej. Przynajmniej raz w tygodniu buraki powinny gościć na naszym stole. W przypadku osób regularnie uprawiających sport - nawet codziennie. Najlepiej wybierać buraki małe, o średnicy do 8 cm. Buraki swój kolor zawdzięczają betacyjanom, czyli barwnikom o silnym działaniu przeciwutelniającym. Chronią one także organizm przed efektami stresu oksydacyjnego, który działa rakotwórczo. Oznacza to, że regularne spożywanie buraków zapobiega rozwojowi raka. Polifenole zawarte w naszych buraczkach pomagają wyrównać pracę serca, zmniejszyć częstotliwość występowania migren, a także pomagają łagodzić objawy menopauzy. 

Co więcej buraki świetnie działają na układ odpornościowy organizmu, działają także wykrztuśnie, co przy istniejącej już infekcji skraca czas powrotu do zdrowia. 

Buraki można spożywać w postaci soku z buraka, a także w sałatce czy zupie. 

Najzdrowsze dania, czyli dania z burakami

Większość cennych składników zawartych w burakach jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego możemy przyjąć, że najzdrowsze dania z buraków to (w kolejności od najbardziej wartościowych):

  1. sałatki przyrządzane na bazie surowych warzyw,
     
  2. soki z surowych buraków,
     
  3. buraki pieczone,
     
  4. barszcz.

Im bardziej przetwarzamy warzywo, tym większa strata cennych składników. Uwagę warto poświęcić również kiszonym burakom, które zawierają w sobie nie tylko moc buraka, ale i moc kiszonek, a te jak wiemy świetnie wspierają rozwój mikrobioty jelitowej. 

Zobacz też:

Dba o nastrój, cukier i cholesterol. Dlaczego jeszcze warto pić herbatę jaśminową?

Czy można cofnąć objawy Alzheimera? Japońscy naukowcy testują właściwości owoców jujuby

Mąka kokosowa. Bez glutenu, dobra na cholesterol i dla cukrzyków