Przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest prawem pracownika, który wymaga opieki lekarskiej, hospitalizacji czy regeneracji zdrowia. Przepisy prawa polskiego jasno określają, ile czasu możemy maksymalnie przebywać na L4 – i nie jest to 182 dni, jak wielu uważa. Okres te zależy bowiem od rodzaju schorzenia i sytuacji życiowej.
Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań przy stole, ale co w sytuacji, gdy dopadła Cię choroba i jesteś na zwolnieniu lekarskim? Czy wyjazd na święta do rodziny jest dozwolony? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.
Nadchodzące święta to magiczny czas. Zdarza się jednak, że w najmniej oczekiwanym momencie dotyka nas choroba. Czy w takich przypadkach musimy przebywać w domu, czy możemy jechać do rodziny na święta? Odpowiadamy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Zmieni się przede wszystkim… zakaz pracy na zwolnieniu. Okazuje się, że pewne rzeczy będą dozwolone. Czy to oznacza, że będzie można, a nawet trzeba - pracować na L4?
Zwolnienia lekarskie, tzw. L4, mogą powodować masę problemów, jeśli nie przypilnujemy ich prawidłowego wypełnienia. Chodzi o adres, który jest podawany na zwolnieniu. Jeśli zmieniliśmy miejsce zamieszkania, jednak wciąż korzystamy z usług tej samej poradni POZ, w momencie wystawiania zwolnienia, na formularzu może widnieć nasz poprzedni adres. Jeśli sprawa wyjdzie na jaw, może to skutkować konsekwencjami finansowymi, łącznie ze zwrotem wypłaconego świadczenia. Firmy, zwłaszcza jeśli zatrudniają powyżej 20 pracowników, mają prawo skontrolować miejsce przebywania pracownika na zwolnieniu, sprawdzając prawidłowość wykorzystywania L4.
Z raportu ZUS o absencji chorobowej w 2023 r. wynika, że w ubiegłym roku spędziliśmy ponad 287 mln dni na zwolnieniach lekarskich, nie tylko z tytułu choroby własnej, ale i w związku z opieką nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Rejestrze zaświadczeń lekarskich znalazło się 27 mln wszystkich wystawionych zaświadczeń lekarskich. W przypadku tzw. zwolnień krótkich, trwających do 5 dni, wystawiono ich w sumie 9,3 mln.
Rząd szykuje liberalizację zasad funkcjonowania zwolnień lekarskich. Jednym z założeń jest umożliwienie osobom przebywającym na L4 wykonywania pracy. Jednocześnie nie powinno to skutkować nadużyciami ze strony pracowników, a „jakiekolwiek zmuszanie do pracy na zwolnieniu jest i nadal będzie niezgodne z prawem” – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jest potencjalną kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich. Jakie jeszcze plany ma jej ugrupowanie?
Trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Zdaniem ustawodawców, obecne regulacje w tej kwestii są zbyt ogólne i wymagają doprecyzowania praw i obowiązków dotyczące kontroli zwolnień lekarskich. Nowe przepisy w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na interpelację w sprawie przeciwdziałania nadużyciom zwolnień lekarskich (L4), które godzą w interes państwa i pracodawców. Według obowiązujących przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, mają prawo kontrolować ubezpieczonych, czy właściwie wykorzystują zwolnienie od pracy. „Wskazany tryb kontroli dotyczący prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy m.in. z powodu choroby, przede wszystkim służy ustaleniu, czy ubezpieczony/a w okresie orzeczonej niezdolności nie wykonuje pracy zarobkowej lub czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy m.in. z powodu choroby w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w najbliższych dniach niedostępny będzie portal PUE/eZUS. Ta sytuacja może wygenerować sporo trudności, szczególnie w przypadku pacjentów oraz lekarzy, jednak jest konieczna. Wymagane są pewne prace serwisowe.
Zgodnie z najnowszym projektem ustawy o ZUS, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uregulowano kwestie dotyczące możliwości wyjścia chorego podczas zwolnienia lekarskiego, podróży zagranicznych oraz podejmowania aktywności zawodowej.Nowe przepisy mają zmienić podejście do zwolnień lekarskich i przeprowadzania kontroli ZUS. Regulują one kwestie pracy zarobkowej podczas L4, wykorzystywania zwolnienia lekarskiego do niewłaściwych celów, czy też postępowania w przypadku niezastania chorego w domu podczas kontroli ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zaostrza kontrole względem L4. Wszystko przez to, że nie wszyscy korzystają ze zwolnień lekarskich zgodnie z przeznaczeniem – niektórzy w tym czasie podejmują inne zatrudnienie lub jadą na urlop. Co szczególnie zwraca uwagę ZUS i jak wygląda kontrola? Zostańcie z nami.
Rząd zapowiada rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma wypłacać pracownikowi wynagrodzenie już od pierwszego dnia zwolnienia. Dotychczas robił to pracodawca. Zaplanowano też inne zmiany.
Zmiany w zasadach wynagradzania pracowników na L4 są pewne - rząd analizuje tylko, czy będzie to 90 czy 100 proc. wynagrodzenia za pracę. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała do informacji, jakie prace trwają i kiedy można spodziewać się zmian.
Niebawem zmienią się zasady wynagradzania pracowników na zwolnieniach chorobowych. Aktualnie na L4 przysługuje 80 proc. wynagrodzenia, natomiast rozważana jest propozycja, by chorobowe było płatne w 100 proc. Co się zmieni dla pracowników oraz pracodawców? O szczegółach opowiedziała niedawno szefowa resortu rodziny - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić.
Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy wielu z nas przysługuje 5 dni wolnego na rok. Trzeba jednak spełnić te warunki. Kto może z niego skorzystać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wielką kontrolę Polaków przebywających na L4. Ze strony prawnej jest to jak najbardziej dozwolone. Łączna kwota, którą muszą oddać osoby korzystające ze zwolnienia w niewłaściwy sposób, jest astronomiczna.
Niekiedy zdarza się, że potrzebujemy zwolnienia lekarskiego wypisanego „do tyłu”. Czy lekarz może wypisać L4 z datą wsteczną Odpowiadamy.
Chcesz wziąć zwolnienie, ale nie chcesz, żeby ktokolwiek dowiedział się, na co chorujesz. Czy pracodawca może dowiedzieć się o przyczynie zwolnienia lekarskiego pracownika albo zweryfikować, jaka choroba uniemożliwiła obecność w pracy? Co w sytuacji L4 z powodu nadużycia alkoholu? Wyjaśniamy, co konkretnie dokument przygotowany przez lekarza ujawnia o pracowniku.