Kontrole L4 na święta. Mogą skończyć się zwolnieniem z pracy
Nadchodzące święta to magiczny czas. Zdarza się jednak, że w najmniej oczekiwanym momencie dotyka nas choroba. Czy w takich przypadkach musimy przebywać w domu, czy możemy jechać do rodziny na święta? Odpowiadamy.
L4 a świąteczny wyjazd
Jeśli nasze problemy zdrowotne utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, zwykle idziemy do lekarza po L4. Zwolnienie lekarskie, które obejmuje Boże Narodzenie, jest jednak problematyczne. Nie powinniśmy wówczas opuszczać domu, bo to sygnał dla pracodawcy, że stan zdrowia pracownika wcale nie jest taki zły.
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę- Jeśli zdecydujemy się na wyjazd świąteczny, będąc na L4, a na dodatek pochwalimy się tym w social mediach, to mogą nas spotkać nieprzyjemności. Pamiętajmy, że obecnie L4 są wystawiane elektronicznie, zatem pracodawca ma możliwość od razu uzyskać wiedzę, że pracownik jest chory. Niemniej jednak nie zwalnia to zatrudnionego z obowiązku poinformowania przełożonego w formie przez niego ustalonej np. w regulaminie – mówi Martyna Curyło, radca prawny, kierownik działu prawnego Grupy Progres, cytowana przez bizblog.spidersweb.pl.
Czy na L4 można spędzić święta z rodziną?
To, czy konieczne jest przebywanie w domu na L4 jest uzależnione od zaleceń lekarza. W druku e-ZLA wskazuje on, czy pacjent powinien leżeć, czy może chodzić. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spędzić świąt z rodziną. Jest jednak pewien warunek – w przypadku leżącego L4 to my musimy przyjąć gości. Jeśli kontrola zostanie przeprowadzona, a nie będzie nas w domu, czeka nas kara albo konsekwencje ze strony ZUS.
Chory pracownik ma prawo spędzić święta z rodziną, jeśli pozwala na to stan jego zdrowia, bo to prawdopodobnie wpłynie również na szybszą rekonwalescencję. Jednostki chorobowe są różne, zatem ocena sytuacji danego pracownika też będzie różna – wyjaśnia Izabela Lubińska, kierownik działu kadr i płac w Grupie Progres.
- Zupełnie inaczej traktuje się powrót do zdrowia osoby zmagającej się z depresją, złamaną kończyną czy pracownicy w ciąży. W przypadku stwierdzenia, iż ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, nie będzie przysługiwało mu świadczenie pieniężne. Co więcej, pracodawca w takim przypadku może wypowiedzieć nam umowę o pracę, wskazując, iż utracił do nas zaufanie, a niekiedy nawet zwolnić pracownika dyscyplinarnie, co będzie dla niego szczególnie dotkliwe – informuje Izabela Lubińska.
Jaka jest kara za wyjazd na L4?
Wyjazd podczas L4 może być uznany za nadużycie zwolnienia lekarskiego. Może to skutkować żądaniem zwrotu świadczenia chorobowego, jeśli zostało wypłacone, albo niewypłaceniem go. Co więcej, jeśli pracodawca dowie się, że pracownik wziął zwolnienie lekarskie i nie wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem, może dojść do zwolnienia dyscyplinarnego.
Zobacz też:
Błąd lekarza lub pacjenta, który może kosztować sporo pieniędzy. Uważaj, gdy bierzesz L4
Świąteczny dodatek do pensji. Czym jest tzw. karpiowe i komu przysługuje?
Zamiast 500 dostaną 1000 zł. Senat zatwierdził nowe przepisy