Choroby dotykają nie tylko zwykłych śmiertelników. Również osoby z pierwszych stron gazet, które na co dzień są na świeczniku, miewają problemy ze zdrowiem. Dosłownie wczoraj przepiękna polska celebrytka i Miss, która niedawno została mamą, zmaga się z ogromnym smutkiem. Okazuje się, że jej mały synek Leonidas jest chory. Postawiono już diagnozę.
Dostęp do dwóch nowych badań, za które zapłaci NFZ, będzie możliwy już od stycznia 2025 r. Dzięki nowym regulacjom pacjenci zyskają możliwość szybszego diagnozowania wad wrodzonych oraz chorób onkologicznych. Za oba badania płacili do tej pory pacjenci z własnych pieniędzy, a ich koszt wynosił nawet 2500 zł.
1 stycznia 2025 roku zakres badań refundowanych przez NFZ poszerzy się o dwie innowacyjne metody diagnostyczne. Wprowadzenie tych zmian w świadczeniach gwarantowanych skróci okres „odysei diagnostycznej”, co pozwoli przyspieszyć wdrożenie właściwego leczenia i złagodzić skutki chorób genetycznych.Od Nowego Roku pacjenci zyskają nieodpłatny dostęp do zaawansowanych badań genetycznych, które dotychczas były dostępne głównie w prywatnych placówkach. Badanie genetyczne metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH - Array Comparative Genomic Hybridization) to przełom w diagnostyce wad wrodzonych, zaś analiza ekspresji genów metodą Real-Time PCR (qRT-PCR – Real-Time Quantitative Polymerase Chain Reaction) przyspiesza rozpoznanie nowotworów.
Sekwencjonowanie DNA to klucz do nowoczesnej diagnostyki i leczenia wielu chorób. DNA Medical Group, jako pierwsza firma w Europie, wprowadza na rynek innowacyjne sekwenatory nowej generacji, które pozwolą na tańszą i szybszą diagnostykę wielu chorób. Szczegóły w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia Izabela Czuraj, prezeska firmy.