Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”
Daria  Siemion
Daria Siemion 13.12.2024 13:12

Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”

Izabela Czuraj, prezeska DNA Medical Group
Fot. DNA Medical Group, Canva / Getty Images

Sekwencjonowanie DNA to klucz do nowoczesnej diagnostyki i leczenia wielu chorób. DNA Medical Group, jako pierwsza firma w Europie, wprowadza na rynek innowacyjne sekwenatory nowej generacji, które pozwolą na tańszą i szybszą diagnostykę wielu chorób. Szczegóły w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia Izabela Czuraj, prezeska firmy.

Sekwencjonowanie DNA – klucz do odkrywania genetycznych tajemnic

Sekwencjonowanie DNA to zaawansowana metoda odczytywania kolejności nukleotydów w cząsteczce DNA, czyli podstawowych "liter" genetycznego kodu życia. Metoda ta znajduje zastosowanie w badaniu roślin, zwierząt, a nawet wirusów, znajdując zastosowanie w weterynarii, rolnictwie i medycynie.


Sekwencjonowanie DNA w medycynie jest wykorzystywane głównie w diagnostyce nowotworów, chorób dziedzicznych oraz medycynie spersonalizowanej. Precyzyjna analiza genetyczna pozwala na identyfikację genetycznych przyczyn schorzeń, co umożliwia wczesne wdrożenie celowanych terapii, zapobieganie rozwojowi chorób oraz wydłużenie życia pacjentów. 

Dzięki tej metodzie udało się np. zidentyfikować geny odpowiedzialne za dziedziczenie cech oraz mutacje prowadzące do chorób genetycznych. To z kolei otworzyło drogę do rozwoju nowoczesnych terapii genowych. Przykładem spektakularnego sukcesu jest lek na rdzeniowy zanik mięśni typu 1 (SMA1) pozwalający na zatrzymanie postępów choroby i częściowy powrót do zdrowia. O tym, jak działa, wielokrotnie pisaliśmy w naszym serwisie.

Dziewczynka dostała lek za 9 mln złotych. Nie uwierzysz, co stało się po 20 godzinach To nowy najdroższy lek świata. Niewiarygodne, ile kosztuje

Nowoczesne podejście do genetyki obniża koszty badań

Nowoczesne podejście do genetyki nie tylko zmienia sposób diagnozowania, ale również obniża koszty badań, czyniąc je bardziej dostępnymi dla średnich i małych ośrodków medycznych. 

– Cieszymy się, że pod marką własną będziemy mogli wprowadzić nową, rewolucyjną technologię do Polski, a w dalszych krokach również do innych krajów Europy. Nasze sekwenatory działające w technologii sekwencjonowania nowej generacji, nie tylko obniżą koszty badań genetycznych, ale też umożliwiają ich szerokie stosowanie zarówno w dużych ośrodkach klinicznych, jak i w mniejszych, lokalnych placówkach i szpitalach – mówi Pacjentom Izabela Czuraj, prezeska firmy DNA Medical Group. 


I dodaje: – To krok milowy, który mam nadzieję, uczyni nowoczesną diagnostykę bardziej dostępną, co w efekcie może znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej w całym kraju.


DNA Medical Group to firma specjalizująca się w badaniach genetycznych, która jako pierwsza w Europie wprowadza na rynek nowoczesne sekwenatory nowej generacji (NGS) działające w najnowszej dostępnej technologii. Te zaawansowane urządzenia, takie jak system MiSeq, integrują procesy amplifikacji, sekwencjonowania i analizy danych w jednym urządzeniu, zmniejszając koszt badań.

Polska pionierem w dziedzinie diagnostyki genetycznej

Współpraca z Salus BioMed uczyniła DNA Medical Group wyłącznym dystrybutorem najnowszej technologii NGS w Polsce. Firma planuje także otwarcie DemoLab, miejsca, w którym specjaliści będą mogli zdobywać praktyczne umiejętności w obsłudze sekwenatorów.

– Bycie wyłącznym dystrybutorem nowoczesnych sekwenatorów, a w dalszym kroku stworzenie DemoLab, to ogromna szansa nie tylko dla nas, ale i dla całego sektora medycznego w kraju. Chcemy to maksymalnie wykorzystać – mówi Czuraj.


Prezeska DNA Medical Group podkreśla, że dzięki wprowadzeniu tej rewolucyjnej technologii, Polska ma szansę stać się pionierem w dziedzinie zaawansowanej diagnostyki genetycznej, co ma nie tylko zwiększyć dostępność badań, ale również upowszechnić je i obniżyć ich koszt. Kibicujemy, aby tak właśnie się stało.

Zobacz też:
Badania genetyczne przyszłością medycyny? Rozmowa z ekspertem

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Prof. Mariusz Bidziński: Rak w rodzinie? Ważne wskazanie do badań genetycznych