Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w ostrych słowach o systemie ochrony zdrowia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 22.10.2024 10:30

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w ostrych słowach o systemie ochrony zdrowia

System ochrony zdrowia
Fot. Freepic

Przedstawiciele samorządów medycznych wzięli udział w części sesji inauguracyjnej XX Forum Rynku Zdrowia, która została poświęcona perspektywie praktyków oraz instytucji ochrony zdrowia rok po wyborach.

Głos zabrał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Łukasz Jankowski, który porównał system ochrony zdrowia do garnka z gotującą się wodą. Głos zabrali również inni eksperci.

Słowa przedstawicieli samorządów zawodów medycznych

21 października rozpoczęło się jubileuszowe XX Forum Rynku Zdrowia. W sesji inauguracyjnej, w części poświęconej perspektywie praktyków, wypowiedzieli się przedstawiciele samorządów zawodów medycznych.

“Myślę, że powinniśmy mówić tutaj głównie o tym, żeby ten rok przyszły był pewnym rokiem uczciwości w stosunku do systemu” - powiedział prezes Łukasz Jankowski.
 

Jankowski porównał system ochrony zdrowia do garnka z gotującą się wodą

Łukasz Jankowski porównał system ochrony zdrowia do garnka z gotującą się wodą.

“Trudno mi oprzeć się wrażeniu, że siedzimy tutaj trochę, jak tacy kucharze nad garnkiem pełnym gotującej się wody nad zupą i do tej zupy już przez 20 lat dodawano różnych składników. Wszyscy zgadzamy się chyba dzisiaj, że ta zupa jest po prostu niezjadliwa, znaczy system ochrony zdrowia dzisiaj jest systemem, który nie spełnia swojej podstawowej funkcji” - cytuje słowa Jankowskiego serwis Rynek Zdrowia.

Jankowski zaapelował też o to, by 2025 rok był takim rokiem uczciwości w stosunku do systemu. Odniósł się do takiego pojęcia jak solidaryzm społeczny. Wspomniał też o innych wartościach, które pozwolą stworzyć lepszy system. Jak zaznaczył Janowski, dialog wśród przedstawicieli branży medycznej jest znacznie lepszy, niż w poprzednich latach. Niestety, jak podkreślił, wciąż pewne rzeczy szwankują i wypadałoby je ulepszyć.

"Apteka nie jest dla aptekarza"

Nie zabrakło też wypowiedzi prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Marek Tomków wyjaśnił,  że “apteka nie jest dla aptekarza”, podkreślając, jak ogromną rolę odgrywają farmaceuci w systemie. Zaznaczył, że powinno być znacznie więcej kontaktów z Ministerstwem Zdrowia. Zdaniem eksperta, apteka nie jest dla aptekarza, a dla pacjenta. Natomiast jeśli apteka ma być przede wszystkim dla pacjentów, nie powinna być dla “kilku agresywnych koncernów” - wyjaśnił Marek Tomków.

Tomków dodał też, że jeśli chodzi o rolę aptek, jest ona bardzo mocno niewykorzystana. Podobnie wypowiedział się odnośnie zawodu farmaceuty. Jego zdaniem to właśnie farmaceuci w ciągu ostatnich kilku lat bardzo mocno wkroczyli na rynek. Wystarczy spojrzeć na 3 miliony wykonanych szczepień czy rozpoczęciu kursów do wykonywania badań diagnostycznych.

To jeszcze nie wszystko, bo w wydarzeniu wzięła też udział prezeska Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Mariola Łozińska podkreśliła, że brakuje spotkań z minister zdrowia - Izabelą Leszczyną. Jak zdradziła, najczęściej we wspólnym gronie spotykają się przedstawiciele samorządów zawodów medycznych. Łodzińska przyznała, że ma nadzieję na to, że wszyscy spotkają się we wspólnym gronie razem z Leszczyną, w rocznicę jej powołania na minister zdrowia. Izba Pielęgniarek i Położnych jest największym samorządem wśród zawodów medycznych, gdzie zrzeszonych jest w centralnym rejestrze 360 tys. pielęgniarek i położnych. Łodzińska podkreśliła, że do spotkań z Ministerstwem Zdrowia nie dochodzi tak często, jakby oczekiwała tego NIPiP. Są spotkania interwencyjne, lecz jedynie z wiceministrami.

Źródło: Rynekzdrowia.pl

Czytaj też:

Są pieniądze z ZUS na opiekę nad rodzicami, ale nie dla wszystkich. Te osoby ich nie dostaną

Myślisz o tym, by zrobić sobie tatuaż? Oto jak może to wpłynąć na twoje zdrowie

Jesteś wrażliwy na zmiany pogody? Lekarz mówi, jak sobie z tym radzić