Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Czy można odrywać nakrętki od butelek na akcje charytatywne dla chorych? Ministerstwo tłumaczy
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.05.2024 11:02

Czy można odrywać nakrętki od butelek na akcje charytatywne dla chorych? Ministerstwo tłumaczy

Nakrętki od butelek
Fot. Canva

Nowe nakrętki, przytwierdzone do butelek, budzą wiele zastrzeżeń - wielu konsumentów twierdzi, że są niewygodne. Czy można je jednak odrywać? A co z akcjami charytatywnymi na rzecz chorych, gdzie zbierane były korki w ramach wsparcia? Czy na takie akcje można nadal oddawać nowe korki? Ministerstwo tłumaczy. 

Dlaczego nakrętki są przymocowane?

Jest na to bardzo prosta odpowiedź. Dla dobra środowiska. Otóż samotny korek, który został wyrzucony do śmieci, jest zbyt małym elementem, aby maszyny do segregacji odpadów były w stanie go wyłapać. Inaczej, kiedy jest częścią większej całości, czyli butelki. Wtedy maszyny bez problemu taki korek wyłapują i może on zostać zrecyklingowany. Dlatego nie powinno się odrywać korków od butelek - jest to cel słuszny, wprowadzony dla dobra środowiska, aby odzyskiwać jak najwięcej plastiku. 

Polecamy: Czy można jeść pestki od czereśni?

Czy korek można oderwać i przekazać na akcję charytatywną?

Można! Zapytane o to, czy można odrywać korek celem przekazania go na akcję dla chorych, Ministerstwo Środowiska i Klimatu udzieliło odpowiedzi: "Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania" - powiedziało w rozmowie z Interią Biznes.

Nie ma planów, aby zakazać takich akcji. Takie korki są nadal potrzebne i w pełni recyklingowane. 

A jeśli przypadkowo oderwiemy nakrętkę?

Wtedy najlepiej przekazać ją na akcję charytatywną lub - zakręcić na pustej butelce i w taki sposób wyrzucić do odpowiedniego kontenera. 

Od lipca 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w Unii Europejskiej muszą być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju — butelki czy kartonu. 

Zobacz też:

Drożdże do picia - jakie mają właściwości?

Koktajl odmładzający. Pij go codziennie a poprawisz sprężystość skóry

Czy rozpoznasz te pięć najzdrowszych warzyw?

 

Operacje miejsc intymnych. Czy warto je robić?
Waginoplastyka, ginekolog, operacja, zabieg
To przestały być zabiegi dla bogatych i próżnych. Robią je też ekspedientki i młodzi mężczyźni zarabiający średnią krajową. Przez kompleksy Polacy poprawiają usta, nosy, ale i narządy intymne. Jednak wielu osobom te zabiegi ratują zdrowie i psychikę.Magdalena Kuszewska, fot. Bartosz Pussak Photography dla Wydawnictwo FILIA/w tle: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock.com– Kobiety zmieniają kształty swoich wagin, mężczyźni penisów, choć według lekarzy i wszelkich norm wszystko jest z nimi w porządku – mówi Magdalena Kuszewska, autorka książki „Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych” w podcaście Pacjenci.pl „Zdrowo przegadane” na YouTube.Niektórzy wzorują się na filmach dla dorosłych, bo nie wiedzą, że to jak wyglądają aktorzy i ich miejsca intymne na ekranie jest dziełem makijażu, obiektywu i filtrów. Innych w kompleksy wpędzają toksyczni partnerzy czy partnerki –  jedno niefortunne zdanie usłyszane w trakcie pierwszych doświadczeń potrafi zrujnować poczucie wartości w sferze seksualnej na całe lata.
Czytaj dalej
Czy to już pęcherz nadreaktywny? Fizjoterapeutka podpowiada
pęcherz nadreaktywny
Nawet to, że oddajemy mocz na zapas przed wyjściem z domu, może doprowadzić nas do problemu pęcherza nadreaktywnego. Także choroby, których nie kojarzymy z urologią – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl Klaudia Jeziorowska-Cygan*, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Centrum Medycznego SafiMed.Masz ciągle parcie na pęcherz, w stresie robisz siku często, ale mikro porcjami? A może masz nawet problem z nietrzymaniem moczu? Nie wstydź się i jak najszybciej idź do specjalisty. Dlaczego? Tłumaczy fizjoterapeutka Klaudia Jeziorowska-Cygan, certyfikowana terapeutka uroginekologiczna Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. 
Czytaj dalej
Polecane