Tasiemiec to niebezpieczny pasożyt, który wykorzystuje ludzki organizm jako źródło pokarmu. Wywołuje groźną chorobę zwaną tasiemczycą, która w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.Tasiemca trudno wykryć, ponieważ wyniszcza stopniowo. U zarażonych dochodzi do utraty masy ciała, braku apetytu i zaparć. Są jednak objawy tasiemca, które u niektórych chorych widać na skórze.
Włośnica to niebezpieczna choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie włosień kręty. Do zarażenia nią dochodzi poprzez spożycie mięsa chorego zwierzęcia. W tym roku w Polsce potwierdzono aż 12 przypadków choroby. Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku liczba zakażeń wynosiła zero. Skąd ten wzrost? Jak rozpoznać chorobę?Niestety pierwsze objawy włośnicy często bywają ignorowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak je dostrzec i co robić, jeśli podejrzewasz włośnicę.
Pod koniec marca zaczynają wybudzać się ślimaki. Opuszczają swoje kryjówki i ku niezadowoleniu wielu ogrodników wychodzą na żer. W okresie wiosenno – letnim ślimaki stają się prawdziwą plagą w polskich ogrodach. Oprócz tego, że są szkodnikami, mogą też przenosić groźne pasożyty.Ślimaki produkują gęsty, lepki śluz, który pozwala im się poszurać i żerować na roślinach. W śluzie mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby, a także pasożyty, do których należą niebezpieczne nicienie płucne.
Nie potrzeba wiele trudu, by złapać pasażera na gapę. Pasożyty są wszędzie, ich jaja zwykle są niewidoczne i wystarczy moment, by doszło do zakażenia. Natomiast objawy, jakie może dawać owsica, są bardzo nieprzyjemne.To zakażenie leczy się stosunkowo łatwo. Co istotne, czasem wcale nie potrzeba mocnych leków. To, co walczy z robakami, mamy w zasięgu ręki. Pomyślałabyś, że takie właściwości mają popularne warzywa?
Kolejne zakażenia opanowały żłobki i przedszkola. Coraz częściej już na drzwiach wejściowych można przeczytać ostrzeżenia o chorobie pasożytniczej, odkrytej u jednego z dzieci. Jak to zwykle bywa z takimi przypadkami, rozprzestrzenia się ona błyskawicznie.Pasożyty są wszędzie. Niestety niewiele pomoże tu nasza troska o higienę. Nawet najczystsze dziecko może się zarazić. A leczenie tej choroby nastręcza sporo trudności.
Badanie kału na pasożyty powinien wykonać pacjent, który ma objawy znamienne dla występowania w przewodzie pokarmowym pasożytów. Jakie objawy mogą świadczyć o pasożytach w naszym organizmie?Niepokojące są przede wszystkim dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, takie jak: brak apetytu lub ciągłe uczucie głodu, szybkie chudnięcie bez wyraźnej przyczyny (jeśli nie jesteś na diecie, albo nie chudniesz ze stresu, taki spadek wagi bez wyraźnego powodu bywa też objawem raka lub chorób reumatycznych), a także uporczywe nudności, zgaga, odbijanie. Także pokrzywka lub świąd skóry oraz obrzęki twarzy czy rąk.